רפורמת החינוך של צרפת מקלה על נשים ועניים - אך מציתה סערה

ממשלת צרפת החליטה לבטל את יום החופש המסורתי לתלמידים בימי רביעי, מהלך שיאפשר לנשים לעבוד במשרה מלאה ויימנע ממשפחות עניות לחפש לילדיהם עיסוק בתשלום ■ אז למה העיריות, המורים וארגוני ההורים מתנגדים?

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

במשך יותר ממאה שנה, ימי הלימודים הארוכים של התלמידים בצרפת תוגמלו ביום חופש באמצע השבוע, בדרך כלל יום רביעי, שהוקדש במקור ללימודי דת.

השעות הארוכות והקצב המוזר של השבוע ספגו ביקורת כבלתי יעילים לתהליך הלמידה וכאחראים להדרת הנשים מחוץ למעגל העובדים במשרה מלאה, כמו גם לאי שיוויון גדל בין עשירים ועניים בשל הדרישות ששבוע כזה תובע מהורים עובדים. ברם, ההפסקה של יום רביעי היתה למשענת בחיי המשפחה הצרפתית.

שר העבודה מישל סאפין (מימין) ונשיא צרפת פרנסואה הולנדצילום: רויטרס

על רקע כל זה, ממשלתו של פרנסואה הולנד העבירה לאחרונה חקיקה במסגרתה ילדים בגילאי 3-11 ילמדו חצי יום בימי רביעי מספטמבר הקרוב, בעוד שימי הלימוד בשאר השבוע יתקצרו ב-45 דקות. במדינה שבה יש קונצנזוס בעד קיצור יום הלימודים הארוך, שמתקיים לרוב בין 8:30 בבוקר ל-16:00 אחר הצהריים לכל המוקדם, ממשלתו של הולנד לא ציפתה שהתוכנית תהיה שנויה במחלוקת ותספוג גל של ביקורת מצד איגודי המורים החזקים, ארגוני הורים ועיריות.

אלה טענו שהתוכנית החדשה הושקה ללא התייעצות עימם, שאינה מפורטת דיה ולא מתמודדת עם בעיות עמוקות יותר של מערכת החינוך בצרפת ושל הביצועים החלשים שלה בהשוואה למדינות מפותחות אחרות. בשבועות האחרונים התקיימו הפגנות בהשתתפות אלפים שמחו על התוכנית.

שבוע הלימודים המוזר של צרפת נולד עם חוק בתי הספר הציבוריים ב-1882. בהסכמה עם הכנסיה הקתולית, שגילמה אז תפקיד מרכזי בחינוך היסודי בצרפת, החוק הותיר יום אחד בשבוע לטובת לימודי דת.

בצרפת החילונית של היום, לעומת זאת, ילדים ממשפחות בעלות אמצעים מבלים את ימי רביעי בחוגי מוזיקה, ספורט או בשיעורי שפות, בעוד שהורים לילדים עניים נאבקים למצוא מקום לילדיהם במעונות יום או ב"מרכזי תרבות" מסובסדים. עבור הורים רבים - בייחוד נשים - האלטרנטיבה היא משרה חלקית שתאפשר להן להיות עם ילדיהן בימי רביעי.

הציפיות לרפורמה מרחיקת לכת במערכת החינוך היו גבוהות עם בחירתו של הולנד במאי שעבר, לאחר שהבטיח להוסיף 60 אלף מורים למערכת החינוך בחמש השנים הבאות, למרות הגירעון הגדול של הממשלה. אך כשהחליט להתעמת דווקא עם שבוע הלימודים בן ה-4 ימים, הולנד, חוששים פוליטיקאים מסוימים, מסתכן בהרחקת מצביעים בתקופה שבה שיעור התמיכה בו בציבור נע סביב 44%.

"כל הסיפור הזה התחיל רע מאוד", אמרה ואלרי מארטי, נשיאת פדרצית ההורים בבתי ספר ציבוריים - ארגון ההורים הגדול בצרפת. "דעתנו בנושא כלל לא נשאלה לפני פרסום התוכנית".

מתנגדי התכנית כוללים גם עשרות ראשי ערים קטנות, שיהיו חייבים להפריש מתקציב העירייה כסף לטובת מימון תכניות לילדים לאחר שעות בית הספר, היות שיום לימודים רגיל יקוצר ב-45 דקות. למרות הצעה של תוספת 335 מיליון דולר נוספים מתקציב המדינה לעיריות ב-2013, רק פאריס, דיז'ון ושטרסבורג התחייבו להוציא לפועל את התכנית.

מנגד, ביישובים רבים מתכוונים לנסות ולדחות את השינויים עד ספטמבר 2014. משרד החינוך הסכים לקבל בקשות לדחייה עד 31 במארס, ולפי דיווחים בתקשורת הצרפתית, חצי מהעיריות או יותר מתכוונות לבקש דחייה.

שר החינוך, וינסנט פיילו, לא מוכן להתחייב על שיעור בתי הספר שיאמצו את התכנית כבר בשנת הלימודים הבאה. "זה לא תפקידי להיות אופטימי או פסימי", אמר. "התפקיד שלי הוא להסביר את יתרונות הרפורמה ולשכנע אנשים לאמץ אותה מוקדם ולא במאוחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker