התרומות הפוליטיות למפלגות יחזרו לדיון בבית המשפט העליון בארה"ב

ב-2010 פסל בית המשפט חלק מההגבלות על תרומות פוליטיות, מה שהזניק את התרומות, בייחוד לרפובליקאים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט העליון הודיע אתמול (ג') כי ישמע ערעור על חוק הגבלת התרומות הפוליטיות בבחירות פדרליות. החלטת בית המשפט העליון בנושא עשויה להיות אחת החשובות בתחום, מאז פסיקתו ב-2010 בעד ארגון סיטיזנס יונייטד, אז פסל הגבלות על תרומות של תאגידים ואיגודים לקמפיינים פוליטיים באמצעות עמותות-על.

הערעור החדש תוקף את היסוד המרכזי האחר ברגולציית מימון הקמפיינים הפוליטיים: הגבלות על תרומות ישירות למועמדים לתפקידים פוליטיים. "במקרה של סיטיזנס יונייטד, בית המשפט נרתע מהתעסקות עם כללי הגבלת התרומות", אמר ריצ'רד האסן, מומחה לחוקי בחירות באוניברסיטת קליפורניה באירו ויין. "זו עשויה להיות תחילת הסוף עבור הגבלות על תרומות פוליטיות ישירות".

נציגים רפובליקאים משתתפים בתפילה בפתח הוועידה הרפובליקאית, אתמולצילום: רויטרס

השאלה המרכזית היא בד בבד צנועה ושאפתנית. היא קוראת תיגר אך ורק על ההגבלות על סכומים מצטברים - הגבלות כוללות על תרומות לכמה מועמדים או ועדות פוליטיות - ולא תוקפת ישירות את ההגבלות המוכרות יותר למועמדים או עמותות בודדים. אך אם יחליט בית המשפט כי הגבלות כוללות אלה אינן חוקתיות, תהיה זו החלטה תקדימית שהופכת על פיה פסיקה מ-1976 שהפרידה בין תרומות להוצאות, כשהטענה היא כי אפשר לפקח באופן הדוק יותר על תרומות, מכיוון שהפוטנציאל לשחיתות בהן גדול מאשר בהוצאות הקמפיינים.

את התביעה הגיש שון מקאצ'יאן, תושב אלבמה, ומרכז המפלגה הרפובליקאית (RNC). מקאצ'יאן אמר כי הוא מוכן להגבלות הפרטניות, של 2,500 דולר במערכת בחירות למועמדים לתפקידים פדרליים ועד 30,800 דולר בשנה למרכזי מפלגות פדרליים. אך הודיע כי הוא מתנגד להגבלות הכוללות לשנתיים – עד 46,200 למועמדים ועד 70,800 לקבוצות, בטענה כי הן אינן מוצדקות, ואף נמוכות מדי. הוא טען כי תרם ל-16 מועמדים פדרליים בבחירות האחרונות, ורצה לתרום ל-12 נוספים. הוא גם אמר כי רצה לתרום 25 אלף דולר לשלוש ועדות פוליטיות של המפלגה הרפובליקאית, אך ההגבלות לא איפשרו זאת.

בספטמבר, פאנל של שלושה שופטים פדרליים בוושינגטון לא פסל את ההגבלות הכוללות, בטענה כי הן מוצדקות בשל הצורך למנוע עיקוף של ההגבלות הבסיסיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker