שיעור רציחות אפסי: הכירו את התוכנית להגנת עדים בארה"ב

איך בוחרים עיר ומה מאפיין את העדים שנבחרים לתוכנית ■ בראיון לרשת סי.אן.אן מספר אחד ממייסדי התוכנית על היתרונות והחסרונות

סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אלפי אמריקאים נכנסו לתוכנית להגנת עדים בארה"ב מאז שנוסדה ב-1971 ועברו לחיות כאנשים אחרים, במקום חדש מבלי להביט לאחור. התוכנית הממשלתית המספקת הגנה לאלה שהעידו נגד פושעים וטרוריסטים נחשבת לאחת התוכניות המסקרנות והמסתוריות ביותר בארה"ב.

"אף אחד לא יודע בדיוק מה אנחנו עושים, וזה טוב לנו", אמר לרשת סי.אן.אן דיוויד הרלו, אחד מהבכירים המנהלים את התוכנית. לפי שירות המרשלים של ארה"ב, מאז החלה התוכנית קיבלו 8,500 עדים ו-9,900 בני משפחותיהם זהויות חדשות ועד כה אף אחד מהם לא נפגע כל עוד היה תחת הגנת התוכנית.

בית משפט

ג'רלד שור, פנסיונר בן 79 שהיה אחד ממייסדי התוכנית סיפר בראיון לסי.אן.אן על מסעם של העדים בתוכנית. "לוקח להם זמן להתרגל. לא רק שהעד מתמודד עם עזיבת המשפחה, הוא גם גרם לאשתו לעזוב את המשפחה שלה ולילדים שלהם לעזוב את הסבים והסבתות. הם לא יוכלו לתקשר איתם יותר, אבל הכוח המניע שלהם הוא 'אם אחזור, ירצחו אותי'".

המשתתפים בתוכנית להגנת עדים מקבלים זהויות חדשות ומסמכים מקוריים חדשים. כמו כן מוענק להם סיוע בדיור בהוצאות מחייה בממוצע של 60 אלף דולר בשנה ובהוצאות רפואיות הכוללות גם את שירותי בריאות הנפש. כמו כן, התוכנית מעניקה לעיתים גם סיוע במציאת עבודה. שירות המרשלים עלול להתנות את השתתפות על המועמד בתנאים כגון בדיקות סמים או אלכוהול תקופתיות.

שור מנפץ את הסטיגמה המתעוררת לפי התיעודים בסרטים ובתוכניות טלוויזיה אמריקאיות ומציין כי מרבית המשתתפים בתוכנית אינם אזרחים שומרי חוק. "95% מהם הם מה שאנחנו מכנים פושעים. לא כולם רוצחים או חברי כנופיות, אבל רבים מהם מנהלים עסקים עם פושעים".

17% מהמשתתפים בתוכנית חוזרים לפשע, זוהי אמנם בעיה עבור מנהלי התוכנית, אך יש לזכור שמדובר בשיעור נמוך מזה של אסירים המקבלים חנינה בכלא - רק 60% מהם נשארים מחוץ למעגל הפשע.

התוכנית להגנת עדים היא התנדבותית לחלוטין. אם אחד המשתתפים מעוניין לצאת ממנה הוא מצהיר שזה נעשה באחריותו המלאה, אמר שור בראיון וסיפר על שני מקרים בהם העדים סירבו לקבל הגנה. "אחד מהם חזר לביתו, סובב את ידית הדלת והיא התפוצצה מיידית. אשה אחרת סירבה אף היא להכנס לתוכנית והיא נרצחה".

שור מציין כי בבחירת מקום היעד יורדים מהפרק מקומות בהם אותו האדם מעוניין. הסיבה היא שסביר שהוא סיפר על המקומות הללו למקורביו. התוכנית עוזרת למשתתפים מבחינה כלכלית אך הסיוע מפסיק לאחר תקופה מסויימת בה אמור המשתתף ומשפחתו למצוא עבודה ולהשתלב בחברה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker