בזכות עלייתו של המעמד הבינוני: העיתונים באפריקה משגשגים

המדיה המסורתית עדיין שולטת באפריקה - מה שמאפשר לחברות התקשורת הגדולות להיערך מספיק זמן מראש לפלישה הדיגיטלית

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"נהגתי להשתמש פעם בסמים", מחייך ליינוס גיטאהי, העומד בראש חברת המדיה הפרטית הגדולה במזרח אפריקה, ניישן גרופ. למנכ"לים של חברות מדיה מערביות אין זמן או מצב רוח לבדיחות בימים האלה. אבל בניישן גרופ? האקונה מטאטה ‏("אין דאגות"‏).

גיטאהי, שניהל בעבר את החטיבה של חברת התרופות גלקסו סמיתקליין במערב אפריקה, הוביל את ניישן גרופ לעליה של 45% בהכנסות בין 2007 ל–2011, ל–11.3 מיליארד שילינג קנייתי ‏(130 מיליון דולר‏). אף שהדו"חות הכספיים של 2012 יפורסמו רק במארס, הם צפויים להיות טובים.

צילום: בלומברג

מדינות מזרח אפריקה דילגו הישר לטלפונים סלולריים, עוד לפני שהטלפונים הקוויים הספיקו להתפשט. קניה היתה מקום לידתה של Pesa–M, מערכת חדשנית להעברת כספים, שנשענת על טלפונים סלולריים ולא על בנקים. ואולם בחדשות, המסורת עדיין שולטת. המעמד הבינוני העולה הגדיל את מכירות העיתונים המודפסים והרחיב את קהל הצופים בטלוויזיה. הרדיו, שהיה במשך זמן רב הבחירה המועדפת על אפריקאים ללא חשמל מסודר, עדיין פופולרי: 95% מתושבי קניה ואוגנדה מאזינים לו בכל שבוע.

ההתפתחויות בתחום הדיגיטלי, שפוגעות בחברות המדיה המערביות, בקושי מפריעות לחברות האפריקאיות, משום שגלישה באתרי העיתונים באינטרנט עדיין יקרה מאוד לרוב האנשים, לדברי אמדאו בא מ–African Media Initiative, ארגון שמקדם עיתונות עצמאית.

הפיגור בכל הנוגע לצריכת מדיה דיגיטלית סייע לשמונת העיתונים, חמש תחנות הרדיו ושלוש תחנות הטלוויזיה שניישן גרופ מנהלת בקניה, אוגנדה, טנזניה ורואנדה, לשמור על הרווחים. החברה הוקמה ב–1959, בגיבוי פיננסי של השליט המוסלמי אגא ח'אן, שרצה שלקנייתים השואפים לעצמאות מבריטניה יהיה עיתון שיתחרה באיכותו בעיתונים "הלבנים". לעיתון שלה בשפה האנגלית, "דה ניישן", יש תפוצה של כ–250 אלף גיליונות, והוא הגדול ביותר בקניה. הגיליונות כוללים כתבות בנושאים פוליטיים, שסביבן סיפורי צבע על קבוצות הכדורגל האהודות במדינה.

קנסות גבוהים על הוצאת דיבה

עיתונים יומיים בניירובי, קניהצילום: בלומברג

שוק הפרסום של קניה נמצא במצב טוב, לאחר שגדל כמעט פי חמישה בחמש השנים האחרונות, ל–65.4 מיליארד שילינג קנייתי ‏(כ–752 מיליון דולר‏), לפי נתוני חברת המחקר איפסוס. על מודעות עמוד בעיתונים בקניה משלמים יותר מאשר על פרסומות בשעות צפיית שיא בטלוויזיה.

עיתונים מהווים כ–70% מהכנסותיה של ניישן גרופ. גיטאהי מספר כי תפוצת העיתון שלו גדלה בקצב של כ–5% בשנה: אמנם לא מהיר כמו בהודו, אך בניגוד דרמטי לתהליך שעוברים עיתונים במדינות המערב. עם זאת, יש לו חששות. אפילו המחיר הצנוע יחסית של 50 שילינג לעיתון נמצא מחוץ להישג ידו של הרוב העני. רבים שוכרים עותק מאחד הדוכנים ברחובותיה הצפופים של ניירובי, מה שמעיד כי נתוני התפוצה האמיתיים גבוהים לפחות פי עשרה מהנתונים הרשמיים שמתפרסמים. ואף שהעיתונות בקניה די חופשית באופן כללי, הקנסות על הוצאת דיבה גבוהים מדי ואינם מאוזנים ביחס לרמות ההכנסה המקומיות, טוען ויליאם פייק, עורך עיתון "סטאר" הקנייתי.

"אנחנו יודעים שהדיגיטל מגיע לכאן"

בהנחה שהבחירות לנשיאות קניה במארס יעברו בשקט ‏(שלא כמו אלה שהתקיימו ב–2007‏), הן בוודאי יעודדו את חברות המדיה. ההוצאות על פרסום צפויות לגדול בקרוב ל–20% בחודשים הקרובים, אומר ננדו בוטי, מנכ"ל סוכנות הפרסום אוגילבי אפריקה. אולם גיטאהי מביט אל מעבר לקניה. ניישן גרופ הרחיבה לאחרונה את הפצת המגזין העסקי השבועי שלה, "דה איסט אפריקן", לרואנדה ולדרום סודן, המדינה העצמאית הצעירה בעולם. שם אין בינתיים הרבה תחרות בשוק התקשורת.

הפרסומות בטלוויזיה צפויות למשוך יותר צופים ומחירים גבוהים, ככל שיותר אפריקאים ירכשו מקלטי טלוויזיה, כך שלחברות המדיה יש הרבה למה לצפות. אולם גיטאהי חייב גם להמשיך ולכתוב את עתיד עסקי העיתונות שלו. שלא כמו העיתונים המערביים, שרבים מהם מציבים חומות תשלום באינטרנט, גיטאהי אומר כי הוא מעוניין יותר ב"סחר" עם קוראיו. כבר עכשיו, כמו הרבה עיתונים באפריקה, "דה ניישן" מרוויח סכומים צנועים ממכירת מבזקי חדשות בהודעות טקסט, כשמחירה של כל הודעה כזו מופחת מתוכנית התשלום של הלקוח.

עם זאת, יש לו כעת תוכניות גדולות יותר לגבי ארנקיהם של הקוראים. מחצית מתוך 2 מיליון הקוראים של "דה ניישן" באינטרנט הם מחוץ לקניה, ורבים משתייכים לפזורה הקנייתית. ניישן גרופ השיקה עסקים המיועדים להם. אחד מהם הוא אתר נסיעות, האחר הוא מערכת תשלומים מופחתים בשם ניישן־הלה, שמאפשרת לקנייתים מחוץ למדינה להעביר כסף לכרטיס חיוב שבו מחזיקים קרוביהם במולדת.

המהפכה הדיגיטלית עדיין לא הפילה את העיתונים האפריקאים, אך גיטאהי יודע שיום אחד זה יקרה, היות שליותר ויותר אפריקאים יש גישה לסמארטפונים ולפס רחב. "אנחנו יכולים לראות בדיוק מה קרה ל'ניו יורק טיימס'", אומר גיטאהי. "אנחנו יודעים שהדיגיטל מגיע לכאן, אנחנו פשוט יכולים להרשות לעצמנו להתכונן לכך".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker