בורסות עולם |

חשש מסיום תמריצי הבנק הפדרלי הפיל את וול סטריט

מדד S&P 500 נפל בשיעור החד זה שבועיים ונסוג משיא של 5 שנים ■ הזהב ברצף הירידות הארוך מאז 2011 - נפל מתחת ל-1,600 דולר לאונקייה ■ הנפט הגולמי צנח ביותר מ-2% ונסגר מתחת ל-95 דולר לחבית ■ סודהסטרים נפלה ביותר מ-6% ■ אפל ירדה ביותר מ-2%

נמרוד הלפרן
נדן פלדמן
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד הלפרן
נדן פלדמן
מיכל רמתי

בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משבועיים, ומדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 נסוגו משיא של יותר זה חמש שנים על רקע הערכות כי הבנק הפדרלי יסיים את התמריצים המוניטרים לצמיחת הכלכלה בארה"ב מוקדם מכפי שהוערך עד כה. 

מדד דאו ג'ונס , אשר נסגר אתמול בשיא של יותר מחמש שנים, ירד היום ב-0.8%; מדד S&P 500, אשר נסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר זה למעלה מחמש שנים על רקע המשך קדחת המיזוגים והרכישות בארה"ב, נסוג ב-1.2% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ה-4 בפברואר; מדד נאסד"ק נפל ב-1.5%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.01% לרמה של 2.02%. בתחילת יום המסחר רשמו האג"ח ירידות, והתשואה עלתה לרמה של 2.05% - מרחק נגיעה מרמה של 2.06% אליה טיפסה בשבוע שעבר, אשר היתה הגבוהה ביותר מאז ה-10 באפריל.

בשוק הסחורות, מחיר הזהב ירד זה היום החמישי ברציפות - רצף הירידות היומי הממושך ביותר מאז דצמבר 2011 - וצנח מתחת לרמה של 1,600 דולר לאונקייה. מחיר הנפט הגולמי נפל ביותר מ-2% בניו יורק. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של  1,578 דולר לאונקייה -  הרמה הנמוכה ביותר מאז תחילת אוגוסט 2012 וירידה של 1.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 94.46 דולר לחבית, ירידה של 2.3%. 

האם הבנק הפדרלי בדרך לסיום ההרחבה הכמותית בארה"ב?

הבנק הפדרלי בארה"ב ישקול להכניס שינויים משמעותיים במדיניות ההרחבה הכמותית (QE) המוניטרית בארה"ב בפגישתו הבאה שתתקיים ב-19 וב-20 במארס, לפי פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק הפדרלי בארה"ב.

בדומה לישיבה הקודמת, גם באחרונה התגלעה מחלוקת בין בכירי הבנק המרכזי לגבי עתיד רכישות האג"ח החודשיות שבמצע הבנק בהיקף של 85 מיליארד דולר, לפי פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שנערכה ב-29 וב-30 בינואר.

משתתפי הישיבה "הדגישו כי הוועדה צריכה להיות מכונה לגוון את קצב רכישות הנכסים, בין אם בתגובה לשינויים בתחזית הכלכלית ובין אם בשל הערכת התועלת והעלויות של הרכישות האמורות", נכתב בפרוטוקול הישיבה.

במהלך הדיון בישיבה, הועלו והוזכרו רעיונות רבים ובכלל זה צמצום של היקף הרכישות, או סיומן לפני השגת היעד שנקבע - שיפור משמעותי בשוק התעסוקה. בעבר אותת הבנק הפדרלי כי לא יסיים את סבב ההרחבה הכמותית הנוכחי, השלישי במספר, בטרם יירד שיעור האבטלה בארה"ב לרמה של 6.5% - שיעור נמוך ביותר מאחוז מרמת האבטלה הנוכחית. עם זאת, פרוטוקול הישיבה שפורסם היום הראה כי בקרב בכירי הבנק המרכזי קיימת מידה רבה של חוסר שביעות רצון מכך.

ביל גרוס, מנהל פימקו - קרן האג"ח הגדולה בעולם - העריך בציוץ באתר טוויטר שהעלה לאחר פרסום הפרוטוקול, כי קיים סיכון לכך שהבנק הפדרלי יסיים את תוכנית רכישת האג"ח הנוכחית בהמשך השנה, במידה שיחול שיפור במצב כלכלת ארה"ב.

עוד עלה מהפרוטוקול שפורסם היום, כי רעיון חדש שהועלה בדיון האחרון היה שהבנק הפדרלי ימיר את רכישות האג"ח בהתחייבות לא למכור את הנכסים שצבר במאזניו במשך פרק זמן ארוך יותר מזה שהתחייב לו. עם זאת, בכירים אחרים בבנק הפדרלי טענו כי סיום מוקדם מדי של סבב ההרחבה הכמותית הנוכחי עלול להזיק לכלכלה.

רבים מחברי ועדת השוק הפתוח הביעו דאגה מהיקף העלויות והסיכונים הכרוכים ברכישות הנכסים, ובמהלך הישיבה מספר בכירים הביעו דאגה מאפשרות שמשקיעים ייטלו על עצמם סיכונים מופרזים בשל המדינות המרחיבה הקיצונית בה נוקט הבנק המרכזי.

התחלות הבנייה של בתים פרטיים בארה"ב בשיא של 4 שנים

מדד המחירים ליצרן בארה"ב עלה לראשונה זה ארבעה חודשים, והתחלות הבנייה של בתים פרטיים עלו לשיא של ארבע שנים, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב טיפס בינואר ב-0.2% - עלייה ראשונה זה ארבעה חודשים - בעקבות התייקרות מחירי המזון והתרופות, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים התה לעלייה של 0.3%. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, עלה אף הוא ב-0.2% בינואר - בהתאם לתחזיות הכלכלנים.

מספר התחלות הבנייה בארה"ב צנח בינואר לקצב שנתי של 890 אלף, נפילה של 8.5% לעומת קצב של 973 אלף בדצמבר - הקצב הגבוהה ביותר מאז יוני 2008 - מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר לקצב שנתי של 920 אלף לעומת קצב של 954 אלף שעליו דווח במקור בדצמבר.

מספר היתרי הבנייה גדל בינואר לקצב שנתי של 925 אלף, הגבוה מאז יוני 2008, ויותר מתחזיות הכלכלנים לקצב של 920 אלף. מספר התחלות הבנייה של בתים פרטיים לדיור גדל בינואר ב-0.8% לעומת החודש הקודם לקצב שנתי של 613 אלף - הגבוה ביותר מאז יולי 2008.

עונת דו"חות מתקרבת לסיומה; אפל צנחה

עונת הדו"חות הכספיים הרבעוניים בוול סטריט מתקרבת לסיומה, ומתוך 411 החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 שכבר פירסמו את דו"חותיהן, 71% דיווחו על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים, ו-66% רשמו הכנסות גבוהות מהצפוי, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג. 

דל, יצרנית המחשבים האישיים (PC) השלישית בגודלה בעולם, דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר על ירידה חדה ברווחיה הרבעוניים, אם כי בשיעור מתון מתחזיות האנליסטים.

דל, הנמצאת בדרכה להפוך מחברה בורסאית לפרטית בעקבות העסקה הממונפת הגדולה מאז 2007, רשמה ברבעון הרביעי של 2012 רווח נקי של 530 מיליון דולר, או 30 סנט למניה, לעומת רווח של 764 מיליון דולר, או 43 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים, רשמה החברה רווח של 40 סנט למניה - סנט אחד מעל לתחזיות האנליסטים.

הכנסות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-14.3 מיליארד דולר, ירידה של 11% לעומת הרבעון הרביעי של 2011, אך מעל לתחזית האנליסטים למכירות של 14.1 מיליארד דולר. 

תשומת לב המשקיעים במגזר הטכנולוגיה היתה נתונה היום גם למניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל שנפלה ביותר מ-2%. פוקסקון, יצרנית רכיבי האלקטרוניקה הגדולה בעולם שמייצרת עבור אפל את מוצריה, מצמצמת בהיקפי הייצור של אייפון 5 ומקפיאה את גיוס העובדים כמעט בכל מפעלי החברה בסין. כך דיווח היום העיתון "פייננשל טיימס". הקפאת גיוסי כח האדם הינה הראשונה לפוקסקון מאז המשבר הפיננסי העולמי ב-2009 ומשקפת את הירידה בביקוש למוצרי אפל בכלל, ובאייפון בפרט, דיווח העיתון.

קדחת מיזוגים ורכישות

קמעונאית הציוד המשרדי האמריקאית אופיס דיפו הודיעה היום על רכישת מתחרתה הקטנה אופיס מקס בעסקה מניות בשווי של 1.19 מיליארד דולר, לאחר שמוקדם יותר פירסמה הודעה רשמית על העסקה עוד בטרם הושלמו כל פרטיה. אופיס דיפו תנפיק 2.69 מניות חדשות עבור כל מניה של אופיס מקס. לפי מחיר הסגירה של מניית אופיס דיפו ביום שלישי, העסקה משקפת מחיר של 13.5 דולר לכל מניית אופיס מקס.

מוקדם יות היום פירסמה אופיס דיפו הודעה לעיתונות באתר האינטרנט של החברה בדבר העסקה. עם זאת, כעבור כשעה, ההודעה לעיתונות - אשר כללה גם תוצאותיה הכספיות של אופיס דיפו שהיו אמורות להתפרסם רק בעוד שבוע - הוסרה מהאתר. כעבור זמן קצר, פורסמה הודעה רשמית על מיזוג אופיס דיפו ואופיס מקס.

דירקטוריון החברה הממוזגת יחולק באופן שווה בין דירקטורים שנבחרו על ידי אופיס דיפו ודירקטורים של אופיס מקס. המיזוג עדיין כפוף לאישור בעלי המניות של שתי החברות ושל רשויות הרגולציה בארה"ב.

המיזוג של אופיס דיפו ואופיס מקס בא על רקע קדחת מיזוגים ורכישות בארה"ב שצברה תנופה בשבועות האחרונים. חברות בארה"ב הוציאו מתחילת השנה 219 מיליארד דולר על מיזוגים ורכישות - הסכום הגדול ביותר מאז התקופה המקבילה בשנת 2000, וזינוק של 158% לעומת עסקות בהיקף של 85 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנת 2012, לפי נתוני חברת המחקר דילוג'יק שפורסמו ביום שישי. 

ישראליות בוול סטריט: סודהסטרים

יצרנית המערכות ביתיות להכנת משקאות מוגזים, סודהסטרים, דיווחה היום על רווח ומכירות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, וסיפקה תחזית שנתית שהיתה אף היא טובה מהצפוי. עם זאת שולי הרווחי הגולמי של החברה ב-2012 כולה היו נמוכים במעט מהתחזיות. סודהסטרים רשמה ברבעון הרביעי של 2012 הכנוסת של 133 מיליון דולר, זינוק של 55% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. שולי הרווח הגולמי בשנת 2012 כולה היו 54% - מעט פחות מתחזיות האנליסטים ל-54.5%. מנית סודהסטרים קפצה ביותר מ-50% מאז פרסום דו"חותיה הרבעונים הקודמים.

בורסות אירופה נסוגו משיא של שלושה שבועות; לונדון בשיא של 5 שנים

בורסות אירופה נסוגו משיא של שלושה שבועות בו נסגרו אתמול. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.3% ומדד המניות FTSE 100 פרץ במהלך המסחר את רמת 6,400 נקודות לראשונה מאז ינואר 2008; פרנקפורט ירדה ב-0.3%; פאריס איבדה 0.7%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.3% לאחר שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-29 בינואר. עם זאת, המדד עודנו גבוה ביותר מ-3% מרמתו בתחילת השנה. 

סורוס שוקל להמר שוב נגד המטבע הבריטי; הליש"ט בשפל של שמונה חודשים

פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי של בריטניה שפורסם היום הראה כי למרות החלטת הבנק המרכזי להמשך במדיניות המוניטרית המרחיבה, התגלעה בין בכירי הבנק מחלוקת בסוגיה. שישה מחברי ועדת המדיניות של הבנק תמכו בהמשך תכנית רכישות האג"ח בגובה 375 מיליארד ליש"ט, בעוד שלושה התנגדו, בהם נגיד הבנק מרווין קינג, שיסיים את תפקידו ביוני. הדיווחים על המחלוקת פגעו בשער הליש"ט, שירד ב-0.8% מול הדולר לשער של 1.535 דולר לליש"ט - שפל של שמונה חודשים.

ג'ורג' סורוס, המשקיע המיליארדר הידוע כמי שהפיל בשעתו את הליש"ט הבריטית, בוחן כעת הימור נוסף נגד הליש"ט - הימור שמצטרף להימור רווחי מאוד נגד הין. קרן הגידור של ג'ורג' סורוס הרוויחה לפי דיווחים מיליארד דולר על הנייר מאז נובמבר מהימור נגד הין, ובנוסף כ-200 מיליון דולר נוספים משוק המניות היפני, שטיפס במקביל להיחלשות הין.

בבריטניה נפל מספר דורשי קצבת אבטלה ב-12,500 איש בינואר, הרבה יותר מהתחזיות שצפו ירידה של 5,000 תביעות אבטלה. כך דיווחה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בנוסף, מספר המועסקים במשק הבריטי עלה לשיא של כל הזמנים - 29.73 מיליון עובדים, אולם יש לקחת בחשבון את קצב הריבוי הטבעי של האוכלוסייה. שיעור האבטלה בבריטניה עלה בעשירית האחוז ל-7.8%, לעומת תחזיות שצפו כי הוא יישאר ברמה של 7.7%.

מחאת חשמל בבולגריה הפילה הממשלה

בבולגריה הממשלה בראשות בויקו בוריסוב תתפטר, לאחר ימים של הפגנות מחאה נגד מחירי החשמל הגבוהים, כך הודיע היום ראש הממשלה בוריסוב. "לא אהיה חבר בממשלה שהמשטרה שתחתיה מכה אנשים", אמר. אתמול נפצעו בעימותים עם המשטרה 25 בני אדם.

עשרות אלפים הפגינו בימים האחרונים ברחבי בולגריה, המדינה הענייה ביותר באיחוד האירופי, נגד מחירי החשמל הגבוהים. מחירי החשמל בבולגריה התייקרו בקיץ ב-13%, אולם רק עם בוא החורף, כאשר צריכת החשמל גדלה, הרגישו מרבית התושבים את ההתייקרות. בהפגנות שנערכו בשבוע שעבר שרפו מפגינים את חשבונות החשמל, ודרשו להשיב לידי הממשלה את מערך הפצת החשמל במדינה, הנמצא כיום בשליטת שלוש חברות זרות: Energo-Pro ו- CEZ הצ'כיות ו-EVN האוסטרית.

ביוון נערכת כיום שביתה כללית של עובדי האיגודים במחאה על המשך צעדי הצנע של ממשלת סמאראס. בתי הספר ונמלי הים סגורים ובתי החולים עובדים במתכונת חירום. "השביתה היא התשובה שלנו לדרך האין מוצא שכיווצה את הכלכלה שלנו למיתון ולמשבר", אמר ראש איגוד העובדים במגזר הפרטי, GSEE.

עליות נרשמו במרבית בורסות אסיה הבוקר: מדד MSCI אסיה פסיפיק עולה ב-1.6%. טוקיו עלתה ב-0.8%; סיאול עלתה ב-2%; הונג קונג עולה ב-0.6%; שנחאי עולה ב-0.6%. 

סגן שר האוצר היפני טקהיקו נקאו, האמון בממשלת יפן על המטבע, ילווה את ראש הממשלה שינזו אבה בביקורו בארה"ב, על רקע המתיחות בין שתי המדינות בנוגע לשערי המטבע. לרוב נהוג כי גורמים זוטרים יותר מלווים את אבה בביקורו. הדולר נחלש ב-0.2% מול הין, לרמה של 93.42 ין לדולר. מול היורו נסחר הין ללא שינוי. הדולר נחלש ב-0.2% מול היורו, לרמה של 1.3411 דולר ליורו.

עם זאת, תוכניותיו של אבה, שהבטיח תמריצים כלכליים שיוציאו את יפן ממיתון וישימו קץ לדפלציה, עשויות להיתקל בקשיים מצד המגזר העסקי. סקר של רויטרס הראה כי 85% מהחברות שהשיבו לסקר אינן מתכוונות להעלות שכר לעובדיהן, וחלקן אף מתכוונות להפחיתו. קיפאון בשכר צפוי להקשות על עידוד הצריכה הפרטית ביפן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker