וורן באפט רוכש את היינץ: העסקה שתעורר את שוק המזון האמריקאי

"באפט ממשיך להתמקד בחברות ותיקות ומוכרות שאת ניהולן הוא יכול להפקיד בידי אחרים", אומרים פרשנים ■ "העסקה היא מתנת ולנטיין בשווי 28 מיליארד דולר לחברה חזקה שמתאימה בדיוק לתיק שלו" ■ מניית היינץ זינקה ב-20% ביום שישי

נמרוד הלפרן
סוכנויות הידיעות

רכישת יצרנית הרטבים הוותיקה היינץ על ידי קבוצת משקיעים שבראשה ברקשייר התאוויי מבטאת, לפי פרשנים, את חיבתו של המשקיע האגדי וורן באפט למותגים ותיקים וחזקים. המהלך מתאים לאסטרטגיית ההשקעות ארוכת הטווח שלו והעדפתו להשקיע בחברות שעל ניהולן מופקדים אחרים.

העסקה, המוערכת ב-28 מיליארד דולר ופורסמה ביום חמישי, עשויה לתת דחיפה לשוק המזון האמריקאי, שסובל משינויים רבים בשנים האחרונות. זאת, בעקבות המשבר הכלכלי, שגרם לחברות רבות להפריד את עסקי המזון וליצור חברות בנות המתמקדות בשווקים מתעוררים.

צילום: שרונה גונן

לפי "פייננשל טיימס", ההיסטוריה של חברת ההשקעה הפרטית G3, שרכשה את היינץ עם באפט, מלמדת כי היא דוגלת בגישה של קיצוץ עלויות והגברת יעילות. המשמעות היא כי חברות מתחרות של היינץ, כמו ג'נרל מילס וקראפט, ייאלצו לערוך גם הן שינויים כדי לעמוד בתחרות.

במסיבת עיתונאים ביום חמישי אמר אלכס ברינג, מייסד שותף ב-G3, כי מוקדם מדי לדעת אילו קיצוצים ייעשו בחברה ואילו נכסים יועמדו למכירה. עם זאת, לפי "פייננשל טיימס", בכירים בתעשייה כבר נמצאים בכוננות לקפוץ על החטיבות שעשויות להפוך להזדמנויות רכישה.

החוש ההיסטורי 
של באפט

חברות שוורן אוהב במיוחד

היינץ, שנוסדה ב-1869, הוקמה כחברה קטנה לייצור חזרת, וב-1876 התחילה לייצר את הקטשופ הנודע שנהפך לסימן ההיכר שלה. מאז צמחה היינץ לחברת ענק עם 57 מותגים ומכירות שנתיות של יותר מ-11.5 מיליארד דולר. רכישתה היא העסקה הגדולה בתולדות מגזר המזון העולמי.

פרשני אתר החדשות TheStreet אומרים כי רכישת היינץ, בדומה לרכישות גדולות אחרות של ברקשייר בשנים האחרונות, משקפת התמקדות בחברות ותיקות שמילאו תפקיד מרכזי בהתפשטות ארה"ב מערבה במאה ה-19 - חברות שהיו מחלוצות שוק מוצרי הצריכה בייצור המוני, או חברות שנוצרו מתוך קשיי השפל הכלכלי הגדול של שנות ה-30 במאה הקודמת. לדבריהם, רכישת כמה מהמותגים הוותיקים והמפורסמים ביותר של ארה"ב היא ביטוי לחוש ההיסטורי המפותח של באפט ופילוסופיית ההשקעה ארוכת הטווח שלו.

ב-2009 השלימה ברקשייר את העסקה הגדולה בתולדותיה, אז רכשה את חברת הרכבות BNSF ‏(ברלינגטון נורתרן סנטה פה‏), שראשיתה בשיקגו של אמצע המאה ה-19, תקופה שבה ארה"ב עברה תהליך תיעוש מואץ והתפשטה מערבה. ב-2008 סיפקה ברקשייר לחברת מארס את המימון להשתלטות על יצרנית המסטיקים ריגלי, שנוסדה ב-1891, וב-2011 רכש באפט את מו"ל העיתונים אומהה וורלד־הראלד, שנוסדה בשנות ה-80 של המאה ה-19.

רכישות אחרות של ברקשייר בשנים האחרונות התמקדו בחברות שהצליחו לשרוד את תקופת השפל הכלכלי הגדול, או זיהו הזדמנות עסקית במהלכה. למשל, ברקשייר רכשה תמורת 9 מיליארד דולר את חברת הכימיקלים לובריזול, שנוסדה זמן קצר לפני המפולת בוול סטריט ב-1929. ב-1995 רכשה ברקשייר ב-2.3 מיליארד דולר את חברת הביטוח גייקו, שנוסדה בתקופת השפל הכלכלי כדי לספק ביטוח לעובדי ממשלה ואנשי כוחות הביטחון של ארה"ב. בנובמבר 2012 רכשה ברקשייר תמורת 500 מיליון דולר את החברה לשיווק ישיר של צעצועים בשם אוריינטל טריידינג, שנוסדה ב-1932.

מבנקים ועד רכבות

אפילו בהשקעות במניות באפט נמנע בדרך כלל מהשקעה בחברות צעירות ומעדיף מניות של חברות מוכרות כמו יצרנית המשקאות קוקה קולה. "היינץ היא כמעט שם נרדף לקטשופ, בדיוק כפי שקוקה קולה היא שם נרדף למשקאות מוגזים", אמר פרופ' דיויד קאס מבית הספר לעסקים של אוניברסיטת מרילנד, בראיון לבלומברג. אפילו במגזר הטכנולוגיה עתיר החברות הצעירות באפט מעדיף עסקים ותיקים, ואחזקתה הגדולה ביותר של ברקשייר במגזר היא בענקית המחשוב יבמ, שנוסדה ב-1911.

מנכ"ל היינץ צפוי להישאר בתפקידו

שוויה של היינץ לפי העסקה הוא 23 מיליארד דולר, אך ברקשייר וחברות ההשקעה שילמו 28 מיליארד דולר כולל נטילת חובות היינץ. מתוך סכום זה, ברקשייר צפויה לממן 12-13 מיליארד דולר במזומן ובמניות.

מחיר העסקה משקף מכפיל רווח גבוה יחסית של פי 14.6 מהרווח לפני ריבית, מס פחת והפחתות, לפי בלומברג. המכפיל החציוני ביותר מ-100 עסקות דומות מרחבי תבל שבדקה בלומברג היה 7.6. "החיבה של באפט למותגים חזקים הופכת את היינץ למתאימה לתיק ההשקעות שלו", אמר האנליסט כריסטופר גרווי מבית ההשקעות סטייפל ניקולאוס בראיון לבלומברג.

זינוק הקטשופ

עסקת הענק עשויה לסמן את המשך ההתאוששות בשוק המיזוגים והרכישות. ביום שבו הודיעה היינץ כי נרכשה, הודיעו גם חברות התעופה אמריקן איירליינס ו-US איירליינס על מיזוג שייצור את חברת התעופה הגדולה בעולם; ומוקדם יותר החודש נרכשה יצרנית המחשבים דל ברכישה הממונפת הגדולה ביותר מתחילת המשבר הפיננסי העולמי.

עם זאת, פרשנים אמרו כי מבחינת השווקים אין משמעות לעסקה, בשונה מעסקות בולטות אחרות של באפט במהלך השנים. "כשברקשייר רכשה את חברת הרכבות BNSF בשלהי 2009, הכריז באפט כי המהלך הוא הימור על התאוששותה של כלכלת ארה"ב, וכשברקשייר השקיעה בבנק אוף אמריקה בקיץ 2011 היה נראה כי באפט מאותת שהרע ביותר כבר מאחורי מניית הבנק ומניות של בנקים גדולים אחרים", כתב הפרשן פול לה מוניקה מאתר CNN Money.

עם זאת, "רכישת היינץ אינה צריכה להיתפש כמשהו שאפילו מזכיר את עסקת BNSF, או ההשקעה בבנק אוף אמריקה. זה אינו הימור על כושר ההמצאה או החריצות האמריקאית", הוסיף לה מוניקה. "עסקת היינץ היא בסך הכל מתנת יום ולנטיין בסך 28 מיליארד דולר לחברה חזקה שמתאימה בדיוק למדיניות ההשקעות של באפט".

בראיון לערוץ הטלוויזיה CNBC אמר באפט כי חברת ההשקעה הפרטית 3G קפיטל תהיה אחראית על הניהול השוטף את היינץ. באפט שיבח בראיון את האופן שבו 3G ניהלה את רשת המזון המהיר בורגר קינג, אותה רכשה חברת ההשקעות ב-2010. ב–2012 הנפיקה 3G את בורגר קינג בבורסה.

מנכ"ל היינץ, ביל ג'ונסון, שמונה לתפקיד ב-1998, צפוי להמשיך בניהול החברה, אך ל–3G תהיה המלה האחרונה, לדברי באפט בראיון. "כל שותפות שבה אני לא צריך לבצע את העבודה היא שותפות מהסוג החביב עלי", אמר.

שר החוץ הנכנס של ארה"ב, ג'ון קרי, הרוויח לפי ההערכות 670 אלף דולר מעסקת היינץ, לפי דיווח בבלוג "ביזנס אינסיידר". קרי נשוי לתרזה היינץ, אלמנתו של ג'ון היינץ, שהיה הבעלים של יצרנית הרטבים. בשנה שעברה, בעת פרסום הדו"ח על נכסיו ל–2011, הוא דיווח קרי כי ברשותו מניות היינץ בשווי של 3 מיליון דולר. לא ברור אם היקף החזקותיו השתנה מאז הדו"ח, אבל בהנחה שלא חל בהן שינוי, הזינוק במניית היינץ מאז חמישי הגדיל את שוויין ב-672 אלף דולר.

מסוף 2011 ועד אתמול טיפסה מניית היינץ בכ-12%, תוך הגדלת שווי אחזקותיו של קרי מ-3 מיליון דולר ל-3.36 מיליון דולר. המניה קפצה ביום שישי בוול סטריט בכ-20% והגדילה את שווי המניות שבידיו ל-4.03 מיליון דולר.

העסקה היא הכנה לרבעון הראשון

בנוסף להודעה על רכישת היינץ, פירסמה ברקשייר את נתוני תיק ההשקעות שלה לרבעון הרביעי של 2012, המוערך ב-75.3 מיליארד דולר. בדיווח לרשות ני"ע הודיע באפט כי רכש ברבעון 6 מיליון מניות של יצרית המזון לבעלי חיים ADM, ו-3.7 מיליון מניות של חברת וריסיין המנהלת בסיסי נתונים.

ברקשייר הגדילה את אחזקותיה בג'נרל מוטורס, יבמ, וול מארט, ולס פרגו ועוד. החברה גם מכרה חלק מאחזקותיה בחברת ג'ונסון אנד ג'ונסון ובחברת המזון קראפט, אף ששמרה על השקעותיה בחברה הבת של קראפט, מונדלז, המחזיקה במותגים אוריאו וקדבורי. מלבד אחזקות, ברקשייר היא גם הבעלים של יותר מ-80 חברות, ובהן חברות ביטוח, תכשיטים, רכבות, שירותים, תעשייה, מסעדות ואופנה.

מתחילת 2013: קדחת מיזוגים ורכישות בארה"ב

קדחת המיזוגים והרכישות שאחזה השבוע בארה"ב, שכללה שלוש עסקות ענק בשווי כולל של 56 מיליארד דולר, מסמנת את פתיחת השנה החזקה ביותר מאז 2000 בתחום, לפי חברת המחקר דילוג'יק.

מתחילת 2013 הוציאו חברות בארה"ב 219 מיליארד דולר על מיזוגים ורכישות, המשקפים זינוק של 158% לעומת עסקות ב-85 מיליארד דולר בתקופה המקבילה ב-2012.

ביום חמישי לבדו הודיעו חברות על מיזוגים ורכישות בהיקף של כ-40 מיליארד דולר, ובהן רכישת יצרנית הרטבים היינץ תמורת 23 מיליארד דולר על ידי ברקשייר התאוויי של וורן באפט וחברת ההשקעה הפרטית 3G קפיטל. באותו היום הודיעו חברות התעופה אמריקן איירליינס ו-US איירווייס על מיזוג שייצור את חברת התעופה הגדולה בעולם עם שווי שוק המוערך ב-11 מיליארד דולר. מוקדם יותר השבוע הודיעה חברת הכבלים קומקאסט על רכישת 49% ממניות חברת NBC־יוניברסל, שעדיין אינן בידיה, מקונצרן ג'נרל אלקטריק תמורת 16.7 מיליארד דולר.

גל הרכישות נפתח בשבוע שעבר עם ההודעה על רכישת יצרנית המחשבים דל תמורת 24 מיליארד דולר - הרכישה הממונפת הגדולה ביותר מתחילת המשבר הפיננסי העולמי; ורכישתה של וירג'ין מדיה על ידי ליברטי גלובל תמורת 23 מיליארד דולר.

"יש מגמה סמויה ועמוקה של פעילות", אמר כריס הרנד, מנהל תחום מיזוגים ורכישות בחברת ההשקעה הפרטית Baird, בראיון לאתר החדשות CNN Money. "2013 הולכת להיות שנה חזקה מאוד".

עם זאת, למרות התאוששות המיזוגים והרכישות, מומחים מעריכים כי הפעילות אינה צפויה לחזור לרמות שלפני המשבר הפיננסי. ב-2012 הסתכמו המיזוגים והרכישות בארה"ב ב-982 מיליארד דולר, סכום הנמוך ב-35% מהשיא שנרשם ב-2007, ששבה העסקה הגדולה ביותר היתה רכישת בלסאות על ידי AT&T תמורת 85.6 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker