אולימפיאדת האוליגרכים: עשירי רוסיה מתייצבים לפקודת פוטין

עלות אולימפיאדת החורף בסוצ'י ב-2014 צפויה לעלות על 50 מיליארד דולר - חלקם במימון האוליגרכים המקורבים לפוטין

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

מעל העיר סוצ'י שלחופי הים השחור, אחד האנשים העשירים ברוסיה משקיע מיליארדי דולרים בהפיכת מדרון הררי למיצג גלובלי. איל המתכות ולדימיר פוטאנין מימן בניינים חדשים, מתקני רכבל ומאות תותחי שלג, בניסיון להפוך את המדרון שאינו רחוק מסוצ'י הסאב-טרופית, לאתר סקי מהמעלה הראשונה.

כמו מרבית התוכניות לאירוח אולימפיאדת החורף בשנה הבאה, שאיפותיה של רוסיה לכפר האולימפי ולאתרים אחרים מופרזות הן בקנה המידה והן בשאפתנות. סך ההשקעות הנחוצות להפיכת האזור הרדום למקום שמסוגל לקבל את פניהם של אלפי מתחרים ואנשי תקשורת צפוי לעלות על 50 מיליארד דולר, על פי סוכנות הידיעות הרוסית RIA נובוסטי.

נשיא רוסיה המיועד פוטין (משמאל) וקודמו מדוודב (מימין) עם סילוויו ברלוסקוני באתר סקי ליד סוצ'י שברוסיה, אתמולצילום: אי-אף-פי

סכום זה יהפוך את המשחקים בסוצ'י ליקרים בתולדות המשחקים האולימפיים - בין אם אלה משחקי חורף או קיץ. אולימפיאדת החורף האחרונה, בוונקובר ב-2010, עלתה לקנדה 3.6 מיליארד דולר, להערכת חברת ראיית החשבון פרייסווטרהאוס קופרס, ולפי הערכות אחרות - קרוב ל-6 מיליארד דולר.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אפילו לא מיצמץ לגבי העלויות. אך משקיעים פרטיים ואוליגרכים עשירים, שאותם גייס פוטין כדי לסייע במימון המחשקים, זועמים כעת לגבי הדרישות הנוספות. בהתנגדות פומבית נדירה לפוטין, הם דורשים כי הממשלה תסייע בהתמודדות עם הגידול בעלויות.

קשה לקבל נתונים מדויקים לגבי מי אחראי על מימון מה, אך לפי RIA נובוסטי, משקיעים פרטיים כבר השקיעו יותר מ-25 מיליארד דולר. תקציבים פדרליים ומקומיים סיפקו 13 מיליארד דולר למימון העלויות עד כה, לדברי סגן ראש הממשלה, דמיטרי קוזאק.

פוטאנין, האיש הרביעי בעושרו ברוסיה ששוויו מוערך על ידי מגזין "פורבס" ב-14.5 מיליארד דולר, מתלונן על עלויות נוספות בסך 530 מיליון דולר לפחות שנדרשו מהחברה שלו. כעת הוא דורש מהממשל להגדיל את תרומתו לפרויקטים באמצעות הורדת הריבית על חובותיו. “רבים רואים בזה סוג של תמיכה ממשלתית, אך למעשה זה רק שיפוי על עלויות שאינן טיפוסיות בפרויקטים מסחריים", אמר לרויטרס. אולג דריפקסה, מיליארדר רוסי אחר, מביע תלונות דומות.

"עד 2014, לאוליגרכים יש קלף מיקוח, מכיוון שהם יכולים לאיים שהבנייה לא תושלם בזמן", אמר ברוס באואר, שותף בחברת ההשקעות ורנו קפיטל החי ברוסיה מאז 2005. פוטין רוצה שהמשחקים האולימפיים יקרינו תדמית חיובית של רוסיה לעולם, ועשוי לספוג את העלויות המוגדלות בחיוך קפוא, לדברי באואר.

פוטין אולי מקווה כי יגרוף החזר להשקעה מאוחר יותר. לא ברור אם גם האוליגרכים ירוויחו. “כל הגידולים בעלויות מוצדקים. בלתי אפשרי לחשב הכל מראש. עולות דרישות חדשות, בהן דרישות של הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC), ואלה עולות כסף. אין כאן שום דבר יוצא דופן", אמר דמיטרי פסקוב, דוברו של פוטין.

הטבעות האולימפיות בכניסה לסוצ'י. בטקס הפתיחה ברוסיה יצעדו הישראלים לצד משלחות ממרוקו ואתיופיה. שלג, מתברר, אינו תנאי הכרחי להשתתפות במשחקי החורףצילום: אי–פי

הסגן שבה את לב הוועד האולימפי

בעיני רבים ברוסיה, סגנונו של פוטין הוביל לזכייה באירוח אולימפיאדת החורף. ב-2007 הוא טס לגואטמלה ושבה את לב הוועד האולימפי בנאום שנשא באנגלית, בצרפתית ובספרדית. הוא הציג תכנית שאפתנית של שותפויות ממשלתיות ופרטיות להקמת התשתיות הנחוצות מאפס, באחד האזורים הכי פחות מפותחים ברוסיה.

לדברי באואר, עשירי רוסיה תמיד היו חלק מהתכנית. הוא ציין כי הם שמחו מהאפשרות לזכות בחוזים ממשלתיים נוספים בעתיד. שוק התשתיות הרוסי צפוי להמשיך לצמוח, ולקראת גביע העולם בכדורגל ב-2018 ישופצו גם מתקני הכדורגל באזור מוסקווה. להערכת מורגן סטנלי, ההשקעה בתשתיות צפויה להוות 7% מהתמ"ג של רוסיה עד 2018.

מומחים מעריכים כי אנשי העסקים החזקים ברוסיה מעמידים את עושרם לסיפוק רצון הקרמלין. מרבית מהמיזמים הגדולים בסוצ'י התחלקו בין האוליגרכים הרוסים, שמרביתם, כמו פוטאנין ודריפסקה, מקורבים לפוטין. “זו לא היתה שאלה של קבלת החלטות עסקיות להצטרף להכנות לאולימפיאדה. למעשה נאמר להם שיהיה זה רעיון טוב אם יעזרו", אמר קבלן אחד.

חברת בייסיק אלמנט של דריפסקה סירבה להגיב על השאלה אם השתתפותו בפרויקט האולימפי נבעה מלחץ פוליטי. פוטאנין אמר בעבר כי הרעיון נולד לאחר שגלש עם פוטין. אך בראיון בערוץ רן TV, אמר כי השתתפותו במשחקים אלטרואיסטית. “אני רואה בפרויקט זה פרויקט חברתי שמגיע מאדם המסוגל לממש פרויקט שכזה עבור האומה".

רבים מהאוליגרכים הרוסים התעשרו בשנות הכאוס שלאחר קריסת בריה"מ, באמצעות רכישת כמה מהנכסים היקרים ביותר של הממשל, במחירים נמוכים בהרבה ממחירי השוק. פוטאנין עשה את הונו כבנקאי שניהל חשבונות ממשלתיים. במסגרת עסקה כיום, הוא צפוי להחזיק ב-30.3% מחברת נורילסק ניקל, יצרנית הניקל הגדולה בעולם, בעבר חברה ממשלתית. דריפסקה, פיסיקאי לשעבר ששולט כיום ברוסאל, יצרנית האלומיניום הגדולה בעולם, יחזיק בעקבות העסקה נתח של 27.8% בנורילסק ניקל.

הפרויקטים של פוטאנין בסוצ'י כוללים בתי מלון ובתי נופש, כמו גם מדרונות הסקי באתר הנופש רוזה חוטור בהרים הקרובים, משקיע נוסף הוא ארקדי רוטנבורג, איל נדל"ן שבצעירותו נהג להתאמן בג'ודו עם פוטין. חברת צינורות הגז שבבעלותו הקימה צינור באורך 177 ק"מ באזור סוצ'י. חברת הבנייה שלו מבצעת את עבודות הבנייה בכמה כבישים וצמתים בסביבות סוצ'י. הפרויקטים של דריפסקה כוללים את הכפר האולימפי, בעלות של 760 מיליון דולר, שיארח 3,000 אנשים ב-47 בניינים, וכביש מסביב לכפר. הוא גם מרחיב את שדה התעופה הבינלאומי של סוצ'י. 

פוטין, קוזאק (מימין) וצ'רנישנקו (משמאל) בוחנים את התקדמות העבודות. הנשיא הזהיר מתפיחת העלויותצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker