"מס חדר השינה" בבריטניה ידרוש מזכאי דיור לעבור לדירות קטנות יותר

לפי נתוני הממשל, 31% ממקבלי הדיור הציבורי חיים בדירה בעלת חדר אחד פנוי לפחות; מבקרי המהלך: קשה למצוא דירות קטנות יותר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

החל באפריל תיכנס לתוקפה רפורמה נוספת במערכת הרווחה בבריטניה, שזכתה לכינוי "מס חדר השינה". הרפורמה תביא לקיצוץ בקצבאות הרווחה עבור משקי בית שמספר החדרים בביתם גדול מההקצאה לנפש שלהם. הרעיון העומס בבסיס קיצוץ זה, הוא מצד אחד לעודד אנשים לעבור לדירות קטנות יותר, ובכך לפנות דירות גדולות יותר למשפחות גדולות יותר, ובמקביל לצמצם את תקציב הרווחה.

הכלל מקצה למקבלי קצבאות דיור מספר חדרים מותר, ועבור כל אדם או זוג במשק הבית מותר חדר שינה אחד. עם זאת, מילדים מתחת לגיל 10 מצופה לחלוק חדר שינה, ללא תלות במגדר, ומילדים מתחת לגיל 16 בני אותו מגדר מצופה לחלוק חדר. לעומת זאת, אדם עם נכות הדורשת מטפל חיצוני, זכאי להקצאת חדר נוסף. כל מי שלפי הגדרות אלה נהנה מחדר עודף, יסבול מקיצוץ בקצבת הדיור - 14% על חדר יחיד, ו-25% על שני חדרים עודפים או יותר. לפי הערכות, התקנה תשפיע על 660 אלף איש, או 31% ממקבלי הדיור הציבורי.

צילום: אי–פי

הקיצוץ יחול גם על זוגות פרודים או גרושים החולקים את הטיפול בילדים - רק אחד מבני הזוג יהיה זכאי לקבלת הקצאה נוספת לילדים. הוא יחול גם על משקי בית המשמשים כמשפחות אומנה, מכיוון שילדי אומנה אינם נחשבים לחלק ממשק הבית. הקיצוץ צפוי לפגוע משמעותית בהכנסות הפנויות של שכבות חלשות במיוחד.

לדברי הלן גודמן, חברת פרלמנט מטעם מפלגת הלייבור, "הבעיה הבסיסית בקיצוץ היא שאין מספיק בתים שאנשים יכולים לעבור אליהם. הקיצוץ יחול על יותר מ-1,000 איש, אך יש פחות מ-100 דירות שאליהן באפשרותם לעבור כדי להימנע מהקיצוץ". הבעיה היא שבגלל הקיצוץ, ייתכן כי משפחות יתקשו לממן את הדירות שאותן הן שוכרות כיום, אך בגלל המחסור בביקוש, יתקשו גם למצוא דיור חלופי. היא מציינת כי "מס חדר השינה" ייכנס לתוקפו באותו יום שבו יקוצץ שיעור המס על המדרגה העליונה מ-50% ל-45%, "לסייע לאלפי מיליונרים. קשה לדמיין חוסר הגינות גדולה יותר".

לטענת ריצ'רד הרינגטון, חבר פרלמנט מטעם המפלגה השמרנית, התקנה נועדה לפתור חוסר יעילות במערכת הדיור הציבורי. הוא מציין את שליש משתמשי הדיור הציבורי החיים לפי הגדרות החוק, בבתים גדולים מכפי צורכיהן, לעומת 250 אלף משפחות החיות בדיור צפוף מדי. "משלמי מסים, בהם אלו החיים בדיור ציבורי, צריכים למעשה לממן כמיליון חדרי שינה לא מנוצלים. לכן לא רק חיוני, אלא גם הוגן, לבקש ממי שחיים עם שטח מחיה עודף לבחור בין צמצום קצבאת הדיור שלהם לבין מעבר לדירות קטנות יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker