במשבר, הם יורים גם בסוסים

סיפור הסוסים שנשחטים הוא השתקפות גרוטסקית של המשבר הכלכלי

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחד מנפתולי הגורל המוזרים והמזוויעים שזימן המשבר הכלכלי באירופה, דווח על ידי "פייננשל טיימס" בשבוע שעבר. לאחר שבועות של חשיפה של סיפורים על בשר סוסים שנמכר ב-16 מדינות באירופה במסווה של בשר מסוג אחר, מדווח העיתון הבריטי על הקשר בין הפרשייה למשבר הכלכלי.

רשתות קמעוניות ברחבי אירופה הסירו בשבועות האחרונים מוצרים המכילים בשר מהמדפים, לאחר שהתגלה כי הכילו בשר סוסים לא מסומן. לפי הערכות, אספקת הבשר מגיעה דרך רשתות פשע מאורגן בינלאומיות. רומניה הואשמה כי היא המקור העיקרי לבשר, לאחר שאיסור על שימוש בסוסים למשיכת עגלות, הביא לחיסול סוסים רבים. דיווחים כי בשר חמורים התגלה במנות בשר הגבירו את מפלס הזוועה. רומניה הכחישה השבוע נמרצות שהיא המקור העיקרי לבשר הסוסים.

השבוע יתכנסו שרי החקלאות של האיחוד האירופי לדון במשבר בשר הסוסים. מורכבות שרשרת אספקת המזון באירופה, סימון בשרים, הונאת הציבור - כל הנושאים הללו יידונו על ידי בכירי הממשלות.

סוסים באירלנד. זינוק של פי 10 במספר הסוסים שנשחטו במדינהצילום: בלומברג

הדיווח של "פייננשל טיימס" מחזק את טענות הרומנים. העיתון טוען שאחד הגורמים שמאחורי הסיפור הלא ערב לחיך הזה, הוא גידול בשחיטה של סוסים במקומות מוכי משבר, כמו אירלנד. בימים שבהם שיגשגה אירלנד, לפני 2007, בזכות דהירה של מגזר הנדל"ן, רכשו רבים סוסים כסמל סטטוס. מה שקרה מאז 2008, עת התרסקה אירלנד עם מגזר הנדל"ן, היה נטישה המונית של סוסים. לכל אותם אירים מתעשרים, שפתאום מצאו עצמם לחוצים במזומנים, היה יקר מדי להחזיק סוסים, והם מכרו אותם לשחיטה. אירלנד היא אחת מהמדינות חובבות הסוסים ביותר באירופה, עם יותר המלטות סייחים גזעיים מבצרפת ובבריטניה יחד.

באירלנד נרשם זינוק של פי 10 במספרם של הסוסים שנשחטו ב-2012 לעומת 2008. בבריטניה נשחטו פי שניים סוסים ב-2012 לעומת 2009. בעקבות איסור על שחיטה, מאות אלפי סוסים נשלחו מבריטניה לשחיטה במקסיקו ובקנדה. מצב דומה נראה בספרד.

סיפור הסוסים המסכנים הוא השתקפות גרוטסקית של המשבר הכלכלי: בתקופת הבועה הם רעו בשדות ירוקים, התרבו, קיבלו טיפול טוב, שיבולת שועל משובחת, וכיכבו במרוצים או סתם כסמלי סטטוס של מתבגרים למשפחות נובורישיות.

באופן מקביל, נהנו עשרות מיליוני בני אדם באירופה ממימון זול שאיפשר להם לקנות בתים ולצאת לחופשות יקרות בעולם. כשהבועה התנפצה, שילמו מיליונים בפרנסתם, בחסכונותיהם ובביטחונם הכלכלי. מאות אלפי סוסים שילמו בחייהם, והגיעו גם לארוחות של מיליוני אנשים בתור בשר שלא עבר בדיקות ופיקוח תקין, ואולי גם לא היו בוחרים לאכול מלכתחילה. איך שלא מסתכלים על זה, מדובר בסיפור עם טעם רע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker