בורסות עולם

וול סטריט: מדד S&P 500 סגר שבוע חיובי שביעי ברציפות

מחיר הזהב בשפל של 6 חודשים - נפל ב-3.4% השבוע; מדד נאסד"ק השלים ירידה שבועית ראשונה זה 7 שבועות; מדד דאו ג'ונס סגר שבוע שלילי שני ברציפות; בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית - פרנקפורט השלימה שבוע שלישי של ירידות; וול-מארט ירדה ביותר מ-2% בעקבות מכירות מאכזבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת, אולם מדד S&P 500 השלים שבוע חיובי שביעי ברציפות, על רקע מכירות מאכזבות של ענקית הקמעונות וול-מארט ופסגת שרי האוצר ונגידי הבנקים המרכזיים של 20 הכלכלות הגדולות בעולם (G20) במוסקבה. 

מדד דאו ג'ונס נסגר בעליות קלות אולם ירד בסיכום שבועי ב-0.1% בדרכו לירידה שבועית שנייה ברציפות; מדד S&P 500, אשר נסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-31 באוקטובר 2007, נסוג ב-0.1% אולם רשם עלייה קלה בסיכום שבועי בדרכו לשבוע חיובי שביעי ברציפות; מדד נאסד"ק איבד 0.2% בדרכו לירידה שבועית של 0.1% - שבוע שלילי ראשון זה שבעה שבועות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.01% לרמה של 2.01%, והשלימה בכך עלייה של 0.06% בסיכום שבועי. 

בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,609.5 דולר לאונקייה - שפל של 6 חודשים - לאחר ירידה של 1.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נפלו החוזים ב-3.4%. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 95.86 דולר לחבית, ירידה של 1.5%. עם זאת, בסיכום שבועי עלו החוזים ב-0.2%.  

שיפור בבטחון הצרכנים בארה"ב; הייצור בניו יורק שב לצמוח

פעילות מגזר הייצור באזור ניו יורק חזרה במפתיע לצמוח לראשונה זה שבעה חודשים, מדד בטחון הצרכנים עלה בשיעור חד מהצפוי לשיא של ארבעה חודשים, והתפוקה התעשייתית בארה"ב ירדה במפתיע בינואר אך צמחה בשיעור חד מההערכות המוקדמות בחודשיים הקודמים, אך לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד פעילות הייצור באזור ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) קפץ בחודש פברואר לרמה של 10 נקודות לעומת רמה של מינוס 7.8 נקודות בחודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי של ניו יורק. כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר של המדד לרמה של מינוס 2 נקודות. זו הפעם הראשונה מזה שבעה חודשים שהמדד חיובי. מדד חיובי מצביע על צמיחה בפעילות הייצור ואילו מדד שלילי משקף התכווצות בפעילות.

התפוקה התעשייתית בארה"ב ירדה בינואר ב-0.1% לעומת החודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2%. עם זאת, נתוני נובמבר ודצמבר תוקנו כלפי מעלה לעלייה של 1.4% ו-0.4% בהתאמה, לעומת גידול של 1% ו-0.3% שעליהם דווח במקור. ניצול כושר הייצור ירד אף הוא בינואר לרמה של 79.1% לעומת 79.3% בדצמבר.

מדד ביטחון הצרכנים בארה"ב של אוניברסיטת מישיגן וספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס עלה החודש לרמה של 76.3 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז נובמבר - לעומת רמה של 73.8 בינואר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד בפברואר לרמה של 74.8 נקודות. רמתו הממוצעת של המדד בשנה שקדמה לתקופת המיתון הכלכלי האחרונה בארה"ב היתה 87 נקודות. 

פסגת G20 בצל חששות מ"מלחמת מטבעות" עולמית

שרי האוצר ונגידי הבנקים המרכזיים של 20 הכלכלות הגדולות בעולם (G20) מתכנסים היום במוסקבה בניסיון לגבש הסכמה על רקע חששות מהחרפה ב"מלחמת המטבעות" בשוק המט"ח העולמי. 

שר האוצר הרוסי, אנטון סילואנוב, התבטא הלילה פעם נוספת נגד המניפולציות שמבצעות מדינות ובראשן יפן בשערי המטבע שלהן. סילואנוב, שיארח את פסגת מנהיגי מדינות ה-G20, שתיפתח במוסקווה היום ותינעל מחר, אמר כי הוא מצפה ש-20 הכלכלות החזקות בעולם ינקטו עמדה נחושה יותר נגד המניפולציות בשערי המט"ח. עם זאת, רוסיה הבהירה כי אין בכוונתה לציין את יפן במפורש בהצהרת הפתיחה של פסגת G20.

רוסיה כבר הביעה באחרונה את דאגתה מ"מלחמת המטבעות" שמתחוללת בשוק המט"ח העולמי, בעקבות מדיניות החלשת הין שנוקטת יפן. סגן נגיד הבנק המרכזי של רוסיה, אלכסיי אולי וקייב, אמר בינואר כי "יפן פועלת להחלשת הין, ומדינות אחרות ילכו בעקבותיה. העולם על סף מלחמת מטבעות".

מניות במוקד בוול סטריט

המשקיע המיליארדר קרל אייקן דיווח כי צבר נתח של 13% ממניות יצרנית תוספי התזונה ומוצרי שמירת המשקל הרבלייף, וכי בכוונתו לפתוח במגים עם הנהלת החברה. הודעת אייקן מסמנת החרפה נוספת בקרב המתנהל בינו לבין ביל אקמן, מייסד קרן הגידור פרשינג סקוור קפיטל, על עתיד החברה.

בחזית הדו"חות הכספיים: רשת המזון המהיר בורגר קינג דיווחה על זינוק של 94% ברווחיה ברבעון הרביעי, ואילו ענקית המזון קראפט רשמה נפילה של 72% בהכנסות בעקבות ספין אוף של חטיבת החטיפים הגלובלית של החברה. 

וול-מארט: המכירות החודשיות המאכזבות זה שבע שנים

ענקית הקמעונאות האמריקאית וול מארט רשמה מתחילת החודש את המכירות החלשות ביותר זה שבע שנים לאחר שהעלאות מסים שנכנסו לתוקף בתחילת השנה, גרמו לצרכנים לצמצם את היקף הקניות, לפי תכתובות דואר אלקטרוני פנימיות של החברה שהגיעו לידי סוכנות הידיעות בלומברג.

"למקרה שלא ראיתם עדיין דו"ח המכירות של ימים אלו, המכירות מתחילת חודש פברואר הן אסון מוחלט", כתב ג'רי מורי, סגן נשיא לפיננסים ולוגיסטיקה של וול-מארט, באי-מייל ששלח ב-12 בפברור למנהלים בריכים אחרים. "זו תחילת החודש הגרועה ביותר שראיתי בשבע שנותי החברה".

המכירות המאכזבות של הקמעונאית הגדולה בעולם באות לאחר שהנהלת החברה דווקא ציפתה למכירות חזקות בפברואר הודות למשחק הסופרבול ומזג אוויר נוח, לפי פרוטוקול ישיבת על הנהלת החברה שנערכה בראשון בפברואר, אשר הגיע לידי בלובמרג.

דבריו של מורי לגבי מכירות חודש פברואר באים בהמשך למכירות מאכזבות בינואר, חודש שלגביו אמר סגן נשיא לחידוש מלאים בוול-מארט, קמרון גייגר, כי הוא חש הקלה שהוא הסתיים, לפי תכתובות אי-מייל פנימיות נפרדות שהגיעו לידי בלומברג.

"האם אי פעם היה לכם שבוע שבו תוכניות המגירה הטובות ביותר שלכם לא הספיקו כדי להשיג את היעדים שקבעתם?", שאל גייגר במייל ששלח למנהלים בכירים אחרים בראשון בפברואר. "ובכן, בדיוק היה לנו את אחד מהשבועות הללו כאן בוול-מארט ארה"ב. איפה כל הלקוחות? ואיפה הכסף שלהם?". 

סגירה שלילית באירופה 

בורסות אירופה נסחרות במגמה שלילית על רקע פתיחת פסגת מנהיגי 20 הכלכלות הגדולות בעולם.בורסת לונדון נסגרה כמעט ללא שינוי; פרנקפורט נסוגה ב-0.5% ונסגרה בשפל של שבוע בדרכה לירידה שבועית שלישית ברציפות; פאריס איבדה 0.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.2%. בסיכום שבועי נותר המדד כמעט ללא שינוי, אולם עודנו גבוה ב-2.7% מרמתו בתחילת השנה.   

פורטוגל הודיעה כי היא משוכנעת שבקרוב תוכל לשוב באופן מלא לשוקי האג"ח הממשלתיות של אירופה ולסיים את תכנית החילוץ שלה, למרות שהמדינה עדיין נתונה בחובות כבדים וכלכלתה התכווצה ב-1.8% ברבעון הרביעי. 

"אני מצפה שבחודשים הקרובים נקבל גישה מלאה לשוקי האג"ח", אמר ל"פייננשל טיימס" ז'ואו מוריירה ראטו, העומד בראש סוכנות החוב התקציבי של פורטוגל. "נראה שהכול מתנהל בדרך הנכונה".

ירידות באסיה; טוקיו ירדה ב-1.2% בצל התחזקות הין

המסחר בבורסות אסיה התנהל במגמה שלילית מתונה למעט בורסת טוקיו, שנפלה לאחר התחזקות נוספת של הין, מצב המעורר חששות מחודשים בקרב הממשל היפני ובקרב משקיעים לגבי איתנות היצוא היפני. טוקיו ננעלה בירידות של 1.2%; הונג קונג מאבדת 0.2%; סיאול ללא שינוי; סינגפור יורדת ב-0.3%; מדד MSCI אסיה פסיפיק יורד ב-0.5%.

הין מתחזק ב-0.4% מול הדולר לשער של 92.52 ין לדולר ומול היורו ב-0.4% לשער של 123.5 ין ליורו.

קבוצת הבנקאות האוסטרלית ANZ דיווחה על ירידה של 20% ברווח הנקי ברבעון הרביעי ל-1.41 מיליארד דולר אמריקאי. מנכ"ל הבנק מייק סמית אמר כי התנאים הכלכליים ממשיכים להיות "פגיעים" באוסטרליה ומעיבים על שולי הרווח של הבנק.

מניית ענקית הכרייה ריו טינטו יורדת ב-2.5%, לאחר שאמש דיווחה החברה על ההפסד הגדול ביותר שלה ב-15 השנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker