מנכ"ל טסלה: "נסיעת הסיוט" של כתב "ניו יורק טיימס" ברכב החשמלי שקרית

מנכ"ל טסלה, יצרנית מכוניות היוקרה החשמליות, טוען כי הכתב בכוונה לא הטעין את המכונית במלואה וכי נהג במעגלים כדי לרוקן את המצבר; "ניו יורק טיימס" בתגובה: לא היו כוונות רעות, רק שיקול דעת מוטעה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מלחמה ניצתה בין מנכ"ל טסלה מוטורס אילון מאסק, יצרנית המכוניות החשמליות לבין "ניו יורק טיימס", לאחר שכתב העיתון, ג'ון ברודר, כתב ביקורת חריפה על המצבר הנטען בעקבות נסיעת מבחן שביצע למכונית ביום הקר ביותר בשנה. מאסק לא נשאר חייב, ובעקבות הכתבה, פירסם את נתוני ה"קופסה השחורה" שהותקנה במכונית, שלטענתו מוכיחה כי ברודר יצא במכוון להוכיח כי המכונית של טסלה אינה אמינה.

"ניו יורק טיימס" מצידו הגיב כי הנתונים של טסלה יכולים להיות מאוד מטעים, וכי אף שהכתב הראה בחלק מהמקרים חוסר שיקול דעת, הוא לא נהג בחוסר יושר ולא יצא במכוון לפגוע בטסלה.

ברודר פירסם כתבה שתיארה נסיעת מבחן שבה כמעט נתקע בקור מקפיא כשהמצבר של המכונית לא עמד ביעדי המרחק האמורים שלו. מאסק טען כי יש בידיו הוכחות מתועדות לכך שהתיאור של ברודר היה מגמתי, והתנהגותו היתה רשלנית באופן נפשע כמעט.

ברודר סיכם את נסיעת המבחן במכונית: "אם זה החזון של טסלה לנסיעות עתידיות ברחבי ארה"ב, והפיתרון למה שהחברה מכנה "בעיית הרואד טריפ", ובכן - יש עוד לא מעט עבודה שהיא צריכה לעשות"

מאסק סתר את טענותיו של ברודר באמצעות קופסה שחורה שתיעדה בפורטרוט את מצבה של המכונית והתנהגותו של הנהג. לדברי מאסק, מאז נכוותה החברה בעבר מדיווחים לא מדוייקים של כתבים, היא מקפידה להתקין קופסאות שחורות בכל מכונית הנלקחת לנסיעת מבחן.

כך כתב מאסק במכתב שהתפרסם באתר טסלה:

"למכונית שלנו לא היה סיכוי עם ג'ון ברודר, הוא לא תיאר בדיוק את מה שקרה, ועבד מאוד קשה כדי לגרום למכונית לשבוק חיים:

מאסק טוען כי לפי נתוני הקופסה השחורה, מצבר המכונית מעולם לא התרוקן, וברודר, לדבריו, לא טען את המצבר בתחנות הטעינה במלואן: בניגוד לדיווחו, הוא טען את המכונית בכל תחנה בשיעור הולך ופוחת: תחילה 90%, אחר כך 72% ולבסוף 28% - בחלק המסע שלדבריו כמעט נתקע בו. כשהגיע למנהטן והג הראה כי נותרו לו 0 מיילים של נהיגה, הוא נהג במעגלים במגרש חניה קטן, ולמרות זאת המצבר לא התרוקן. ברודר הגיב לטענות אלה ואמר כי לא קיבל מטסלה מידע על האופן שבו ניתן למקסם את הטעינה, וכן כי הסיבה שנהג בסיבובים הייתה כיוון שלא הצליח לאתר את תחנת הטעינה, שלא הייתה מוארת.

ברודר, כתב מאסק, שיקר גם לגבי מהירות הנסיעה – בניגוד לטענתו כי קבע בקרת שיוט למהירות של 54 מייל לשעה (92 קמ"ש) הראו רישומי הרכב כי נהג במהירויות של 65-81 מייל לשעה (110-135 קמ"ש). כמו כן, למרות שטען ברודר כי הנמיך את החימום באוטו, בפועל הוא הגביר אותו ל-23 מעלות.

"כשטסלה פנתה ל'ניו יורק טיימס' בנוגע לכתבה, היא ציפתה שהכתב יהיה הוגן ואובייקטיבי, כפי שהיה ניסיוננו בעבר עם 'ניו יורק טיימס', ארגון שמתגאה ביושרו העיתונאי. לפיכך לא קראנו את המאמרים הקודמים של ברודר, שהפגינו שאט נפש כלפי מכוניות חשמליות. כתוצאה מכך לקחו אותנו לסיבוב , ופגעו במטרה הנעלה של מכוניות חשמליות. אני מצטער על כך צער רב".

"ניו יורק טיימס" פירסם תגובה של ברודר לטענות, והעביר את הנושא גם לבדיקת מרגרט סאליבן, הממונה בעיתון על בדיקות פנימיות ודיווח לקוראים על טעויות או כשלים בפעולת העיתון. סאליבן פירסמה שני דיווחים על מסקנותיה, כאן וכאן.

"איני מאמינה שברודר קיווה כי נסיעת המבחן תסתיים בכשלון. אני משוכנעת שהוא קיבל על עצמו את נסיעת המבחן בתום לב, וסיפר את הסיפור כפי שחווה אותו. האם כושר השיפוט שלו לאורך הדרך היה טוב? לא במיוחד", כתבה סאליבן בדיווחה הסופי. בייחוד היא מציינת את אחת מעצירות הטעינה, בה לא איפשר למצבר להיטען במלואו, ואת העובדה כי לא תיעד בצורה מפורטת ומדוייקת את החוויה, אלא שירבט רישומים לא עקביים ולא מדוייקים. "פנקס קטן במושב הקדמי אינו יכול להתחרות ברשומות דיגיטליות מוקלטות שעמדו לרשותו של מאסק", ציינה.

טסלהצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker