הסכם תקציב מתגבש באיחוד האירופי: קיצוץ ראשון בתולדות האיחוד

לפי טיוטה שגיבשו מנהיגי האיחוד האירופי בפסגה בבריסל - יקוצצו יותר מ-30 מיליארד יורו על פני 7 שנים בתקציב האירופי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנהיגי האיחוד האירופי קרובים להסכם על קיצוץ ראשון בתקציב האיחוד בפסגה בבריסל. טיוטה המגבילה את תקציב האיחוד ב-960 מיליארד יורו ל-7 השנים הקרובות גובשה בפגישה שנמשכה אל תוך השעות הקטנות של הלילה. זהו קיצוץ של יותר מ-30 מיליארד יורו לעומת התקציב הקודם, ונחשב ניצחון עבור בריטניה ומדינות נוספות שקראו לקיצוץ התקציב האירופי.

הרמן ון-רומפוי הציג את הטיוטה בשש בבוקר שעון בריסל היום. הטיוטה כוללת קיצוצים בתקציבי התחבורה הבינלאומית באירופה, פרוייקטי תקשורת ואנרגיה, כמו גם בשכר עובדי מוסדות הממשל של האיחוד.

דיוויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, צפוי להכריז במסיבת עיתונאים היום על ניצחון במאבקו נגד הגדלת התקציב האירופי. קמרון פעל תחת לחץ כבד מצד הימין במפלגתו, המפלגה השמרנית בבריטניה, ויש הקושרים את הצלחתו זו באיום עזיבת בריטניה את האיחוד: קמרון התחייב בחודש שעבר לקיים משאל עם בבריטניה על עזיבת האיחוד האירופי, וטען כי צעד זה אינו בהכרח שלילי עבור בריטניה.

עם זאת, קמרון אינו היחיד שצפוי להכריז על ניצחון היום. יש הטוענים כי הקיצוצים שהושגו בתקציב הם בעיקר סמליים, ונועדו לאפשר לקמרון להשקיט את הביקורות מבית. הקיצוץ בשכר עובדי מוסדות האיחוד האירופי למשל, מסתכם במיליארד יורו על פני 7 שנים. ראש ממשלת לוקסמבורג, ז'אן-קלוד יונקר, אמר אתמול כי "מגוחך לחשוב על ההבדלים עליהם אנו מתווכחים: מיליארדי יורו בודדים על פני 7 שנים".

הסכם שיתקבל בפסגה היום עדיין יהיה טעון אישור הפרלמנט האירופי, שהביע בעבר התנגדות לקיצוצים חריפים מדי, ואיים להטיל וטו על חבילת תקציב שתהיה קטנה מדי לטעמו. נשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ הגרמני, התנגד לקיצוצים בפרוייקטי תקשורת ובשלל תחומים אחרים. הפרלמנט צפוי להצביע על התקציב בהמשך השנה.

נשיא צרפת פרנסואה הולנד ונשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ, במהלך הדיונים על התקציבצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker