הזדמנות?

המניות האמריקאיות נושקות לשיא - ועדיין מציאה

מכפילי הרווח של חברות מדד S&P 500 נמוכים יחסית, והמצב הכלכלי מעודד

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

במארס 2009, קל היה לומר שהמניות זולות - מדד S&P 500 איבד אז חצי משווייו תוך שנה. 4 שנים מאוחר יותר, המניות כמעט חזרו לרמתן מלפני המשבר וכעת נמצאות מרחק נגיעה משיא.

מפתה לומר כי הגיע הזמן להירגע. אך להערכת אסטרטגים רבים, השילוב של שיפור כלכלי, תמריצים של הבנק הפדרלי והערכות שווי נמוכות יחסית הוא סיבה לחזות עליות נוספות - ואפילו לדבר על שוק פרי חדש.

"השיח הלאומי כבר 4 שנים היה: 'האם אתם שמרנים מספיק בעולם מסוכן זה?'. עכשיו, כשאנחנו מגיעים לגבהים חדשים, השאלה תהיה: 'האם אתם שמרנים מדי בשוק הפרי החדש?'", אומר ג'ים פולסן, סמנכ"ל השקעות בוולס קפיטל מנג'מנט במיניאפוליס.

לפי הערכות, בקרוב יעבור S&P 500 את השיא שרשם ב-11 באוקטובר 2007 - 1,576.09 נקודות. אתמול ננעל המדד ב-1,519.43 נקודות. דאו ג'ונס קרוב עוד יותר לשיא - כ-1% בלבד מהשיא: 14,164.53 נקודות.

שווי המניות ביחס לרווחים הצפויים שלהן מראה כי השוק עדיין זול יותר לעומת 2007. בנוסף, נראה שהכלכלה משתפרת ולא מגיעה לשיא, והרווחים פחות נסמכים על המגזר הפיננסי, שהיה אז מאוד ממונף. המגזר הפיננסי היווה יותר מחמישית מ-S&P 500 באוקטובר 2007, שיעור שירד כעת ל-15.7%.

בנוסף, תוכניות רכישת האג"ח האדירות של הבנק הפדרלי שנועדו לשמור על שיעורי הריבית נמוכים, רוממו את שוויו של השוק. מצב זה מעלה חשש לגבי הצפוי להתרחש כאשר הבנק הפדרלי יודיע על כוונתו להדק את המדיניות המוניטרית. אך זה עוד רחוק, כיוון שהבנק המרכזי הציב לעצמו יעד אבטלה של 6.5%, ובינואר עמד שיעור זה עוד על 7.9%. בכל מקרה, גם אם הבנק הפדרלי יפסיק לרכוש אג"ח, יהיה זה סימן כי הצמיחה הכלכלית מטפסת.

חוזק השווקים ניכר גם במדדים אחרים - גידול בפעילות המיזוגים והרכישות, גידול במספר ההנפקות הראשונות והמשניות לציבור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום