די ל"שכר בכירים חסר בושה" : משאל עם בשוויץ להגבלת שכר בתאגידים

ב-3 במארס יתקיים משאל עם לאחר ש-100 אלף אזרחים חתמו על עצומה הקוראת לאישור שכר בכירים על ידי בעלי מניות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנכ"לים של חברות בשוויץ, כמו מנכ"ל יצרנית התרופות רוש סוורין שוואן ומנכ"ל נסטלה פול בולקה, נהנים ממשכורות מהגבוהות בעולם. זה עשוי להשתנות בקרוב.

יותר מ-100 אלף אזרחים בשווייץ חתמו על עצומה להגבלת שכר "החתולים השמנים", מה שמאלץ משאל עם בנושא. ב-3 במארס מצביעים יחליטו במשאל עם האם שכר הבכירים צריך להיקבע על ידי בעלי המניות. סקר מראה כי יתכן שההצעה תזכה באישור האזרחים - 65% מבין 1,217 נסקרים תמכו בהצעה של מינדר בסקר שנערך בינואר.

שכר בכירים
שכר בכיריםצילום: סי די בנק

לובי התעשייה מזהיר כי היא עשויה להרחיק מהמדינה חברות משלמות מס, וקורא להצעת חוק מתונה יותר. "אם יש הגבלה שכזו על שכר בכירים, מדוע שחברה אמריקאית תחזיק מטה בשווייץ?", שאל פיליפ מוזימן, מנכ"ל יצרנית מכשור ניקוי הרחובות בוכר אינדסטריז, ששווייה 2.1 מיליארד פרנק שוויצי (2.3 מיליארד דולר) בראיון. "הם יעזבו. אני בטוח בכך", אמר.

משאל העם הוא יוזמה של תומס מינדר, מחוקק שוויצי ומנהל בכיר ביצרנית משחת השיניים הטבעית טריבול. העצומה שהפיץ מאשימה את "החתולים השמנים" בעלי השכר הגבוה - "אבצוקר" בגרמנית - במשבר הפיננסי. אם ההצעה תאושר, היא תעניק לבעלי מניות יכולת הצבעה שנתית על שכר הבכירים, ויכולת לחסום תשלומים גדולים על גיוסים חדשים ועל "מצנחי זהב" לבכירים פורשים.

"שכר בכירים חסר בושה הוא מנהג שבבירור הגיע מארה"ב", אומרת בריגיטה מוזר-הרדר, בעלת מניות אקטיוויבסטית, המחזיקה במניות בבנק UBS ובחברת ההנדסה ABB. היא מדברת לעתים קרובות על הנושא בפגישות בעלי מניות ובראיונות בטלוויזיה השוויצית. "אנשים זועמים על השכר המופרז כבר שנים", הוסיפה.

תומכיו של מינדר רואים במשכורות המנופחות "אמריקניזציה" שיובאה לשווייץ על ידי בנקאי השקעות בשנות ה-90'. ההצעה זוכה לתמיכה רחבה בקרב בעלי הכנסות נמוכות ובינוניות, כמו גם בקרב בעלי הכשרה מקצועית, לדברי סוזן לויטנגר אוברהולצר, מחוקקת מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית.

ההצעה היא לאחד החוקים הנוקשים בעולם בנוגע לשכר הבכירים, אומר רוברט קויפרס, שותף בסניף ציריך של חברת ראיית החשבון פרייס ווטרהאוס קופרס (PwC), האחראי על שירותי שכר. בבריטניה יש חוק לא מחייב, הדורש העלאת שכר הבכירים להצבעת בעלי המניות, אך אינו מחייב את החברות להישמע להחלטת בעלי המניות.

התאגידים הגדולים בשווייץ, כמו נוברטיס, קרדיט סוויס, UBS וסינג'נטה, תומכים בהצעת הממשל, המשמיטה את דרישותיו של מינדר להצבעה מחייבת של בעלי המניות, עונשי מאסר, ואיסור על בונוסים בעת גיוס בכירים. במקביל, הצעת הממשל תאפשר לבעלי מניות להחליט האם ברצונם לכלול הצבעה מחייבת על שכר הבכירים מרצון.

אקונומיסוויס, לובי של חברות שווייציות, טוען כי שווייץ תהפוך לאטרקטיווית פחות עבור חברות בינלאומיות שבחרו בה כמושבן האירופי בשל חוקי התאגידים הליברליים שלה. הלובי הקצה 8 מיליון פרנק שוויצי לקמפיין נגד הצעת החוק, ותומך בהצעה נגדית של הממשל, שתיכנס לתוקף באופן אוטומטי אם חוק מינדר יידחה במשאל העם.

עם זאת, לדברי מרגרטה דרזניק, חברה בצוות המסקר את שוויץ בפורום הכלכלי העולמי (WEF), דירוגה של שווייץ כמדינה התחרותית ביותר בדירוג השנתי של הפורום, אינו צפוי להיות מושפע מהצעת החוק, לפחות לא בטווח הקרוב, כיוון ששכר בכירים אינו חלק מהדירוג. למעשה, אמרה, עשויה להיות להצעה השפעה חיובית בטווח הארוך, בהנחה ששינוי שכזה משפר את השיוויון בשווייץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker