התקשורת בארה"ב שיבחה את נאום אובמה; 77% מהאמריקאים אהבו אותו

עם זאת, כלכלנים טוענים כי ההצעות שהציג אובמה לשיפור הכלכלה ומצב המעמד הבינוני לא היו שאפתניות מספיק ■ הרפובליקאים התלוננו כי היה "לוחמני מדי"

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
רונית דומקה
רונית דומקה

נאומו לאומה של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, זכה לתגובות חיוביות בעיקרן מצד התקשורת האמריקאית, אשר שיבחה אותו על האסרטיביות והנחישות שהביע ועל התמקדותו בהצעות קונקרטיות לשיפור מצבו של המעמד הבינוני בארה"ב.

רבים מהפרשנים ציינו כי נאום מצב האומה, הרביעי של אובמה והראשון מאז תחילת הקדנציה השניה שלו בבית הלבן, היה טוב יותר מנאומיו לקראת הבחירות. הפרשן עזרא קליין מ"וושינגטון פוסט" כתב כי "האג'נדה של אובמה לא היתה כה נועזת מאז 2009". פרשן "ניו יורק טיימס" ופעיל זכויות האדם, ניקולס קריסטוף, הביע התלהבות מהצעתו של אובמה להרחיב את הגישה לגני הילדים וכתב בדף הפייסבוק שלו כי "זו עשויה להיות המורשת החשובה ביותר של אובמה".

אובמה נואם, הלילהצילום: אי–פי

בנאומו אתמול בלילה קרא אובמה לקונגרס לאחד שורות כדי להביא לצמצום הגירעון ולעודד את הצמיחה והתעסוקה בארה"ב. הוא אמר כי יצירת משרות "חייבת להיות כוכב הצפון שמנחה את מאמצינו".

ואולם כמה מהפרשנים והכלכלנים טענו כי נאומו של אובמה לא הביע מספיק שאפתנות באשר למטרות של יצירת משרות. "אני בטוח שיש שם הרבה דברים טובים, אבל אלה לא הדברים המרכזיים", אמר דין בייקר, כלכלן במכון לחקר כלכלה ומדיניות, להאפינגטון פוסט. "בעיניי, הוא מתחיל את הקדנציה שלו בלבקש פחות מדי".

הצעותיו של אובמה כללו בין היתר העלאה של שכר המינימום, תוכנית לשיפור תשתיות וסיוע לעניים. בנוסף, הוא דיבר על הצורך ברפורמת הגירה ובחוק להגבלת החזקת נשק.

מבחינה רטורית, היו כמה יעדים נועזים בנאום, אבל לא ראיתי הפעם אותה רמת ספציפיות לגבי פרויקטים חדשים כפי שראיתי בעבר", אמר סקוט פול, נשיא ארגון הברית למען ייצור אמריקאי, להאפינגטון פוסט. "ייתכן שהיה בכך אספקט של ריאליזם, אבל אני נמנה עם אלה שמאמינים שאם לא תבקשו משהו, לא תקבלו אותו".

הנאום זכה לתגובות פחות נלהבות מצד הרפובליקאים בקונגרס. הסנאטור הרפובליקאי מפלורידה, מרקו רוביו, נשא נאום תגובה לנאומו של אובמה, בו התלונן כי "הפיתרון של אובמה כמעט לכל בעיה שיש לנו הוא למסות יותר, ללוות יותר ולהוציא יותר". מיטש מקונל, מנהיג המיעוט הרפובליקאי בסנאט, כינה את הנאום "הזדמנות מוחמצת" ואמר כי הוא היה לוחמני מדי.

עם זאת, סקר של CNN הראה כי הציבור האמריקאי היה באופן כללי מרוצה מנאום אובמה. 77% מהצופים היו בעלי דעה חיובית על הנאום, בעוד של-22% היתה דעה שלילית. עם סיום הנאום אמרו 71% כי הם מאמינים שמדיניותו של אובמה תניע את המדינה בכיוון הנכון, עלייה לעומת 65% בשלב מוקדם יותר של הערב. עם זאת, חשוב לציין כי אובמה דיבר בפני קהל ידידותי למדי, לפי CNN  44% מהמשיבים היו דמוקרטים, ו-17% בלבד היו רפובליקאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker