ארה"ב והאיחוד האירופי במגעים להסכם הסחר הגדול בעולם

נציגי הגופים הודיעו כי יחלו בשיחות לגיבוש הסכם שיכסה יותר ממחצית מהתוצר הכלכלי העולמי ולמעלה משליש הסחר הגלובלי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
סוכנויות הידיעות

נציגי האיחוד האירופי וארה"ב הודיעו כי יפתחו במגעים רשמיים שנועדו להביא לחתימת הסכם סחר חופשי טרנס אטלנטי, שעתיד להיות הסכם הסחר הגדול מעולם ויכסה יותר ממחצית מהתוצר הכלכלי העולמי ולמעלה משליש מהסחר הגלובלי. השיחות עתידות להתחיל עד סוף חודש יוני.

ההודעה על פתיחת השיחות באה לאחר שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס בנאום על מצב האומה שנשא לפנות בוקר, לחשיבות הידוק קשרי הסחר של ארה"ב עם האיחוד האירופי, ואמר כי יפעל להשגת הסכם סחר עם האיחוד.

ז'וזה מנואל בארוסו, נשיא הנציבות האירופיתצילום: אי–פי

"נתחיל בביצוע ההליכים הפנימיים הנדרשים לפתיחת המגעים להסכם שותפות סחר והשקעות טרנס אטלנטי", נאמר בהודעה משותפת שפירסמו היום ארה"ב והאיחוד האירופי. "היחסים הכלכליים הטרנס-אטלנטיים הם כבר הגדולים בעולם, ואחראים על מחצית מהתפוקה הכלכלי העולמית וסחר בשירותים ומוצרים בהיקף של כמעט טריליון דולר, ותומכים במיליוני משרות משני צדדי האוקיינוס האטלנטי. אנו מחוייבים להידוק הקשר הזה והפיכתו למנוע חזק אף יותר של השגשוג שלנו", נאמר בהודעה.

לפי הערכות שנכללו בהודעה, הסכם הסחר עשוי לתרום כ-0.5% לצמיחה השנתית בתוצר המקומי הגולמי (GDP) של כלכלת האיחוד האירופי ו-0.4% לצמיחת כלכלת ארה"ב עד שנת 2027.

"השיחות הללו צפויות ליצור את הבסיס, לא רק לעתיד הסחר וההשקעות, ובכלל זה סוגיות רגולטוריות, אלא גם לפיתוח כללי סחר גלובליים", אמר היום נשיא הנציבות האירופית, חוזה מנואל ברוסו.

היקף הסחר בין ארה"ב לאיחוד האירופי מסכתם כיום ב-455 מיליארד יורו (613 מיליארד דולר) בשנה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker