שנה ראשונה ללא אף רבעון צמיחה חיובית בגוש היורו

התמ"ג של גרמניה ירד ב-0.6% ברבעון הרביעי; כלכלת צרפת הצטמצמה ב-0.3%

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

כלכלת גוש היורו הצטמצמה ב-0.6% ברבעון הרביעי, לאחר ירידה של 0.2% ברבעון השלישי. לעומת הרבעון הרביעי של 2011 ירד התמ"ג בגוש היורו ב-0.9%. הירידה - הן הרבעונית והן השנתית - הייתה חדה מתחזיות כלכלנים, והביאה את גוש היורו לירידה שנתית של 0.5% בתמ"ג. זו הייתה השנה הראשונה בה לא נרשמה צמיחה באף רבעון בגוש היורו.

שתי הכלכלות הגדולות באירופה רשמו האטה חדה מהצפוי ברבעון האחרון של 2012, אך בעוד שצרפת צפויה לפי הערכות להיכנס ברבעון הנוכחי למיתון, ההערכות הן כי כלכלת גרמניה תתאושש בהובלת מגזר הייצור. גם הכלכלה האיטלקית רשמה צמיחה שלילית ברבעון הרביעי, ומצויה במיתון כבר יותר משנה.

נשיא צרפת פרנסואה הולנד (מימין), קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת איטליה מריו מונטיצילום: רויטרס ובלומברג

כלכלת צרפת הצטמצמה ב-0.3% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון השלישי, יותר מהתחזיות, על רקע קיצוצי משרות חריפים, דיווחה לשכת הסטטיסטיקה הלאומית היום (ה'). כלכלנים חזו ירידה של 0.2% בתמ"ג, לאחר עלייה של 0.1% ברבעון השלישי. לעומת הרבעון הרביעי של 2011 נרשמה ירידה של 0.3% בתמ"ג הצרפתי. זוהי הירידה הרבעונית השנייה בתמ"ג מאז הרבעון הראשון של 2009. כלכלנים צופים ירידה בתמ"ג גם ברבעון הנוכחי, מה שיציב את צרפת במיתון רשמי, המוגדר כשני רבעונים רצופים של ירידה בתמ"ג.

בכלכלת גרמניה נרשמה צמיחה שלילית של 0.6% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון השלישי, ירידה חדה מהתחזיות לירידה של 0.5% בתמ"ג. ברבעון השני נרשמה צמיחה חיובית של 0.2% בתמ"ג הגרמני. הבנק המרכזי של גרמניה הוריד בדצמבר את תחזית הצמיחה שלו לכלכלה ל-0.4%. ההאטה ברבעון הרביעי נגרמה על ידי ירידה ביצוא, האטה בבנייה ובהשקעות ההון של חברות. למרות ההאטה, כלכלנים אינם מעריכים כי גרמניה תשקע במיתון, על רקע סימנים מעודדים במגזר הייצור.

כלכלת איטליה הצטמצמה ב-0.9% ברבעון הרביעי, ירידה חדה מהתחזיות. זהו רבעון 6 של צמיחה שלילית באיטליה, על רקע צעדי הצנע שהטילה הממשלה בראשותו של מריו מונטי הטכנוקרט.

כלכלת צרפת, כמו מדינות אחרות בגוש היורו, סובלת ממשבר החובות. אך בעוד גרמניה השכנה מראה סימני התאוששות במדדים כמו אמון צרכנים, יצוא וייצור, בצרפת מתמודד הממשל עם פיטורי עשרות אלפי עובדים בחברות פרטיות, האטה בייצור, וכלכלה שבקושי צמחה כבר יותר משנה.

תביעות האבטלה בצרפת נמצאות בשיא של 15 שנה, והגירעון במאזן הסחר ב-2012 היה קרוב לשיא. חלקה של צרפת בייצוא האירופי ירד ל-9.3% ב-2011, לעומת 12.7% ב-2000. שיעור הייצור בכלכלתה ירד ל-12.5% לעומת 18% באותה תקופה.

הולנד התחייב לקצץ את הוצאות הממשל ב-60 מיליארד יורו תוך חמש שנים. הוא גם הודיע על קיצוץ במס המעסיקים, ועל הקלת הרגולציה בשוק העבודה, בניסיון להגביר את התחרות בשוק העבודה.

כלכלת איטליה הצטמצמה ב-0.9% ברבעון הרביעי, ירידה חדה מהתחזיות. זהו רבעון 6 של צמיחה שלילית באיטליה, על רקע צעדי הצנע שהטילה הממשלה בראשותו של מריו מונטי הטכנוקרט.

הירידה החדה ביותר בתמ"ג נרשמה בפורטוגל, שכלכלתה הצטמצמה ב-1.8%. הסיבה לכך היא בין היתר כיוון שעבור הכלכלה היוונית לא התפרסם נתון רביעי - ב-2012 כולה ירד התמ"ג היווני ב-6%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker