"האם שופט אחד ישים קץ למלחמות הפטנטים המטופשות של אפל?"

השופט הפדרלי ריצ'רד פוזנר מוביל מהפך בחישוב דמי פיצויים על הפרת פטנטים, שיקשה על חברות לתבוע את המתחרות; בשורה לא נוחה לאפל - חדשות נהדרות לחדשנות האמריקאית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מערכת הפטנטים של ארה"ב היא בלגן. המשרד לפטנטים ורישום מסחרי של ממשלת ארה"ב סובל ממחסור בעובדים ועודף ברישום פטנטים מיותרים. טרולים של פטנטים - אנשים שיוצרים או רוכשים תיקי פטנטים רק כדי לייצר לעצמם רווחים - חולבים תשלומים מחברות שבאמת מייצרות מוצרים שהפטנטים אמורים להגן עליהם.

חברות טכנולוגיה תובעות את המתחרות שלהן בהיקפים של מיליארדי דולרים על הפרת פטנטים מטופשים - הפינות המעוגלות של האייפון, למשל. גוגל שילמה 12.5 מיליארד דולר על רכישת מוטורולה מוביליטי בעיקר כדי לשים ידיה על תיק הפטנטים שלה, שהפך להיות נשק משפטי עבור החברה.

טלפונים חכמים של סמסונג ושל אפל צילום: רויטרס

לדעתו של ריצ'רד פוזנר, שופט פדרלי בן 74 שפסק בכמה משפטי פטנטים בשנים האחרונות, בהם של אפל נגד מוטורולה מוביליטי, רבים מהפטנטים מיותרים. הוא סבור כי פטנטים הם דבר חשוב לחברות תרופות שמוציאות מאות מיליארדי דולרים על פיתוח תרופה חדשה, שיכולה בקלות להיות מועתקת על ידי חברה מתחרה. בלי הגנה של זכויות פטנט, לחברות אלה יהיה תמריץ קטן משמעותית לפתח תרופות חדשות.

אבל מה לגבי פטנטים בתעשיות חדשניות כמו טכנולוגיה? "כשחברה עוסקת במוצרים בעלי תוחלת חיים קצרה מאוד, היא בדרך כלל לא צריכה פטנטים בגלל שעד שהמתחרים שלה מתעוררים, היא כבר ממשיכה קדימה", אומר פוזנר.

ואכן, בתעשיות כאלה, לפטנטים - שמיועדים לעודד חדשנות - יש את ההשפעה ההפוכה: הם מדכאים אותה. ענף הסמארטפונים, אותו מובילה אפל על אינספור התביעות שהגישה, מוציא יותר זמן, כסף ומאמץ בהכנת כתבי תביעה על הפרת פטנטים מאשר בפריצות דרך חדשניות שיניבו מוצרים חדשים.

המהלך החשוב שפוסנר הוביל הוא לשנות את דרך החישוב לפיה חברות תובעות פיצויים על הפרת פטנטים. במקום לאפשר להן ולמומחים שלהן לפרסם הערכות שווי מרקיעות שחקים של הפטנטים, פוזנר מתעקש שהחברות התובעות יחשבו בדיוק כמה השימוש האסור בפטנט גורם לעלייה בביקושים במוצר של החברה המתחרה. עבור פטנטים כמו פינות מעוגלות, כנראה שלא מדובר בהרבה כסף. "אם הן יכולות לעמוד באתגר הזה, אז בסדר. אבל זה קשה", אומר פוזנר.

כך, במשפט אפל-מוטורולה, פוזנר שלח את שני הצדדים הביתה אחרי שהסיק שאף אחת מהחברות לא התקרבה לחישוב אמין של הנזקים. אפל, כמובן, הגישה ערעור על החלטתו. אם הוא יידחה, יש סיכוי סביר שהנוסחא החדשה של פוזנר תהפוך לסטנדרד במשפט הפדרלי, ומשפטי הפטנטים, שלוקחים כסף מבעלי המניות ומהצרכנים, יגיעו סוף סוף לקיצן. זה לא יעשה את אפל מאושרת במיוחד, אבל זה הדבר הכי טוב שיכול לקרות לחדשנות האמריקאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker