ביהמ"ש בבריטניה: תוכנית שאילצה מובטלים לעבוד ללא שכר אינה חוקית

אלפי מובטלים שנשלחו לעבוד בחינם עשויים כעת לקבל החזרים כספיים בעקבות התביעה שהגישו שני מחפשי עבודה שמחו על התוכנית הממשלתית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
סוכנויות הידיעות

אלפי מובטלים בבריטניה שנשלחו על ידי לשכת התעסוקה לעבוד בחינם עשויים לקבל החזרים כספיים בשווי מיליוני ליש"ט, לאחר שבית משפט לערעורים פסק כי כל התוכניות מסוג זה אינן חוקיות.

תקנות העבודה בהתנדבות, שנועדו לטענת הממשלה "להחיות מחדש את הרגלי העבודה", לא נתנו למובטלים מספיק מידע לגבי זכויותיהם - כך כתב השופט מלקולם פיל בהחלטת בית המשפט אתמול.

קייטלין ריילי, אוצרת מוזיאון לשעבר בת 24, וג'יימיסון וילסון, נהג משאית בן 41, הגישו את התביעה לאחר שסירבו לקחת חלק בתוכנית הממשלתית אשר מאלצת מחפשי עבודה לעבוד ללא שכר ברשתות קמעונות כמו פאונדלנד בזמן שהם מחפשים עבודה קבועה. לפי התביעה, ריילי נשלחה למלא מדפים ברשת פאונדלנד במשך שבועיים, בעוד שווילסון איבד את דמי האבטלה שלו לאחר שסירב לעבוד ללא תשלום 30 שעות בשבוע במשך שישה חודשים.

צילום: אי–פי

"אסור להכריח אף אחד להשתתף בתוכנית", אמרה טסה גרגורי, עורכת דינם של וילסון וריילי, בהודעה. "לכל אלה שמהם נלקחו הטבות יש זכות לדרוש את כספם בחזרה".

שר התעסוקה של בריטניה, מארק הובאן, אמר כי הממשלה תערער על הפסיקה ותדאג לחוקק חקיקה חדשה כדי שתוכניות החזרה לעבודה שלה לא ייפגעו. לדבריו, "בסופו של דבר השופט אישר כי אנחנו צודקים כאשר אנחנו מצפים מאנשים לקחת את החזרה לעבודה ברצינות, אם הם רוצים לקבל דמי אבטלה".

"זה שומט את הקרקע מתחת למדיניות התעסוקה של הממשלה", הדגישה פרנסיס אוגריידי, מזכ"לית קונגרס איגודי העובדים, בהודעה רשמית שפירסמה. כמובן שניסיון תעסוקה בהתנדבות יכול לסייע למובטלים ונכון לצפות מהמובטלים לחפש עבודה, אבל אין טעם להכריח אנשים לעבוד בעבודות ללא שכר שלא תורמות להם דבר, תוך סיכון התעסוקה של אחרים". היא הוסיפה כי "המדיניות הזו נועדה להאשים את המובטלים, ולא לסייע להם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker