תפנית במאבק השליטה של רוטשילד על ענקית הכרייה האינדונזית

לקראת הצבעת בעלי המניות על הצעת נתניאל רוטשילד לפטר את רוב הדירקטוריון, אחד המשקיעים הגדולים בחברת הכרייה האינזונזית מכר את מניותיו; מניית בומי קופצת ב-5% בלונדון

גרדיאן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שווה לקנות מניה בבומי רק כדי ליהנות מההצגה הטובה בעיר. הקרב על חברת הכרייה האינדונזית נהפך לסכסוך אימתני בין מיליארדרים, הכולל הלשנות, האקרים, וטענות כי מיליארד דולר נעלמו. במקום להתמקד בעסקי הכרייה של בומי באינדונזיה, המגזר הפיננסי בבריטניה מרותק על ידי פיתולי העלילה שחירבו חברה שרבים העריכו תהיה מהגדולות בבורסת לונדון.

הפרשה קיבלה תפנית נוספת היום (ב') לאחר שאחד מבעלי המניות הגדולים בחברה, רוסן רוסלני, מכר את החזקותיו בהיקף של 10% מהמניות לקראת אסיפת בעלי המניות המכרעת שתתקיים בחמישי. מניית בומי עולה בקרוב ל-5% במסחר בבורסת לונדון.

נתניאל רוטשילדצילום: בלומברג

בחמישי יתאספו בעלי המניות של לונדון כדי לראות אם נתניאל רוטשילד, נצר למשפחת רוטשילד, יצליח להדיח את עמיתיו לשעבר ולחזור לראשות החברה כדי "להצילה" ממה שהוא רואה בו מדיניות פיוס עם משפחת בקרי העוצמתית באינדונזיה, בעבר שותפתו במיזם.

אם יצליח בכך, תהיה זו תבוסה גדולה לבכירים במגזר הפיננסי של לונדון, בהם לורד רנוויק, לשעבר שגריר בריטניה בוושינגטון, וסר ג'וליאן הורן-סמית, העומד מאחורי עלייתה של ענקית הסלולר וודאפון. דירקטורים אלה בבומי גייסו לשירותם את רוטשילד גרופ - בנק ההשקעות הנתון בשליטת הענף הצרפתי של משפחת רוטשילד - כדי להביס את נייט רוטשילד - דור חמישי לענף הבריטי של השושלת היהודית-אירופית.

ראשית הסאגה ב-2010, כשרוטשילד, אז בן 39, השקיע 100 מיליון ליש"ט מכספו והזמין אחרים להשקיע אף הם בחברת קש ציבורית חדשה בשם ואלאר. היעד המעורפל של החברה היה "לרכוש עסק משמעותי אחד או נכס תפעולי בשוק הכרייה, המשאבים והמתכות".

רוטשילד ראה רכישות שכאלה בארה"ב, כשעבד בקרן הגידור אטיקוס. הוא חשב שיוכל לבצע רכישה כזו גם בלונדון, בעזרת דירקטורים ידועים כמו רנוויק והורן-סמית. הוא צדק. אביו, ג'ייקוב רוטשילד, משקיע מצליח, רכש אף הוא נתח קטן, ויתר הכספים הדרושים הגיעו מחברות השקעה כמו בלאקרוק וחברת ההשקעות הממשלתית של אבו-דאבי. ואלאר הצליחה לגייס כך 707 מיליון ליש"ט.

חטיבת ההשקעות קזנוב בג'יי. פי מורגן צ'ייס היתה זו שהציעה את יעד הרכישה - בומי ריסורסיז, חברת כריית הפחם הגדולה באינדונזיה, שהיתה בשליטת משפחת בקרי. ואלאר הסכימה לרכוש 25% מבומי, ובנוסף, 75% מחברת בראו, בשליטת הטייקון האינדונזי רוסאן רוסלני, הקשור למשפחת בומי. בתמורה קיבלה משפחת בקרי 47% בוואלאר, ששמה שונה לבומי בעקבות הרכישה, כשנתח השליטה שלה 29.9%. העסקה התבצעה ללא אישור בעלי המניות - בהתאם לתנאי הקמת ואלאר.

רוטשילד התמנה ליו"ר שותף לצד אינדרה בקרי, אחיו הצעיר של אבו-ריזאל בקרי, מועמד לנשיאות אינדונזיה. מחיר המניה זינק ל-14 ליש"ט, לעומת מחיר הנפקה של 10 ליש"ט. אך בעיות לא בוששו לבוא. מחיר הפחם נפל, ועמו מניות בומי. בעלי המניות גילו כי משפחת בקרי העמידה את מניותיה כביטחון לכיסוי הלוואה בסך 1.3 מיליארד דולר מבנק קרדיט סוויס. בנובמבר 2010 מכרו את מניותיהם בבומי לאיל סחורות אינדונזי אחר, סמין טאן. מספר הטייקונים האינדונזים הבולטים בבומי עלה לשלושה.

מבחוץ עוד נראה היה כי הכל בסדר בתוך בומי, אך תפישה זו נמוגה כשרוטשילד כתב מכתב חריף למנכ"ל בומי ריסורסיז, החטיבה הראשית באינדונזיה, וקרא לניקיון אורוות. הוא תהה מדוע לא נדרש החזר הלוואות גדולות לחברות אחרות של רוסלני. הביקורת הפומבית של רוטשילד עוררה סערה באינדונזיה. אינדרה בקרי וטאן רצו להסיר את רוטשילד וארבעה מנהלים נוספים מדירקטוריון החברה. משבר נמנע רק לאחר התערבות של רנוויק והורן-סמית ברגע האחרון - השניים נסעו לג'קרטה והשיגו שביתת נשק. הוסכם כי רוטשילד יפרוש מתפקידו כיו"ר שותף, אך ימשיך לכהן בדירקטוריון.

רוטשילד פרש באוקטובר גם מתפקיד זה, והאשים את טאן בכישלונו בהגנה על בעלי מניות מיעוט. לטענתו, תהיה זו חרפה שבומי תשקול הצעת רכש חוזרת ממשפחת בקרי, בהתחשב בכך שנפתחה חקירה נגד החברה באינדונזיה בגין אי סדרים פיננסיים. רוטשילד הגיש הצעת רכש מתחרה להצעה של משפחת בקרי ששווייה 1.4 מיליארד דולר.

רוטשילד זכה בניצחון משפטי כשוועדת ההשתלטויות הבריטית קבעה כי צריך היה להתחשב במשפחות בקרי ורוסלני כישות אחת, ולהגביל זכויות ההצבעה של שניהם יחדיו ל-29.9%, ולא 57% שבהם הם מחזיקים יחדיו כיום. הפסיקה איפשרה לרוטשילד להגדיל זכויות ההצבעה שלו ל-18%.

בחודש האחרון הקרבות באו לידי ביטוי פומבי כמעט מדי יום. הם מתמקדים בחקירת הדירקטוריון את אישומי אי הסדרים הפיננסיים (משפחת בקרי מכחישה את הטענות נגדה). הדירקטוריון טוען כי החשדות שהועלו בפני הדירקטוריון הושגו ממקור פנימי ומפריצה לחשבונות מייל, בהם של רוטשילד ושל טאן. אך גם רוטשילד עצמו הואשם בפריצה למיילים - האשמות שהכחיש בתוקף. בינתיים, המשקיעים המקוריים של ואלאר יושבים על הפסד על הנייר של 60% על השקעתם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker