האמריקאים מזועזעים: האירופים ימסו עסקות פיננסיות - גם של זרים

11 מדינות באיחוד, בהן גרמניה, צרפת ואיטליה, הסכימו להטלת מס חדש על עסקות במניות, אג"ח ונגזרים, שיניב הכנסה שנתית של עד 35 מיליארד יורו; ארה"ב מתנגדת בשל פגיעה במשקיעים אמריקאים וחששות מהאטה בפעילות הפיננסית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

זמן קצר לאחר שדווח כי ארה"ב והאיחוד האירופי יפתחו במגעים להסכם סחר חופשי הגדול בהיסטוריה, מתגלעת מחלוקת חריפה בין הצדדים בנוגע למס חדש שהנציבות האירופית מתכוונת להטיל על המגזר הפיננסי.

לפי מסמכים שפורסמו היום, 11 מדינות, בהן גרמניה, איטליה, צרפת ואיטליה, חתמו על הסכמה להטיל מס על סחר במניות, אג"ח ונגזרים, החל מינואר 2014. משרד האוצר של ארה"ב כבר הביע התנגדות רשמית לתכנית, כפי שמדווח "וול סטריט ג'ורנל".

לפי התוכנית, גובה המס החדש יהיה בשיעור של 0.1% על עסקות אג"ח ומניות ו-0.01% על עסקות נגזרים, והוא יוטל הן על רכישה והן על מכירה בכל אחת מ-11 המדינות. המס צפוי להניב הכנסות של עד 35 מיליארד יורו בשנה לכל המדינות. מדינות נוספות שנכללות בתכנית הן בלגיה, אוסטריה, סלובניה, פורטוגל, יוון, סלובקיה ואסטוניה.

חדר המסחר בבורסת מדריד
בורסת מדרידצילום: Denis Doyle / בלומברג

מיסוי המגזר הפיננסי באירופה נתמך בידי פוליטיקאים ובידי האזרחים, שרוצים להשיב לציבור חלק מההון שהוזרם כדי לחלץ את הבנקים באירופה בשנים האחרונות, על חשבון משלם המסים.

התנגדותה של ארה"ב נובעת בשל העובדה כי המס יוטל גם על חברות אמריקאיות, והן בשל חששות מפני האטה בפעילות הפיננסית באירופה ובבריטניה. "אנחנו לא תומכים במס על עסקות במניות משום שהדבר יפגע במשקיעים אמריקאים", אמר דובר מטעם משרד האוצר. "העלינו את החששות שלנו מול עמיתינו האירופאים".

הנציבות האירופית רצתה להטיל את המס במקור על כל 27 המדינות, אולם ההצעה נחסמה בידי בריטניה, הולנד ומדינות נוספות. בעקבות לחצים מצד גרמניה וצרפת, שרי האוצר של האיחוד האירופי הציעו קבוצה קטנה יותר של מדינות שיאמצו את התכנית, לפי "וול סטריט ג'ורנל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker