הבריטים חוששים ממיתון שלישי בשל ירידה מפתיעה במכירות הקמעוניות

בינואר נרשמה ירידה של 0.6% במכירות, בניגוד לתחזיות שצפו עלייה ■ לפי הגרדיאן, "השלג הכבד אינו הסיבה לירידה, אלא העובדה שכח הקנייה של הבריטים נחלש"

לארי אליוט, גרדיאן

ירידה מפתיעה במכירות הקמעוניות בבריטניה בינואר גורמת לחששות כי כלכלת המדינה בדרכה למיתון שלישי מאז פרוץ המשבר.

בחודש שעבר נרשמה ירידה של 0.6% במכירות הקמעוניות בהשוואה לינואר 2012, בניגוד להערכות כי הצרכנים יביאו לעלייה של 0.5% במכירות עם תחילת השנה. גם מכירות דצמבר, שנחשבות חזקות בשל עונת החגים, תוקנו כלפי מטה לירידה של 0.3%.

לונדוןצילום: רויטרס

חלק מהירידה מוסברת בשל סופת השלגים העזה שתקפה את בריטניה במחצית השנייה של ינואר. בקרב רשתות הסופרמרקטים נרשמה ירידה של 1.6% בחודש שעבר, ששיקפה חלק מהותי מהירידה הכוללת.

עם זאת, יש הסבורים כי השלג אינו הסיבה האמיתית לירידה הנמשכת במכירות. לפי ה"גרדיאן", לצרכנים פשוט אין כסף. ההכנסות הריאליות חזרו לרמה של 2003, ובצירוף העלייה במחירי הדלק, לאנשים פשוט יש פחות כסף בכיס להוציא.

עוד נטען כי השיפור בנתונים בשוק התעסוקה מחביא מציאות קשה. יש גידול במספר המועסקים שעובדים במשרה חלקית ובמוכנות של עובדים אחרים לקבל קיצוצים בשכר הריאלי כדי להימנע מפיטורים. כתוצאה מכל אלה, כח הקנייה של הבריטים חלש, וצפוי להישאר כך.

כריס וויליאמסון מחברת השווקים מארקיט היה קצת יותר אופטימי. "הירידה אינה חמורה כפי שכבר חזינו בשנים קודמות. לדוגמא, בדצמבר 2010 חלה ירידה של 1.9%, וגם אז בריטניה עברה סופת שלגים כבדה", אמר. "לכן, הנתונים מהיום מעידים שהכלכלה לא ספגה מכה קלה מבעבר כתוצאה מהשלג השנה, ויש לזכור שהמכירות הקמעוניות אינן חלק מהחישוב הראשוני של התמ"ג הרבעוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker