כך צבר גזבר מפלגת השלטון בספרד 22 מיליון יורו

לואיס ברחנאס עומד במוקד הפרשה שמטלטלת את ספרד, בה חשודים בכירי הפוליטיקאים במדינה בקבלת כספי שוחד מחברות במשק ■ כיום, התדמית שלו כה מושמצת שכאשר הוא פוסע ברחובות מדריד, העוברים ושבים המזהים אותו קוראים לעברו מילה אחת: "מעטפה!"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במשך 20 שנה, לואיס ברחנאס היה הגזבר ומנהל החשבונות האלמוני של מפלגת העם (PP) של ספרד. כיום, התדמית שלו כה מושמצת שכאשר הוא פוסע ברחובות מדריד, העוברים ושבים המזהים אותו קוראים לעברו מילה אחת: "מעטפה!".

בעוד אזרחי ספרד מנסים לשרוד תחת צעדי הצנע שהטילה הממשלה, בכירי השלטון, בהם ראש הממשלה מריאנו ראחוי, נחשדים בקבלת מעטפות כסף בסכומים של עד 25 אלף יורו למעטפה במהלך עשרים השנה האחרונות. התשלומים הלא חוקיים מימנו עבור הפוליטיקאים חליפות מחויטות ושיפוץ בתים. ברחנאס חשוד בהעברת הכסף במסגרת תכנית להעשיר את המפלגה ואת ראשיה.

לואיס ברחנאס, ספרדצילום: אי–פי

מה שהתחיל כתיק שחיתות קטן התפשט עד לראש הפירמידה השלטונית, כשחשיפות חדשות מתפרסמות כמעט מדי יום ומאיימות באופן ישיר על יציבות ממשלתו של ראחוי ועל השווקים הפיננסים המעורערים. הפרשה הציתה זעם בציבור הספרדי, שבדומה לתושבי יוון ואיטליה חזו בפרשיות שוחד של פוליטיקאים שנחשפו בעקבות המשבר, בעוד הם סובלים ממנו.

ברחנאס חשוד שדאג גם לעצמו וצבר הון של 22 מיליון יורו שמוחזקים בחשבונות בנק בשוויץ. הוא התפטר מתפקידו כגזבר המפלגה ב-2009 לאחר ששמו נקשר לפרשת שחיתות בה ראשי מועצות ועיריות ממפלגתו של ראחוי נטלו כספי שוחד מקונגלומרט בראשותו של היזם פרנסיסקו קוררה.

השערורייה פתחה צוהר לאופן שבו פועלות המפלגות בספרד ולגבי דרכי המימון שלהן ומעלה שאלות אם העברות הכספים לפוליטיקאים מחברות במשק, תמורת דאגה לאינטרסים העסקיים שלהן, הפכו לטקס בלתי נפרד מהמערכת, במדינה שבה מקרי השוחד התרבו משמעותית מאז פרוץ המשבר ב-2008.

"בספרד יש מערכת מעוותת באופן שבו מפלגות ממומנות", אמר חורחה טריאס סגניאר, חבר פרלמנט לשעבר ממפלגת העם שחשף העברות כספים של עד 10 אלפים יורו במזומן לבכירים במפלגה. "זה היה ידוע בציבור שישנו "שכר מעטפות" לחברי המפלגות".

ברחנאס "היה האיש שהופקד על כספי המפלגה וקרוב לוודאי שהוא נושא עימו סודות רבים", אמר קנת דבלין, פרופסור למדע המדינה באוניברסיטת קרלוס השלישי במדריד. ברחנאס, שהיה ידוע כאדם דיסרקטי ורציני בתקופה בה כיהן כחבר סנאט, אינו רגיל להיות באור הזרקורים. "הוא שמר על פרופיל מאוד נמוך", אמר חוזה פיקה, שכיהן כשר בממשלת השמרנים הקודמת.

"מה שאני ראיתי זה תרומות שלא הופקדו בשום בנק, וזה בנוסף לחשבונות בנק לא שגרתיים", אמר טריאס בראיון עימו. הוא עצמו הכחיש שקיבל לידיו "אפילו סנט אחד" של תשלומים לא חוקיים ואמר כי קרא למפלגתו לפתוח בחקירה פנימית של ההתנהלות הכספית בה כבר ב-2009. "אך הם התעלמו ממני", אמר. ראחוי ואחרים, לדבריו, "לא רצו להכיר במציאות שהתרחשה במפלגה שלהם".

הוא תיאר את ברחנאס כ"איש פרקטי שאוהב את הדברים קונקרטיים". בין הדברים שהוא אהב היתה גם אמנות, מה שהעלה חשד שהוא הלבין כספים באמצעות רכישה של יצירות אמנות.

מאז שנחשף כי ברחנאס מחזיק ב-22 מיליון יורו בחשבונות בשוויץ, עורך דינו מיגל באחו ניסה לנמק את מקורות ההון בשורה של הסברים: רווחים ממכירת יצירות אמנות, עסקות עם גורמים אחרים, מכירת נדל"ן. לאחרונה התראיין ברחנאס למגזין ספרדי וטען כי עוד שלושה משקיעים עשו שימוש בחשבונות הבנק שלו, מה שעורר חשד כי מדובר בחברי מפלגה.

באחו טען כי החשבונות האלה נפתחו לפני 25 שנה, לפני שברחנאס החל בתפקידו כגזבר המפלגה. זה היה בערך באותו הזמן שבו ברחנאס קנה לו שם שנוי במחלוקת בעלייה להר האוורסט, כאשר ב-1987 הוא ושותפיו לטיפוס התפארו בפתיחת נתיב ספרדי חדש לפסגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker