דרמת הגז בקפריסין: הממשלה העדיפה הקוריאנים על פני הרוסים

במהלך השבועות האחרונים חותמת ממשלת קפריסין על הסכמים מחייבים עם הזוכות במכרזי הגז והנפט במדינה, ולעתים מתלווה אל החלוקה דרמה פוליטית לא קטנה ■ כך חטפו KOGAS הקוריאנית ו-EMI האיטלקית את בלוק 9 הנחשק מידי גזפרום הרוסית

ערן אזרן

במהלך השבועות האחרונים חותמת ממשלת קפריסין על הסכמים מחייבים עם הזוכות במכרזי הגז והנפט במדינה. לפני כשבועיים, טרם פרסום הזוכה במכרז ל"בלוק 9", התלוותה אל החלוקה דרמה פוליטית לא קטנה. הממשלה בקפריסין, שבראשה עומדת המפלגה הקומוניסטית, החליטה להעניק את הרישיון לידי קבוצה קוריאנית-איטלקית, על חשבון קבוצה רוסית בראשות גזפרום.

היתה זו החלטה דרמטית לגזפרום, שזמן קצר לפני כן כבר הפסידה במכרז לרכישת 30% ממאגר "לוויתן" מידי קבוצת דלק ונובל אנרג'י. ההחלטה היתה משמעותית עוד יותר גם על רקע העובדה שבלוק 9 הוא אחד משטחי חיפוש הגז והנפט הנחשקים במכרז. ההערכות הגיאולוגים הן שבדומה לבלוק 12 שמצפון לו (שבו נמצאו 7 TCFגז טבעי), גם בלוק 9 מכיל כמויות גדולות של גז.

"נחשקות" הבלוק השתקפה גם במספר החברות שהתמודדו עליו. בין אלו ניתן למנות קונצורסיום שכלל את קבוצת דלק, נובל אנרג'י, אדיסון האיטלקית ווודסייד האוסטרלית; קונסורציום של מודיעין אנרגיה, נפטא, דור כימיקלים ו-ATP האמריקאית; קונצרונסיום של KOGAS הקוריאנית ו-EMI האיטלקית, וכן קונצורסיום של גזפרום ונובטק הרוסיות עם טוטאל הצרפתית.

עם פרסום התוצאות הראשוניות התברר שעל אף הדירוג הנמוך שקיבלה, הקבוצה הרוסית (שכללה גם את טוטאל הצרפתית) היא הזוכה במכרז. ההחלטה גררה ביקורת מצד גורמים בקפריסין, שטענו שהבחירה בקבוצה הרוסית נעשתה משיקולים פוליטיים, על רקע נכונותה של רוסיה להעניק לקפריסין (השרויה במשבר חובות) הלוואה של מיליארד יורו.

גם שאר החברות שלא זכו במכרז - ובכללן הקונסורציום של דלק-נובל-אדיסון-וודסייד - הביעו אכזבה מהחלטת הממשלה, וככל הנראה ניסו לערער עליה. ואולם, בסופו של דבר, ממשלת קפריסין עצמה לא הגיעה לכדי הסכמות עם גזפרום. ככל הנראה, בין הממשל לבין הקבוצה הרוסית התגלעו חילוקי דעות בנוגע לחלקה של הממשלה בהכנסות מפיתוח השדה (תמלוגים).

בסופו של דבר, החליטה ממשלת קפריסין להעניק את בלוק 9 ל-KOGAS הקוריאנית ול-ENI האיטלקית. בנוסף לבלוק 9 הנחשק, השתיים גם זכו בבלוקים 2 ו-3. תמורת הרישיון שילמו החברות לממשלה הקפריסאית 150 מיליון יורו.

ממשלת קפריסין אמורה לסיים בסוף החודש את כהונתה. הממשלה מאיצה את חלוקת הרישיונות (סך הכול 12 רישיונות) במטרה להיזכר כמי שהובילה את פיתוח עתודות האנרגיה של המדינה. ההמשלה חותמת תחילה על הסכמים עם חברות שזכו ברישיונות בעלי פוטנציאל גבוה למציאת גז ונפט, בעוד שהחברות שזכו ברישיונות עם סיכויים נמוך - נמצאות בסוף הרשימה.

כבר לפני כמה שנים העניקה ממשלת קפריסין רישיון ראשון לחברת נובל אנרג'י - השותפה בתגלית "תמר" הישראלית ו"לווייתן" - לחיפוש נפט בשטחי "בלוק 12". לפני כשנה מצאה נובל מאגר משמעותי של גז טבעי בהיקף של 7TCF- קצת פחות מ"תמר". על רקע הגילוי, הממשלה הקפריסאית פירסמה מכרז לשאר שטחי חיפוש הגז והנפט, שחלק מתוצאותיו פורסמו באוקטובר.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום