"ממעשי השוד הגדולים בהיסטוריה" |

יהלומים בשווי 50 מיליון דולר נגנבו בנמל התעופה של בריסל

השודדים פרצו את הגדר המקיפה את נמל התעופה וגנבו את היהלומים בעת שהועמסו על מטוס ■ בבורסת היהלומים בישראל ציינו כי חברת ההובלה שנשדדה היא ברינקס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שודדים חמושים גנבו יהלומים בשווי של כ-50 מיליון דולר מנמל התעופה של בריסל אתמול בערב, כך דיווחה רשת הטלוויזיה הבלגית VRT.

השוד בנמל התעופה של בריסל, שנמשך 11 דקות בלבד, "היה אחד הגדולים ביותר בהיסטוריה", אמרה דוברת מרכז היהלומים העולמי באנטוורפן (AWDC), והוסיפה כי היהלומים שנגנבו היו יהלומים לא מלוטשים שהיו בדרכם מאנטוורפן לציריך. היא לא ציינה למי היו שייכים היהלומים שנגנבו.

שדה התעופה של בריסל, היוםצילום: אי–פי

ארבעת השודדים הגיעו בשני כלי רכב אל מטוס של חברת התעופה סוויס, לאחר שהצליחו לפרוץ את הגדר המקיפה את נמל התעופה, ולקחו את היהלומים בשעה שהועמסו אל בטן המטוס. "הם היו חמושים ועטו מסכות. לא היו יריות ואיש לא נפצע", ציינה דוברת התובע הכללי בבריסל.

מייד לאחר השוד, ברחו שני כלי הרכב מזירת האירוע ואחד מהם נמצא מאוחר יותר בקרבת נמל התעופה כשהוא שרוף - כך מסרו הרשויות בבריסל. "זה היה מאוד מאורגן, מאוד מהיר, יעיל ומתוכנן", אמר יאן ואן דר קרויסה, דובר נמל התעופה, בראיון לבלומברג. לדבריו, הוא לא ידע בתחילה מה נגנב מהמטוס.

דיווחים: חברת האבטחה היתה ברינקס, המטען לא יועד לישראל

מקורות בענף היהלומים בישראל אמרו היום כי ככל הידוע, המטען שנשדד לא היה מיועד ליהלומנים בישראל. לדבריהם, שוד דומה לא יכול להתקיים בישראל ורוב "מעשי השוד מתרחשים בעיקר באירופה, כיוון שהיבשת פתוחה לתנועה וניתן להיעלם עם הסחורה מיידית". גם אם מישהו היה מצליח להבריח לארץ יהלומים בהיקף כה גדול, הוא היה מתקשה לאחר מכן למכור אותם, או להוציא אותם ליעד חדש, ציינו מקורות בענף הישראלי והוסיפו כי מדובר ככל הנראה בכמה שקי יהלומים קטנים.

בבורסת היהלומים בישראל ציינו כי חברת ההובלה שנשדדה היא ברינקס. אחד היהלומנים אמר כי מבחינת היהלומנים שנשדדו לא מדובר בבעיה, בהנחה שהמטען היה מבוטח, כמקובל. "שוד מסוג זה הוא ה'מכירה' הכי טובה שיש, כי מייד מקבלים את הכסף מהביטוח", אמר אחד היהלומנים. "החברה אפילו לא צריכה לבדוק איך המשלוח נעלם ומדוע, כיוון שהכל מפורסם. אלא אם בכוונתה לבדוק שלא היתה הונאת ביטוח", הוסיף.

יהלומן אחר אמר כי "אני בהלם שדבר כזה קורה בשדה תעופה כל כך מאורגן ומסודר. זה מדאיג לחשוב, שהשדה שעוברים בו כל הזמן משלוחי יהלומים יכול להיות פרוץ". אנטוורפן היא אחד ממרכזי היהלומים הגדולים בעולם ומתנהל בה מסחר ער ביהלומי גלם ויהלומים מלוטשים.

על פי מידע שהתקבל מיהלומנים באנטוורפן, רוב מעשי השוד הגדולים בענף מתבצעים על ידי קבוצות מתוחכמות של פשע מאיטליה. בחלק קטן מהמקרים אלה כנופיות אלבניות. ההערכה באנטורפן היא שהשודדים התבססו על מידע פנים מגורמי אבטחה או משטרה. מקרה שוד דומה בוצע בעבר בסחיפול באמסטרדם.

עוד ציינו מקורות באנטוורפן כי לפני מעט יותר משנה קבוצת פשע דומה השתלטה על בית של יהלומן בלגי ממוצא הודי, החזיקה את משפחתו בת ערובה ודרשה שיסע למשרדו להביא יהלומים מהכספת. השודדים ידעו מה יש לו במשרד לפי פרסום המלאי למכירה באינטרנט. הם הצמידו לו לחזה מיקרופון ומצלמה ושלחו אותו עם "רשימת הזמנות" למשרד. על פי ההערכות נשדדו ממנו יהלומים בכ-30 מליון דולר.

עסקי היהלומים בעולם מגלגלים מדי שנה יותר מ-60 מיליארד דולר. לדברי דוברת AWDC, יהלומים בשווי של 200 מיליון דולר מועברים בכל יום אל אנטוורפן ומחוצה לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker