פער ההכנסות בבריטניה מתרחב: המאיון העליון זוכה בעשירית מההכנסות

החציון התחתון כולו מקבל 18% מסך ההכנסות בבריטניה - שיעור שירד ב-15 השנים האחרונות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המאיון העליון בבריטניה משלשלים לכיסם 10% מכלל ההכנסות בבריטניה, בעוד החציון התחתון כולו זוכה ל-18% בלבד מסך ההכנסות במדינה, לפי דו"ח של מכון המחקר רזולושן פאונדיישן, שמראה כי אי-השיוויון בבריטניה התרחב בחדות ב-15 השנים האחרונות.

לפי הדו"ח, חלקו של המאיון העליון בעוגת ההכנסות באמצע שנות ה-90 היה 7% בלבד. חלקו של החציון התחתון היה אז 19%. בין שנת 2009-2010 לשנת המס 2010-2011 נרשמה ירידה קטנה בהכנסות המאיון העליון, אך להערכת המכון, הסיבה לכך היא שבעלי ההכנסות הגבוהות ביותר השתדלו להקדים קבלת שכר והכנסות ל-2009-2010, כדי שלא תחול עליהם העלאת שיעור המס מ-45% ל-50%.

דיוויד קמרוןצילום: אי–פי

"הגידול בפערי ההכנסות מובהק כשמסתכלים על העשירון העליון, ועוד יותר ברור כאשר מסתכלים על מצבם של המאיון העליון. יתר החברה פשוט לא עמדה בקצב", אמר מתיו ויטאקר, כלכלן בכיר ברזולושן.

החישובים של רזולושן אינם כוללים את השפעותיהן של הקלות מס וקצבאות, שמשפרים את מצב השכבות הנמכות, אך הם מציגים את הניגוד בשוק העבודה הגמיש של בריטניה, בין בעלי ההכנסות הגבוהות שטיפסו עוד יותר, לשכרם של בעלי ההכנסות הנמוכות, שקפא.

הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) ניצל את הדיווח השנתי שלו על כלכלת בריטניה לאזהרה מפני סכנות אי השיוויון, ואמר כי "התנאים בשוק העבודה מרחיבים את פער ההכנסות בין עובדים במשרה מלאה, לחלק ההולך והגדל של האוכלוסיה שעובד במשרות חלקיות, נעדרות ביטחון תעסוקתי, ובעלות שכר נמוך. זה קורה במדינה בה פערי ההכנסות כבר היו גדולים, וטיפסו עוד לפני המיתון האחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker