הנשים נשארו מאחור בהתאוששות ארה"ב

בפעם השנייה בלבד מאז 1948, שיעור תעסוקת הנשים ירד

פלויד נוריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מאז ששוק התעסוקה האמריקאי הגיע לשפל לפני יותר משלוש שנים, גברים נהנו מההתאוששות הרבה יותר מנשים, ונשים בגיל העמידה סבלו במיוחד.

מאז דצמבר 2009 ועד לחודש שעבר נוספו 5.3 מיליון משרות לכלכלה האמריקאית, לפי סקר משקי הבית של משרד העבודה האמריקאי. רק 30% מהן מולאו על ידי נשים. במידה מסוימת, זוהי רק השתקפות של העובדה שהמיתון פגע בגברים בצורה קשה יותר מאשר בנשים, אך התוצאה היא היפוך, גם אם זמני, של מגמה ממושכת שבה נשים זוכות בנתח גדל והולך מהמשרות.

יריד תעסוקה בווירג'יניהצילום: בלומברג

כשהחל משרד העבודה האמריקאי לעקוב אחר הנתון ב-1948, שיעור המשרות המוחזקות על ידי נשים היה כ-28%. בינואר 2010, זמן קצר לאחר שהכלכלה האמריקאית הגיעה לשפל, שיעור זה הגיע לשיא של 47.5%. בתקופה זו, התהפך כיוון המגמה באופן משמעותי רק פעם אחת - ב-1952-1953, כשלוחמי מלחמת קוריאה חזרו לארה"ב והשתלבו מחדש בכלכלה. אך בחודשים הראשונים של ההתאוששות הנוכחית ירד שיעור זה ל-46.6%, וחזר ל-46.8% בלבד בינואר האחרון.

סקר משקי הבית נפרד מסקר החברות, שבו נשאלים מעסיקים כמה אנשים הם מעסיקים. סקר החברות הגיע לשפל בפברואר 2010, והראה כי 5.5 מיליון משרות נוספו לשוק מאז. אך בסקר החברות לא נאסף מידע על מגדר המועסקים, כפי שנעשה בסקר משקי הבית.

נאלצות לחזור הביתה

הגרפים הנלווים מציגים את השינויים בדפוסי התעסוקה מאז סוף 2009 עבור גברים ונשים בקבוצות גיל שונות. מכיוון שהשינויים הדמוגרפיים היו חדים בקבוצות גיל מסוימות - כמו דור הבייבי־בום הגדול שכיום כבר נכלל בקבוצת הגיל שמעל 55 - הגרפים בוחנים את השינויים ביחס התעסוקה לגודל האוכלוסייה. יחס זה שונה משיעור האבטלה המוכר יותר, מכיוון שהוא משווה את מספר האנשים בעלי המשרות לאוכלוסייה הכוללת, ולא רק למספר האנשים שאמרו כי חיפשו עבודה או עבדו במהלך החודש.

54.6% מהנשים מעל גיל 20 עבדו בינואר - השיעור הנמוך ביותר מאז 1993, ו-0.8% פחות לעומת דצמבר 2009. לעומת זאת, 67.6% מהגברים מעל גיל 20 עבדו בינואר - שיעור גבוה ב-1.3% לעומת דצמבר 2009, אך נמוך מהשיעור שנרשם לפני המיתון.

הירידות החדות ביותר בתעסוקת נשים היו בקרב גילי 20-24 ו-45-54. הירידה בקבוצה הצעירה יותר עשויה לשקף את הקשיים שבהם נתקלות צעירות המנסות להתחיל קריירה כיום, אך הירידה בקבוצה המבוגרת יותר אינה מוסברת בקלות.

איאן שפרדסון, כלכלן ראשי בחברת פנתיאון מקרואקונומיק אדוויזורס, אמר כי ייתכן שהגורם לכך הוא הזהות של החברות שמגייסות. סקר מנהלי הרכש במגזר הייצור של ISM הראה כי חברות הייצור מגייסות עובדים, ולעומת זאת סקר של פדרציית העסקים העצמאיים הראה כי חברי הפדרציה אינם מגייסים עובדים. "נשים מועסקות לרוב בחברות קטנות במגזר השירותים, ולא בחברות הייצור הגדולות", הסביר.

הגידול החד ביותר בשיעור הנשים העובדות נרשם בקבוצת הגיל מעל 55, שהיא גם הקבוצה שגדלה בקצב המהיר ביותר. ייתכן כי יותר נשים וגברים מעכבים את פרישתם. שיעור הנשים המועסקות בגילי 55-59 לא צמח כפי הנראה, אך שיעור הנשים המועסקות בגילי 60-64 טיפס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker