עורכי הדין בארה"ב מתעשרים מהמאבק על שכר הבכירים

משרדי עריכת דין שמתמחים בייצוג בעלי מניות מנצלים את הרפורמה ברגולציה הפיננסית ומצליחים לאלץ חברות ציבוריות להגיע לפשרה כדי שיוכלו לקיים אסיפות שנתיות ■ עם זאת, כמה מהחברות - בהן מיקרוסופט - מנסות להשיב מלחמה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

חוק הרפורמה ברגולציה הפיננסית בארה”ב נחקק ב–2010. החוק - המכונה "דוד־פרנק", על שם מנסחיו כריס דוד וברני פרנק - דורש קיום הצבעה של בעלי מניות בחברות על שכרם של מנהלים בכירים בהן. עורכי דין ממולחים הריחו במהרה שהוא יכול להניב תועלת גם להם.

משרד עריכת דין אחד במיוחד, פארוקי את פארוקי, הגיש סדרת תביעות ייצוגיות שבהן הוא פועל בשם בעלי מניות הדורשים מידע נוסף על האופן שבו החברות מחליטות כמה לשלם לבכיריהן. המשרד מבקש למנוע מהחברות שבהן הוא מתמקד לקיים את האסיפות השנתיות של בעלי המניות עד שיספקו מידע למשקיעים בעניין זה.

הסנאטור כריס דוד, מיוזמי הרפורמה ברגולציהצילום: בלומברג

תביעה אחת שכזו, נגד חברת התקשורת ברוקייד, אילצה בפברואר שעבר את דחיית פגישת בעלי המניות של החברה. ברוקייד מיהרה להסדיר את התביעה. שכר הטרחה של פארוקי הגיע ל–625 אלף דולר. כמה חברות נוספות שלא רצו לעכב את פגישותיהן הסדירו באחרונה תביעות דומות.

עם זאת, נראה שהתשלום אינו מעלים את הבעיה מבחינת החברות - כפי שגילו מלכי אנגליה לפני שנים רבות, כשניסו לשחד את השודדים הוויקינגים להיעלם. DLA פייפר, פירמת עריכת דין המגנה על חברות, מזהירה כי אם חברה מציעה מידע נוסף ומסדירה תביעה שכזאת, כל פיסת מידע שהיא מסגירה עשויה לגרום לתובע לטעון כי נדרש מידע נוסף. חברות חוששות כי בסופו של דבר ישלמו את "מס פגישות שנתיות".

מיקרוסופט: ביטול התביעה עלה ביוקר

כמה חברות החליטו להשיב מלחמה. מיקרוסופט היתה יעד לתביעה באוקטובר האחרון מצד נטלי גורדון, משקיעה שהחזיקה מניות בשווי פחות מ–6,000 דולר. מיקרוסופט הביאה לבית המשפט בעלי מניות גדולים יותר, שלא עירערו על המידע שסיפקה, ומומחה למשפטים שהעיד כי אף אחת מעמיתותיה של מיקרוסופט אינה דורשת את המידע שדורשת גורדון. התובעת ויתרה על התביעה בסופו של דבר, אבל זה קרה רק לאחר שמיקרוסופט כבר הוציאה הרבה יותר כסף על עורכי דין ומומחים ממה שהיה עולה לה להסדיר את התביעה.

חואן מונטוורדה, עורך הדין שמוביל את העיסוק בעניינים כאלה בפארוקי את פארוקי, אומר כי הוא דורש מידע שלחברות אמור להיות קל לספק ואמור להיות חלק מחובת הנאמנות המוטלת על דירקטורים. התביעה הראשונה שהגיעה אליו בנושא, נגד ברוקייד, הגיעה אליו במפתיע, לדבריו, מתובע מוטרד.

מונוורדה לא היה מוכן להתייחס לתביעה של לגורדון או לאופן שבו המשרד ייצג אותה בשש תביעות נגד חברות בורסאיות בשנה האחרונה, כולל מיקרוסופט. הוא שלל את הרעיון שעורכי דין מבקשים באופן פעיל למצוא לקוחות כדי לזכות בהסדרים מהירים ושכר טרחה שמן. אנחנו מאמינים במה שאנחנו עושים”, הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker