נאום מצב האומה הרביעי של אובמה: רובים, ילדים, מסים וסוגיית גרעין

בשעה 3:30 לפנות בוקר יפנה נשיא ארה"ב אל הציבור שבחר בו לפני חודשים ספורים לקדנציה שנייה ויסביר כיצד הוא מתכוון לטפל בבעיית התעסוקה במשק האמריקאי

סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון פינגולד

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, יפנה היום בפעם הרביעית אל תושבי המדינה בנאום מצב האומה. אובמה ידבר בשעה 3:30 לפנות בוקר לפי שעון ישראל (20:30 לפי שעון החוף המזרחי), וינסה להסביר לאמריקאים כיצד הוא מתכוון לטפל בשוק התעסוקה האמריקאי וכן לדבר על סוגיית הפיקוח על כלי הנשק.

בנוסף יתייחס הנשיא גם לרפורמת ההגירה בארה"ב ולנושאים מדיניים בינהם תיכלל התגובה האמריקאית לנושא הגרעין האיראני. זוהי הפנייה הראשונה של אובמה לתושבי המדינה לאחר הבחירות האחרונות בהן נבחר לקדנציה שנייה.

צילום: בלומברג

האבטלה בארה"ב

בנאום בפני הקונגרס ביום חמישי האחרון אמר אובמה כי בנאומו מחר ידבר על ההתמקדות ביצירת משרות בארה"ב. "זה אומר שאנחנו ממוקדים בהשכלה ועל כך שכל אדם צעיר יקבל את הכישורים המתאימים למאה ה-21. זה אומר שיש לנו אג'נדה בנוגע למגזר האנרגיה שתאפשר לנו להיות פחות תלויה בנפט זר, ובאותו הזמן שנשקיע בנושא האנרגיה הירוקה שימשיך את המנהיגות שלנו לזמני העתיד".

"זה אומר שנדבר על, כן, מסים וגרעון, ובהתאמה גם על תקרת החוב והקיצוצים תקציב הממשלה. אבל נדבר על הדברים האלה מהזוית של - איך נוודא שמישהו במדינה הזו שעובד קשה - שוטר, מורה, עובד בניין או פקיד קבלה - יקבל את התמורה לעבודתו ושהילדים שלו יכולים להצליח ולחלום חלומות אפילו גדולים יותר מאלה שהוריהם השיגו".

רפורמת ההגירה

אובמה מעוניין להעביר בקונגרס את רפורמת ההגירה שתקל על האפשרות להגר לכלכלה הגדולה בעולם. אם תאושר הרפורמה, היא תוכל להוסיף לכלכלה האמריקאית 1.5 טריליון דולר, לפי ראול הינוחוסה אוחדה, מומחה למדיניות הגירה באוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס. הרפורמה יכולה לעזור לארה"ב להתמודד עם האטה בשיעור הילודה, ולהיות במצב דמוגרפי טוב יותר ממדינות מזדקנות אחרות כמו אירופה, יפן וסין.

הרפורמה בנשק

תקרית הירי בבית הספר היסודי בניוטאון שבמדינת קונטיקט דחפה את אובמה אל תוך תעשיית הנשק האמריקאית בנסיון לבצע בה רפורמה. לאובמה יש מתנגדים רבים בתחום הנשק שרבים בארה"ב טוענים כי פגיעה בו מהווה פגיעה בזכויות האדם הבסיסיות להגן על עצמו.

אובמה מעוניין להגביר את הפיקוח בתחום ולקונגרס אמר בשבוע שעבר כי "יש כמה צעדים שאנחנו יכולים לעשות בנושא הזה אבל אנחנו צריכים להבין שהמשמעות של נשק עבור אדם שגדל בקהילה כפרית לעומת נשק עבור אדם שגדל בעיר, ואנחנו צריכים לכבד את זה".

"מה שאני כן יודע, זה שמרבית בעלי הנשק האחראים מכירים בעובדה כי אנחנו לא יכולים שיקרה מקרה בו 20 או יותר מהילדים שלנו, או 100 מהילדים שלנו, או 1,000 מהילדים שלנו, ירצחו בירי ויש צעדים הגיוניים שאנחנו יכולים לנקוט ואי אפשר להתעלם מהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker