האם אפיפיור חדש יחזיר את הוותיקן לעודף תקציבי?

ב-2011 רשם הוותיקן את אחד הגירעונות הגדולים שלו - 15 מיליון יורו; הכנסייה הקתולית עצמה בעלת אחזקות המוערכות במאות מיליארדי דולרים

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הקשר בין הכנסייה הקתולית לכסף תמיד היה קשר לא נוח. ישו אולי הטיף לעוני, ענווה וצניעות, אך הכנסייה הקתולית, עוד מימי הביניים (ואולי במיוחד בימי הביניים), הייתה אחד המוסדות העשירים באירופה, ולא מעט אפיפיורים התהדרו במיטב האופנה והיוקרה. האפיפיור בנדיקטוס ה-16, שהודיע היום (ב') על התפטרותו, ידוע כחובב בגדי יוקרה.

כבעלת הקרקעות הגדולה ביבשת, הכנסותיה של הכנסייה הקתולית הורכבו לא רק מתרומות מאמינים, כי אם גם ממעשרות ורנטות נרחבים. הכנסייה לא החזיקה בצבא משל עצמה, אלא נעזרה בשירותי המלכים והנסיכים המאמינים שלה לצורך מלחמות הדת שלה, והוצאות המלחמות חלו על קופות האוצר שלהם, ולא שלה. לא בכדי, ההתנתקות של הנרי ה-8, מלך אנגליה, מהכנסייה הקתולית, הייתה כרוכה בהשתלטות על קרקעות וביזה של נכסי הכנסיות בשטח אנגליה.

נכסי הכנסייה הקתולית בעולם מוערכים במאות מיליארדי דולריםצילום: אי-אף-פי

גם כיום, נכסי הכנסייה הקתולית בעולם מוערכים במאות מיליארדי דולרים  - הם כוללים קרקעות, כנסיות, חפצי אמנות, השקעות ותרומות. עם זאת, הסודיות שמפגינה הכנסייה ביחס לאחזקותיה מקשה על הערכות אמיתיות, והמספרים הנזרקים הם לרוב לא יותר מאשר ניחושים מושכלים. עושרה העצום של הכנסייה, בייחוד בזירת הנדל"ן, עורר באחרונה קריאות בספרד, הכורעת תחת נטל חובותיה, למסות את הכנסייה הקתולית - מיסוי שלפי הערכות יכניס יותר מ-3 מיליארד יורו בשנה לקופת האוצר הספרדית, הודות לקרקעות הכנסייה.

למרות זאת, הוותיקן עצמו רשם את אחד הגירעונות הגדולים ביותר בתקציבו ב-2011 - 15 מיליון יורו, לאחר שהאפיפיור בנדיקטוס ה-16 הצליח להעבירו לרווחיות לתקופה קצרה.

ב-2004, השנה האחרונה לפני כניסתו לתפקיד, נרשם גירעון. ב-2005, השנה בה נבחר לתפקיד, נרשם עודף של 3 מיליון יורו, שיוחס לנהירת מאמינים רבים לוותיקן לרגל הטקסים בשל מותו של יוחנן פאולוס ה-2 והכתרתו של בנדיקטוס ה-16. אך מאז נרשמו רק גירעונות בתקציב. הגירעון ב-2011, האחרון שפורסם, יוחס על ידי הוותיקן להפסדים בשווקים, שכן הכנסות מוזיאוני הוותיקן צמחו, וכך גם התרומות לפעילויות הצדקה של הכנסויה. בקפלה הסיסטינית בלבד ביקרו ב-2011 יותר מ-5 מיליון אנשים וסך הכנסות הוותיקן באותה שנה היה 308 מיליון דולר.

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 בוותיקאןצילום: אי-אף-פי

הוצאות הוותיקן ב-2011 הסתכמו ב-326.4 מיליון דולר. עלות הולכת וגדלה עבור הוותיקן היא השקעה בפרסום ובהפצת הדת. ללא גידול במאמינים, רבים מעריכים כי הוותיקן והכנסייה הקתולית לא יוכלו להמשיך בעושרם.

הוותיקן גם ידע שערוריות רבות, חלקן פיננסיות. האחרונה שבהן כוללת את ה-Institute for Works of Religion, המכונה לרוב 'בנק הוותיקן'. הבנק מחזיק נכסים בסך 8.3 מיליארד דולר, 33,400 חשבונות ו-13 כספומטים, שהשימוש בהם נועד ללקוחות הבנק - ארגונים דתיים ותורמים, עובדי הוותיקן (מעל 2,000 במספר), ושגרירויות - והוראותיו כתובות בלטינית.

שמועות על הונאות, הלבנות הון וחשדות נוספים לגבי הבנק התרוצצו כבר כמה שנים, אך ב-2010 הוחרמו נכסים של הבנק באיטליה בשל חשדות למעורבותו בהלבנות הון, והאפיפיור הודיע על הקמת ועדת חקירה. בשנה שעברה התפטר נשיא הבנק, אטורה גוטי טדסקי על רקע השערוריה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker