לראשונה בתולדותיו: קיצוץ בתקציב האיחוד האירופי

מנהיגי האיחוד האירופי הגיעו להסכם בפסגה בבריסל; מרקל: "היה שווה את המאמץ"; קמרון: "חדשות טובות עבור משלמי המסים באירופה"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנהיגי האיחוד האירופי, הנועדים בבריסל, הגיעו להסכם על קיצוץ ראשון מעולם בתקציב האיחוד, לאחר כיממה של מגעים, הודיע נשיא המועצה האירופית, הרמן ואן רומפוי. לפי ההסכם, תקציב האיחוד האירופי לשבע השנים שבין 2014 ל-2020 יוגבל ל-960 מיליארד יורו (1.29 טריליון דולר) - סכום הנמוך ב-70 מיליארד יורו מתקרת תקציב של 1.03 טריליון יורו שהוגשה במקור על ידי הנציבות האירופית, ואשר שיקפה הגדלה של כ-5% בתקציב.

"יש הסכם! היה שווה להמתין להסכם על ההוצאות בשארית העשור", הכריז נשיא המועצה האירופית, הרמן ואן רומפוי, בציוץ בחשבון טוויטר שלו. בהמשך, במסיבת עתונאים שקיים, הכתיר ואן רומפוי את ההסכם בתור "תקציב של מתינות", ואמר כי האיחוד האירופי צריך לצמצם את הוצאותיו לאור האקלים הכלכלי הנוכחי. "זה הסכם תקציב שכנראה אינו מושלם בעיני איש", אמר ואן רומפוי לכתבים. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמר בתדריך לעיתונאים כי ההסכם שהושג "היה שווה את המאמץ".

קאנלצרית גרמניה מרקל ונשיא צרפת הולנד צילום: אי-פי

בפסגה קודמת של מנהיגי אירופה שנערכה בנובמבר כשלו ניסיונות ראשי המדינות להגיע להסכם על התקציב, למרות הצעת פשרה של ואן רומפוי לצמצום התקציב ל-973 מיליארד יורו. כשלון נוסף להגיע להסכם על תקציב האיחוד האירופי - אשר מהווה כ-1% מהתוצר של 27 מדינות האיחוד האירופי אולם היה סלע מחלוקת בין מנהיגי היבשת - היה נחשב לכשלון צורב עבור אירופה, הסובלת גם ככה בשנים האחרונות ממחלוקות קשות לגבי הנתיב הרצוי לפתרון משבר החוב בגוש היורו.

טיוטה של ההסכם שהוצגה מוקדם יותר היום על ידי ואן רומפוי כללה קיצוצים בתקציבי התחבורה הבינלאומית באירופה, פרוייקטי תקשורת ואנרגיה, כמו גם בשכר עובדי מוסדות הממשל של האיחוד. ההחלטה על קיצוץ התקציב, אשר הושגה בתום יומיים של דיונים, נחשבת לניצחון עבור בריטניה ומדינות נוספות שתמכו בקיצוץ התקציב האירופי.

דיוויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, הכריז במסיבת עיתונאים על ניצחון במאבקו נגד הגדלת התקציב האירופי. "ההסכם שהושג מתאים לאירופה המודרנית ומהווה חדשות טובות עבור משלמי המסים באירופה", אמר קמרון במסיבת העיתונאים שערך. קמרון פעל תחת לחץ כבד מצד הימין במפלגתו, המפלגה השמרנית בבריטניה, ויש הקושרים את הצלחתו זו באיום עזיבת בריטניה את האיחוד: קמרון התחייב בחודש שעבר לקיים משאל עם בבריטניה על עזיבת האיחוד האירופי, וטען כי צעד זה אינו בהכרח שלילי עבור בריטניה.

עם זאת, קמרון אינו היחיד שזקף לזכותו הישג. מספר פרשנים ציינו כי הקיצוצים שהושגו בתקציב הם בעיקר סמליים, ונועדו לאפשר לקמרון להשקיט את הביקורות מבית. הקיצוץ בשכר עובדי מוסדות האיחוד האירופי למשל, מסתכם במיליארד יורו על פני שבע שנים. ראש ממשלת לוקסמבורג, ז'אן-קלוד יונקר, אמר אתמול כי "מגוחך לחשוב על ההבדלים עליהם אנו מתווכחים:מיליארדי יורו בודדים על פני שבע שנים".

הסכם שהושג היום עדיין טעון את אישור אישור הפרלמנט האירופי, שהביע בעבר התנגדות לקיצוצים חריפים מדי,ואיים להטיל וטו על חבילת תקציב שתהיה קטנה מדי לטעמו. נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ הגרמני, התנגד לקיצוצים בפרוייקטי תקשורת ובשלל תחומים אחרים. הפרלמנט צפוי להצביע על התקציב בהמשך השנה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker