למה פקידת תיוק שמקבלת 10 דולר בשעה צריכה תואר ראשון?

"אינפלציית התארים" בשילוב עם שוק של מעסיקים, גורמים לעליית הדרישות גם למשרות הפשוטות ביותר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תעודת תואר ראשון מחליפה בהדרגה את תעודת סיום הלימודים התיכוניים כדרישת המינימום גם עבור משרות פשוטות שאינן דורשות כישורים מיוחדים. כך למשל, חברת עריכת הדין בוש, סליפאקוף אנד שו באטלנטה, מגייסת אך ורק בעלי תואר ראשון - גם עבור משרות פשוטות שאינן דורשות כישורי תואר ראשון.

כלל זה חל על כולם: פקידת הקבלה, הסייעות המשפטיות, מנהלות המשרד ופקידות התיוק. גם השליח שאחראי על העברת מסמכים בין המשרדים לבתי המשפט תמורת 10 דולר בשעה, הוא בעל תואר אוניברסיטאי. "בוגרי אוניברסיטה הם הרבה יותר מוכווני - קריירה", אומר אדם סליפאקוף, מנהל החברה.

כלכלנים מתייחסים לתופעה כזו כאל "אינפלציית התארים", והיא זולגת בהדרגה לכל פינות שוק התעסוקה האמריקאי. ברחבי המדינות והמגזרים, משרות רבות שבעבר לא דרשו תואר אקדמי - שינניות, סוכני מטען, פקידים וכו' דורשות תואר בימינו, לדברי ברנינג גלאס, חברת מחקר הבוחנת את מודעות הדרושים ביותר מ-20 אלף מקורות מקוונים.

הדרישות הגוברות לתארים דוחפות את המשכילים פחות במורד שרשרת המזון התעסוקתית, ומסייעות להסביר מדוע שיעור האבטלה עבור מי שהשכלתם התיכונית כפולה מזו של בעלי השכלה אקדמית: 8.1% לעומת 3.7%.

ישנן משרות שהפכו לטכניות יותר ודורשות כישורים מתקדמים כיום מבעבר, כגון משרות בתחום הלוגיסטיקה או ניהול שרשרת אספקה. אך לעתים קרובות הסיבה היא פשוט שמי שאינם לומדים במכללה או באוניברסיטה נחשבים לשאפתנים פחות או מוכשרים פחות, כיוון שכל כך הרבה אנשים כן מסיימים תואר אקדמי.

גם המצב הכללי בשוק התעסוקה מאפשר למעסיקים להיות בררניים יותר ביחס למועמדים לעבודה. "כשמקבלים 800 קורות חיים על כל מודעת דרושים, צריך לסנן אותם איכשהו", אומרת סוזן מנזגול מחברת ההשמה קרדינל רקרוטינג גרופ, המגייסת עובדים עבור חברות כמו בוש, סליפאקוף אנד שו באטלנטה.

מזכירה
מזכירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker