רוסיה תאסור על בכיריה להחזיק חשבונות בחו"ל

בהצעת חוק שמקדם פוטין נקבע עוד כי הבכירים יחויבו לדווח על החזקת נדל"ן בחו"ל ■ ואולם ספק אם המהלך יצליח לצמצם את השחיתות הפושה ברוסיה, ויש הסבורים כי הוא תדמיתי בלבד

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

הצעת חוק שהעביר בשבוע שעבר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אוסרת על הפקידות הבכירה בממשל להחזיק חשבונות ומניות בחו"ל ומחייבת אותם בדיווח בעת ביצוע עסקות נדל"ן בחו"ל.

בתקשורת הרוסית מדווחים על לפחות 100 פקידים המחזיקים נכסים בעשרות מדינות בעולם, בין היתר בארה"ב, מונטנגרו, קונגו, ספרד ואיטליה. כן דווח על לפחות שני פקידים שביצעו עסקות נדל"ן בישראל. האחד, הסנאטור היהודי בוריס שפיגל, המחזיק בדירה של של 548 מ"ר, והשני הוא השר סרגיי צ'רמין, שבבעלותו בית של 426 מ"ר על שטח של 581 מ"ר. שני הנכסים רשומים על שם בני משפחותיהם.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטיןצילום: רויטרס

הצעת החוק שהעביר פוטין ניתנה כתגובה לביקורת הגוברת על השחיתות הרווחת ברוסיה, וכן כדי למנוע הברחות הון לחו"ל. לדברי גורמים רוסים ומקורות עיתונאיים, הצעת החוק המקורית שעליה דנו בפרלמנט היתה נוקשה עוד יותר וקבעה איסור על החזקת נכסי נדל"ן בחו"ל. הצעת החוק במתכונתה הנוכחית היא תדמיתית, מרוככת וככל הנראה גם ללא שיניים.

"משמעותה של הצעת החוק היא להילחם בשחיתות", אומר אלכס טנצר, מומחה לרוסיה. "רוסיה נחשבת לאחת המדינות המושחתות בעולם ומדי יום נכתב בעיתונות על שחיתות הפקידים. מטרתה של הצעת החוק היא להרתיע. האם היא תעבוד? ספק גדול".

בעקבות הצעת החוק החלו להתפרסם בתקשורת הרוסית טפטופי דיווחים על הנכסים של הפקידות הבכירה בממשל. אחת הדוגמאות הקלאסיות היא רעייתו של ראש העיר מוסקווה לשעבר, ילנה בטורינה, שהחזיקה ותפעלה אימפריית נדל"ן. הונה הוערך לפני כשנתיים בכ-2.9 מיליארד דולר וכיום הוא מוערך בכ-1.2 מיליארד דולר, לאחר שבעלה, יוג'ין לושקוב, פוטר.

הברחות ההון מרוסיה הן מזמן מכת מדינה, שהוחרפה מאז המשבר הכלכלי העולמי ב-2008. אם ב-2006-2007 נהנתה רוסיה מהשקעות הון של 41-81 מיליארד דולר, הרי שמאז 2008 הועברו מיליארדי דולרים מהמדינה והושקעו במדינות אחרות. לפי נתונים שמתפרסמים בעיתונות הרוסית, 2008 קבעה שיא בהברחות הון עם 133 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker