בורסות עולם

וול סטריט בשיא של 5 שנים; היינץ קפצה ב-20%

מדד דאו ג'ונס ירד יום שני ברציפות; שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב נסגר בעליות ■ היורו בשפל של שלושה שבועות מול הדולר; ירידות בבורסות אירופה ■ מניית אתר ביקורות העסקים אנג'יס ליסט נסקה ב-24% לאחר שעבר במפתיע לרווח

נמרוד הלפרן
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת, ומדד S&P 500 עלה לרמתו הגבוהה ביותר זה למעלה מחמש שנים, לאחר שרכישת יצרנית הקטשופ היינץ על ידי וורן באפט ונתוני אבטלה טובים מהצפוי בארה"ב סייעו להרגעת החששות שהתעוררו בעקבות התכווצות חדה מהצפוי בכלכלות גוש היורו ויפן.  

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.1% - יום שני ברציפות של ירידות; מדד S&P 500טיפס ב-0.1% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז 2007, והשלים בכך עלייה של 6.7% מתחילת השנה; מדד נאסד"ק עלה ב-0.1%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.02% לרמה של 2%.  

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל בשבוע שעבר ב-27 אלף לרמה של 341 אלף - שפל של שלושה שבועות - מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו ירידה מתונה הרבה יותר במספר התביעות השבועי לרמה של 360 אלף.

קדחת מיזוגים ורכישות

חברת ההחזקות ברקשייר התאוויי של וורן באפט וחברת ההשקעות 3G קפיטל הודיעו על רכישת יצרנית הרטבים היינץ תמורת 28 מיליארד דולר, כולל חובות. העסקה משקפת למניית היינץ מחיר של 72.5 דולר, פרמיה של כ-20% על מחיר הסגירה של המניה ביום רביעי.

חברות התעופה אמריקן איירליינס ו-US איירווייס הודיעו היום באופן רשמי על מיזוג שייצור את חברת התעופה הגדולה בעולם, בשווי מוערך של 11 מיליארד דולר. נושיה של אמריקן איירליינס פושטת הרגל יחזיקו ב-72% ממניות החברה הממוזגת, ואילו בעלי מניות US איירווייס יחיזקו ב-28% מהמניות. המיזוג התאפשר לאחר שהדירקטוריונים של שתי החברות אישרו את העסקה, אך עדיין כפוף לאישור שופט בית המשפטים לפשיטות רגל שמפקח על תהליך פשיטת הרגל של אמריקן איירליינס. 

עונת הדו"חות

סיסקו, יצרנית ציוד רשתות המחשבים הגדולה בעולם, דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על רווח רבעוני לפני הוצאות חד פעמיות שעלה על תחזיות האנליסטים. החברה רשמה רווח נקי של 3.1 מיליארד דולר, או 59 סנט למניה, ברבעון הכספים שהסתיים ב-26 בינואר, לעומת רווח נקי של 2.2 מיליארד דולר, או 40 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 51 סנט למניה - שלושה סנט מעל לתחזיות האנליסטים. בשורה העליונה דיווחה סיסקו על הכנסות של 12.1 מיליארד דולר, צמיחה של 5% לעומת הרבעון המקביל ומעט מעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 12.07 מיליארד דולר.

במבט קדימה צופה סיסקו לרשום ברבעון הנוכחי צמיחה של 4%-6% בהכנסות לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לצמיחה של 5.3% במכירות ברבעון הנוכחי. בשורה התחתונה צופה החברה לרשום ברבעון הנוכחי רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 48-50 סנט למניה. אנליסטים צפו רווח של 49 סנט למניה ברבעון הנוכחי.

אפלייד מטריאלס, יצרנית ציוד ייצור השבבים הגדולה בעולם, סיפקה אתמול לאחר סגירת המסחר בוול סטריט תחזית הכנסות גבוהה מהצפוי לרבעון הנוכחי. החברה צופה צמיחה של 15%-25% בהכנסות ברבעון לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, או הכנסות של 1.81-1.97 מיליארד דולר. תחזית האנליסטים היתה להכנסות של 1.81 מיליארד דולר.

אתר ביקורות העסקים אנג'יס ליסט דיווח אתמול לאחר סגירת המסחר על מעבר מפתיע לרווח ברבעון הרביעי על רקע המשך הצמיחה בהכנסות וצמצום הוצאותיו. ברבעון הנוכחי צופה אנג'יס ליסט לרשום הכנסות של 51-52 מיליון דולר - מעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 50 מיליון דולר. 

באירופה פירסמו את תוצאותיהן הכספיות היום שורה של חברות, בהן נסטלה, רנו , BNP פאריבה ומנצ'סטר יונייטד. 

נסטלה, יצרנית המזון הגדולה בעולם, דיווחה על הגידול האטי ביותר במכירותיה זה שלוש שנים בעקבות עליה מתונה מהצפוי במכירותיה בשווקים מתעוררים וביקוש חלש באירופה. הכנסות נסטלה בניכוי סעיפים חד פעמיים עלו ב-2012 ב-5.9%, שיעור מתון מתחזיות אנליסטים. 

BNP פאריבה, הבנק הגדול בצרפת, דיווח על ירידה של 33% ברווח הנקי שלו ברבעון הרביעי לסך של 514 מיליון יורו - הרבה פחות מתחזיות אנליסטים לרווח של 921.6 מיליון יורו. הבנק גם הודיע על כוונתו לצמצם את עלויותיו השנתיות ב-2 מיליארד יורו עד 2015, ועל כוונתו להעלות את הדיווידנד השנתי. 

יצרנית המכוניות הצרפתת רנו פירסמה תוצאות טובות מהצפוי, ולמרות ירידה של 15% ברווחיה. גם מניות חברת הכרייה ריו טינטו עולות בבריטניה אף שעברה להפסד שנתי, כיוון שהיה נמוך מהתחזיות.

מנצ'סטר יונייטד, מועדון הכדורגל המדורג בראש ליגת הכדורגל האנגלית, דיווחה היום על נפילה של 61% ברווח הרבעוני בשל הוצאות מס. המועדון, שזכה באליפות אנגליה 19 פעמים, רשם רווח מפעילות מתמשכת של 16.2 מיליון ליש"ט (25.1 מיליון דולר) ברבעון הרביעי של 2012 לעומת רווח של 42.1 מיליון ליש"ט בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. הכנסות המועדון בתקופה המדווחת הסתכמו ב-110.1 מיליון ליש"ט, צמיחה של 8.7% לעומת הרבעון המקביל, הודות לשישה הסכמי חסות חדשים עליהם חתם.

המועדון, הנמצא בבעלות משפחת גלייזר האמריקאית, ביצע בחודש אוגוסט הנפקה ראשונה לציבור (IPO) בבורסת ניו יורק, במסגרתה גייסו הבעלים 233 מיליון דולר ממכירת 10% ממניות המועדון שנוסד לפני 135 שנים. 

נתוני צמיחה מאכזבים גוררים את אירופה לירידה ראשונה זה 3 ימים 

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית לראשונה זה שלושה ימים, בעקבות נתוני צמיחה מאכזבים שפורסמו היום בגרמניה וצרפת - שתי הכלכלות הגדולות בגוש היורו - ונתונים שהצביעו על כך ש-2012 היתה השנה הראשונה מאז 1995 בה לא נרשמה צמיחה בגוש היורו באף אחד מארבעת הרבעונים בשנה.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.5%; פרנקפורט  נסוגה  ב-1.1%;  פאריס  איבדה 0.8%; מדד סוקס 600 הכלל אירופי נסוג ב-0.2%. היורו נחלש ב-0.8% מול הדולר, לרמה של 1.3332 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר כבר נחלש לשער של 1.3315 דולר ליורו - רמתו הנמוכה ביותר מאז ה-24 בינואר.

כלכלת גוש היורו הצטמצמה ב-0.6% ברבעון הרביעי, לאחר ירידה של 0.2% ברבעון השלישי. לעומת הרבעון הרביעי של 2011 ירד התמ"ג בגוש היורו ב-0.9%. הירידה - הן הרבעונית והן השנתית - הייתה חדה מתחזיות כלכלנים, והביאה את גוש היורו לירידה שנתית של 0.5% בתמ"ג.

כלכלת צרפת הצטמצמה ב-0.3% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון השלישי, יותר מהתחזיות, על רקע קיצוצי משרות חריפים, כך דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה הלאומית.

כלכלנים חזו ירידה של 0.2% בתמ"ג, לאחר עלייה של 0.1% ברבעון השלישי. לעומת הרבעון הרביעי של 2011 נרשמה ירידה של 0.3% בתמ"ג הצרפתי. זוהי הירידה הרבעונית השנייה בתמ"ג מאז הרבעון הראשון של 2009. כלכלנים צופים ירידה בתמ"ג גם ברבעון הנוכחי, מה שיציב את צרפת במיתון רשמי, המוגדר כשני רבעונים רצופים של ירידה בתמ"ג.

בכלכלת גרמניה נרשמה צמיחה שלילית של 0.6% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון השלישי, ירידה חדה מהתחזיות לירידה של 0.5% בתמ"ג. ברבעון השני נרשמה צמיחה חיובית של 0.2% בתמ"ג הגרמני. הבנק המרכזי של גרמניה הוריד בדצמבר את תחזית הצמיחה שלו לכלכלה ל-0.4%. ההאטה ברבעון הרביעי נגרמה על ידי ירידה בייצוא, האטה בבנייה ובהשקעות ההון של חברות. למרות ההאטה, כלכלנים אינם מעריכים כי גרמניה תשקע במיתון, על רקע סימנים מעודדים במגזר הייצור.

כלכלת איטליה הצטמצמה ב-0.9% ברבעון הרביעי, ירידה חדה מהתחזיות. זהו רבעון 6 של צמיחה שלילית באיטליה, על רקע צעדי הצנע שהטילה הממשלה בראשותו של מריו מונטי הטכנוקרט.

הירידה החדה ביותר בתמ"ג נרשמה בפורטוגל, שכלכלתה הצטמצמה ב-1.8%. הסיבה לכך היא בין היתר כיוון שעבור הכלכלה היוונית לא התפרסם נתון רביעי - ב-2012 כולה ירד התמ"ג היווני ב-6%. עוד דווח היום כי האבטלה ביוון שוב בשיא - 27% בנובמבר, לעומת 26.6% באוקטובר.

עליות באסיה

עליות נרשמו היום בבורסות אסיה: מדד MSCI אסיה פסיפיק עולה ב-0.5%. טוקיו עלתה ב-0.5%; סיאול עלתה ב-0.2%; הונג קונג עלתה ב-0.9% ביום המסחר הראשון שלה השבוע לאחר חגיגות ראש השנה הסינית. בורסות סין, טייוואן, ו-וייטנאם עוד סגורות לרגל החג.

הבנק המרכזי של יפן הותיר את שיעור הריבית במדינה ללא שינוי ברמה אפסית, ודבק בתכניתו לרכוש אג"ח בשווי 101 טריליון ין עד סוף השנה. הדולר מתחזק מול הין ב-0.1% לרמה של 93.52 ין לדולר. היורו נחלש ב-0.4% מול הין, לרמה של 125.2 ין ליורו.

קריאתו של ראש הממשלה החדש של יפן, שינזו אבה, קיבלה חיזוק היום, לאחר שהממשל פירסם נתונים לפיהם כלכלת יפן הצטמצמה ברבעון הרביעי של 2012, בקצב שנתי של 0.4%. כלכלנים צפו צמיחה של 0.4% בתמ"ג היפני. נתון הרבעון השלישי תוקן כלפי מטה, לצמיחה שלילית של 3.8% בתמ"ג.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker