תחקיר: אקסון, פייזר וטיים וורנר מימנו בחשאי את הרפובליקאים

שורה של תאגידים מימנו הקמת קרן שהתחזתה לארגון למען מטרות חברתיות, אך נאבקה נגד ארגוני עובדים וממשל אובמה, לפי אתר "פרו-פאבליקה"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
סוכנויות הידיעות

כמה מהחברות הגדולות ביותר בארה"ב תרמו למעלה ממיליון דולר להשקת ארגון רפובליקאי שתקף את נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בגלל מדיניותו בתחום האנרגיה, האשים את ארגוני המורים בכך שהם הורסים את עתיד ילדי ארה"ב, ותמך בשלילת זכותם של עובדי המגזר הציבורי לנהל משא ומתן באופן קולקטיבי על תנאי עבודתם. כך דיווח אתר תחקירי החדשות "פרו-פאבליקה".

הקרן למנהיגות ממשל מדינות (SGLF), ארגון שלא למטרות רווח שנוסד בשנת 2003, קיבלה בשנה וחצי הראשונות לקיומה תרומות בסך 1.3 מיליון דולר. לפחות 85% מסכום זה - אשר איפשר למעשה את מימון הקמת הארגון - נתרם על ידי ענקית הנפט אקסון, יצרנית התרופות פייזר, חברת המדיה טיים וורנר ותאגידים נוספים, לפי מסמכים שהעבירה הקרן לרשויות המס בארה"ב, אשר לא היו אמורים במקור להיחשף לציבור הרחב. עם זאת, בעקבות בקשה שהגיש אתר פרו-פאבליקה לרשויות המס, הועברה לידיו רשימה של המייסדים והתורמים הראשונים של SGLF. הרשימה - שעליה נכתב במפורש כי אינה אמורה להיחשף לציבור - הוגשה לרשויות המס במסגרת הבקשה לרישום SGLF כארגון שלא למטרות רווח הפטור ממס. עם זאת, לאחר אישור הבקשה, הפכו כל המסמכים הנכללים בה לזמינים לציבור כולו.

רומניצילום: רויטרס

זהות החברות שתרמו לקרן בשנים מאוחרות יותר טרם נחשפה, מכיוון שבניגוד לרשימה שהוגשה בבקשה לקבלת פטור ממס עבור הקרן, נתונים אלו אינם זמינים לציבור. הקרן קיבלה בשנת 2011 תרומות בסך 2.5 מיליון דולר, בהם תרומה אחת בסכום של מיליון דולר.

SGLF מימנה וקידמה בשנים האחרונות שורה של סוגיות שלמענן פועלת המפלגה הרפובליקאית. כך למשל, הקרן מימנה את שכרם של יועצים שגיבוש הצעה לשינויים במפת מחוזות ההצבעה בבחירות לקונגרס במדינת צפון קרולינה – שינוי שתרם לכך שבבחירות האחרונות עברה התמיכה במדינה מהדמוקרטים לרפובליקאים.

בשנת 2011, בעת המשבר במדינת וינקונסין סביב חוק רפובליקאי שהגביל את זכות עובדי המגזר הציבורי לנהל משא ומתן קולקטיבי על תנאיהם, מימנה הקרן תשדירי טלוויזיה נגד הדמוקרטים שהתנגדו לחוק. כמו כן מימנה SGLF תשדירים במדינת וירג'יניה שתקפו את מדיניות האנרגיה של אובמה, ובמקרה אחר מימנה תשדירים בהם נאמר כי ארגוני המורים "הורסים את עתיד ילדינו". קרן גם העבירה בשנת 2011 תרמה 1.25 מיליון דולר למימון תשדירי טלוויזיה נגד איגוד העובדים במדינת אינדיאנה, שבהם כיכב המושל הרפובליקאי של המדינה מיץ' דניאלס.

למרות שלל המטרות הפוליטיות שלמענן פועלת הקרן, בבקשה להכרה כארגון שלא למטרות רווח, טענה SGLF כי ארגון לרווחה חברתית ולעידוד הדיון הציבורי במגוון נשואים בהם תרופות, רגולציה של ניירות ערך וחקיקה לגבי אסבסט. בבקשה נאמר עוד כי הקרן אנה קשורה באופן כלשהו למפלגה הרפובליקאית, אינה מתאמת את פעולותיה או מקיימת קשרים עם המפלגה הרפובליקאית, ואינה תורמת למפלגה הרפובליקאית או מקבלת ממנה תרומות. כמו כן, טענה הקרן כי היא אינה מעורבת בקמפיינים פוליטיים, בבחירות או בפרסום המסרים של מועמדים או מפלגות כלשהם.

בקשת הקרן נדחתה תחילה על ידי רשויות המס, אשר סירבו להכיר בה כארגון למטרות חברתיות, אולם בעקבות ערעורים שהגישה הקרן היא הוכרה כעבור שלוש שנים כארגון למטרות חברתיות הזכאי לפטור ממס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker