לרופאי בריטניה נמאס מהשמנת היתר: "האיום הגדול ביותר על הציבור"

הרופאים במדינה קוראים לפעולה משולבת של הממשלה, שירותי הבריאות וחברות המזון למאבק בתופעה המתפשטת ■ בין תביעותיהם: מס של 20% על משקאות ממותקים, הרחקת מזון מהיר ממוסדות חינוך והגדלת תקציבים למאבק בהשמנה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

220 אלף הרופאים בבריטניה יוצאים למאבק בתופעת השמנת היתר שמכבידה על המדינה. הם דורשים הטלת מס גבוה על משקאות ממותקים, הרחקת מזון מהיר מקרבת בתי הספר ואיסור על מזון לא בריא בבתי חולים, בניסיון למנוע מהתופעה המדאיגה להיות בלתי הפיכה.

האקדמיה למכללות רפואיות בבריטניה קוראת לפעולה משולבת של הממשלה, שירותי הבריאות וחברות המזון, כמו גם שינויים בהתנהלות של הורים, כדי לשבור את מעגל האימה שבו "דור אחרי דור נופל קורבן למחלות ומיתות הקשורות להשמנת יתר".

צילום: דרימסטיים

בדו"ח מיוחד שפירסמה האקדמיה נכתב כי הרופאים בבריטניה "מאוחדים בראייתם כי השמנת היתר היא האיום הגדול ביותר על בריאות הציבור במדינה. ההשלכות של השמנת יתר כוללות סוכרת, מחלות לב וסרטן, גורמים המביאים למוות שניתן למנוע אותו".

אחד מכל ארבעה אנשים בבריטניה סובל מהשמנת יתר, כלומר שיעור של 25% מהאוכלוסיה, לפי נתונים רשמיים. עלות הנזקים מהשמנת יתר מוערכת ב-5.1 מיליארד ליש"ט בשנה לשירותי הבריאות. התחזיות צופות כי עד 2050, ללא טיפול בתופעה, 60% מהגברים יסבלו מהשמנת יתר, 50% מהנשים ו-25% מהילדים.

הדו"ח של האקדמיה למכללות רפואיות כולל תכנית בת 10 נקודות למלחמה בהשמנת יתר. אלה כוללות מס נסיוני בגובה 20% למשך שנה על משקאות ממותקים, כפי שנעשה בארה"ב כדי לבדוק את ההשפעה על המכירות. מוצע כי ההכנסות מהמס ינותבו לתכניות להורדה במשקל. בנוסף מציעים להגביל את מספר חנויות המזון המהיר בסביבת בתי ספר, קולג'ים, מרכזי פנאי ומקומות אחרים בהם מתרכזים ילדים.

התוכנית כוללת גם הצעה להרחיב את תקציב משרד הבריאות ב-300 מיליון ליש"ט בשלוש השנים הקרובות לטובת המאבק בהשמנה, הרחבה של מימון ניתוחים למקרים חמורים שנמצאים בסכנת חיים, איסור על מזון לא בריא בבתי חולים ובמוסדות מערכת החינוך והדרכה והכוונה של הורים על ידי דיאטנים ממשרד הבריאות כיצד להאכיל את ילדיהם כראוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker