סורוס מוטט את הליש"ט פעם אחת, האם יעשה זאת פעם שנייה?

קרן הגידור של סורוס גרפה זה עתה מיליארד דולר מהימור נגד הין, ומתכננת לצאת נגד הליש"ט

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי

ג'ורג' סורוס, המשקיע המיליארדר הידוע כמי שהפיל בשעתו את הליש"ט הבריטית, בוחן כעת הימור נוסף נגד הליש"ט - הימור שמצטרף להימור רווחי מאוד נגד הין. קרן הגידור של ג'ורג' סורוס הרוויחה לפי דיווחים מיליארד דולר על הנייר מאז נובמבר מהימור נגד הין, ובנוסף כ-200 מיליון דולר נוספים משוק המניות היפני, שטיפס במקביל להיחלשות הין.

לפי דיווח ב"פייננשל טיימס", קרן הגידור של סורוס היא אחת מבין שלל קרנות גידור השוקלת הימור נגד המטבע הבריטי, לקראת כניסתו לתפקיד של נגיד חדש במקום מרווין קינג בקיץ, הלוא הוא מרק קרני הקנדי. לפי הערכות, קרני צפוי לנקוט גישה מקבלת יותר ביחס לאינפלציה, מה שעשוי להחליש את הליש"ט.

צילום: בלומברג

מי שמוביל את ההשקעה נגד הין בקרן הגידור של סורוס הוא סקוט בסנט. בסנט הוא סמנכ"ל ההשקעות בחברה מאז אוקטובר 2011, אז החליט סורוס להחזיר למשקיעים חיצוניים את כספם, ולהפוך את החברה מחדש לקרן משפחתית. עם זאת, מקורבים מדווחים כי אף שסורוס העביר את המושכות לבסנט וחזר להתמקד בפעילותו הפילנתרופית, הוא עדיין מעורב בהחלטות השקעה גדולות, ומחווה דעה לעתים קרובות על תחומי השקעה שונים.

בסנט כבר עבד עבור סורוס פאנד מנג'מנט ב"יום רביעי השחור" ב-1992, כאשר סורוס ומנהל ההשקעות שלו דאז, סטנלי דרוקנמילר, ביצעו את ההימור הגדול שלהם נגד הליש"ט. הרעיון להימור זה מיוחס לדרוקנמילר, אך הקרדיט לרוב הולך לסורוס, שהיה מי שהורה לדרוקנמילר לבצע הימור אגרסיווי נגד הליש"ט. סורוס טען כבר זמן מה כי בריטניה אינה יכולה להמשיך לאורך זמן להצמיד את הליש"ט לסל מטבעות אירופי, ERM, שהיה הגלגול המקדים של היורו, ונועד לצמצם את תנודתיות המטבעות. אך השתייכות ליוזמה זו דרשה מהבנק המרכזי של בריטניה לרכוש עוד ועוד ליש"ט, כדי לשמור על ערכו.

ב-16 בספטמבר 1992, מכרו סורוס ודרוקנמילר בחסר (שורט) ליש"ט בשווי 10 מיליארד דולר. הבנק המרכזי של בריטניה העלה את הריבית פעמיים במהלך אותו היום, והמשיך לרכוש עוד ועוד ליש"ט, אך לא הצליח לעצור את שטף המכירות. בסוף היום נאלצה ממשלתו של ג'ון מייג'ור להודיע על פרישת בריטניה מה-ERM. כעבור שנים התברר כי עלות המהלך הזה לאוצר הבריטי עלתה על 3 מיליארד ליש"ט.

כעת שוקלת הקרן של סורוס, הפעם בהובלת בסנט, להמר שוב נגד המטבע הבריטי. המטבע נחלש בחודשיים האחרונים מרמה של כ-1.63 דולר לליש"ט בסוף 2012, לרמה של כ-1.54 דולר לליש"ט. ההערכות הן כי במאמצים לעודד את הצמיחה, הנגיד החדש קרני, עשוי לנקוט מדיניות מוניטרית מרחיבה יותר, ובכך לגרום להחלשת המטבע.

ביפן, הממשלה החדשה של שינזו אבה נבחרה בדצמבר על מצע של תמריצים כלכליים. כבר בנובמבר, כאשר הסקרים הצביעו על ניצחון ברור של אבה, החל הין להיחלש, על רקע הערכות כי ראש הממשלה החדש יפעיל לחץ על הבנק המרכזי לנקוט מדיניות מוניטרית מקלה, שתוביל לעידוד הצריכה הפרטית, אך במקביל גם תגרום להחלשת הין ולחיזוק הייצוא. מאז אמצע נובמבר, נחלש הין ב-17%. בורסת המניות היפנית לעומת זאת, זינקה ב-32% באותה תקופה, על רקע הערכות כי התמריצים הממשלתיים המתוכננים יסייעו לצמיחה והיחלשות הין, תתרום למגזר הייצוא הגדול של יפן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker