בורסות עולם

וול סטריט סגרה שבוע 6 של עליות; לינקדאין קפצה ב-21%

888 של משפחת שקד זינקה ב-17% בבורסת לונדון, פלייטק של טדי שגיא קפצה ב-8%; הין היפני בזינוק היומי החד ביותר זה כמעט שנתיים מול הדולר; סגירה חיובית בבורסות אירופה על רקע הסכם לקיצוץ תקציב האיחוד - אך ירידה בסיכום שבועי

נמרוד הלפרן
מיכל רמתי

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא של יותר חמש שנים בדרכן לעלייה שבועית שישית ברציפות, על רקע נתוני סחר חיוביים שפורסמו היום בארה"ב ובסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - ולאחר שמנהיגי אירופה הגיעו להסכם על קיצוץ ראשון מעולם בתקציב האיחוד האירופי. מניות הטכנולוגיה הובילו את העליות בוול סטריט בעקבות דו"חות כספיים חיוביים של חברות לינקדאין ו-AOL

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.4% אך ירד ב-0.1% בסיכום שבועי; מדד S&P 500 טיפס ב-0.6% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2007. בסיכום שבועי עלה המדד ב-0.3% - שבועי חיובי שישי ברציפות. מדד נאסד"ק הוסיף 0.9% וטיפס בסיכום שבועי ב-0.5% - עלייה שבועית שישית ברציפות שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר ביציבות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נותרה ללא שינוי ברמה של 1.95%.

החזית המקרו כלכלית בארה"ב 

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התכווץ בשיעור חד מהצפוי בדצמבר לרמתו הנמוכה זה כמעט שנתיים הודות ליצוא שיא של נפט. הגירעון במאזן הסחר התכווץ ב-20.7% בדצמבר ל-38.5 מיליארד דולר - הגירעון החודשי הנמוך ביותר מאז ינואר 2010 - מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגירעון של 46 מיליארד דולר לעומת גירעון של 48.6 מיליארד דולר בנובמבר.

היצוא מארה"ב גדל בדצמבר ב-2.1% לרמה של 186.4 מיליארד דולר - סכום היצוא החודשי השני בגובהו מעולם לאחר יצוא בסך 187.1 מיליארד דולר שנרשם בספטמבר האחרון. היבוא לארה"ב צנח בדצמבר ב-2.7% לרמה של 224.9 מיליארד דולר, בעקבות נפילת יצוא הנפט הגולמי לשפל של כמעט 16 שנים.

בסיכום שנתי, גדל היצוא מארה"ב ב-2012 ב-4.4% לשיא של 2.2 טריליון דולר. היבוא לארה"ב גדל בשנה שעברה ב-2.7% ל-2.74 טריליון דולר. עקב כך, הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התכווץ בשנת 2012 ל-540.4 מיליארד דולר לעומת גירעון של 559.9 מיליארד דולר בשנת 2011.

עונת הדו"חות בוול סטריט

מתוך 341 החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 בארה"ב שפרסמו עד כה את תוצאותיהן הכספיות לרבעון הרביעי כ-75% דיווחו על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים, ו-67% רשמו הכנסות גבוהות מהצפוי, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג. 

עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט נמשכת, ובין החברות הבולטות שפירסמו את תוצאותיהן הכספיות ביממה החולפת נמנות חברת דירוג האשראי מודי'ס, אתר הרשתות החברתיות העסקיות לינקדאין וחברת האינטרנט AOL. 

לינקדאין דיווחה ביום חמישי לאחר סגירת המסחר בול סטריט על רווח נקי רבעוני כפול מתחזיות האנליסטים, ועל זינוק של יותר מ-80% בהכנסות. AOL רשמה זינוק של 57% ברווח הנקי, והודיעה על תוכנית לקנייה חוזרת של מניות בהיקף של 100 מיליון דולר. חברת דירוג האשראי מודי'ס דיווחה על עלייה של 63% ברווח הנקי שלה ברבעון הרביעי, ועל גידול של 33% בהכנסותיה. 

עליות באירופה על רקע הסכם תקציב האיחוד האירופי  

בורסות אירופה נסגרו בעליות לאחר שמנהיגי האיחוד האירופי הגיע להסכם על קיצוץ ראשון מעולם בתקציב האיחוד האירופי. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.6% אך איבדה 1.3% בסיכום שבועי. פרנקפורט טיפסה ב-0.8% אך נסוגה ב-2.3% השבוע. פאריס הוסיפה 1.4% אולם ירדה ב-3.3% בסיכום שבועי. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.2%, אולם נסוג השבוע ב-0.3%. 

מנהיגי האיחוד האירופי, הנועדים בבריסל, הגיעו להסכם על קיצוץ ראשון מעולם בתקציב האיחוד, לאחר כיממה של מגעים, הודיע נשיא המועצה האירופית, הרמן ואן רומפוי. לפי ההסכם, תקציב האיחוד האירופי לשבע השנים שבין 2014 ל-2020 יוגבל ל-960 מיליארד יורו (1.29 טריליון דולר) - סכום הנמוך ב-70 מיליארד יורו מתקרת תקציב של 1.03 טריליון יורו שהוגשה במקור על ידי הנציבות האירופית, ואשר שיקפה הגדלה של כ-5% בתקציב.

"יש הסכם! היה שווה להמתין להסכם על ההוצאות בשארית העשור", הכריז נשיא המועצה האירופית, הרמן ואן רומפוי, בציוץ בחשבון טוויטר שלו. בהמשך, במסיבת עתונאים שקיים, הכתיר ואן רומפוי את ההסכם בתור "תקציב של מתינות", ואמר כי האיחוד האירופי צריך לצמצם את הוצאותיו לאור האקלים הכלכלי הנוכחי. "זה הסכם תקציב שכנראה אינו מושלם בעיני איש", אמר ואן רומפוי לכתבים. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמר בתדריך לעיתונאים כי ההסכם שהושג "היה שווה את המאמץ".

בפסגה קודמת של מנהיגי אירופה שנערכה בנובמבר כשלו ניסיונות ראשי המדינות להגיע להסכם על התקציב, למרות הצעת פשרה של ואן רומפוי לצמצום התקציב ל-973 מיליארד יורו. כשלון נוסף להגיע להסכם על תקציב האיחוד האירופי - אשר מהווה כ-1% מהתוצר של 27 מדינות האיחוד האירופי אולם היה סלע מחלוקת בין מנהיגי היבשת - היה נחשב לכשלון צורב עבור אירופה, הסובלת גם ככה בשנים האחרונות ממחלוקות קשות לגבי הנתיב הרצוי לפתרון משבר החוב בגוש היורו.

טיוטה של ההסכם שהוצגה מוקדם יותר היום על ידי ואן רומפוי כללה קיצוצים בתקציבי התחבורה הבינלאומית באירופה, פרוייקטי תקשורת ואנרגיה, כמו גם בשכר עובדי מוסדות הממשל של האיחוד. ההחלטה על קיצוץ התקציב, אשר הושגה בתום יומיים של דיונים, נחשבת לניצחון עבור בריטניה ומדינות נוספות שתמכו בקיצוץ התקציב האירופי. 

הדולר מתחזק ב-0.3% מול היורו, לרמה של 1.3364 דולר ליורו; מול הין נחלש הדולר ב-1.3%, לרמה של 92.41 ין לדולר, לאחר שמוקדם יותר כבר נפל ב-1.6% מול המטבע היפני - הנפילה היומית החדה ביותר מאז מארס 2011. היורו נחלש ב-1.6% מול הין, לרמה של 123.49 ין ליורו. הין מתחזק על רקע הערכות כי ממשלתו של שינזו אבה תתקשה לבצע צעדים משמעותיים להחלשת הין גם לאחר החלפת נגיד הבנק המרכזי במארס. הין התחזק ב-14% מאז ההכרזה על בחירות והובלתו של אבה בסקרים. אך ההתחזקות עד כה הייתה מבוססת בעיקר על הערכות, ובינתיים לא התבצעו צעדים כלשהו שיאששו הערכות אלה.

מניות חברות ההימורים המקוונים זינקו

מניות חברות ההימורים המקוונים, בהן 888 ופלייטק הנמצאות בבעלות ישראלית, זינקו בבורסת לונדון לאחר שמושל מדינת ניו ג'רזי בארה"ב, כריס כריסטי, הביע נכונות לאפשר הימורים מקוונים במדינה בכפוף לתנאים מסויימים.

מניית חברת ההימורים המקוונים הבריטית 888, שבשליטת משפחת שקד הישראלית, אשר יותר מהכפילה את שווייה בשנה החולפת, קפצה היום ב-17% בבורסת לונדון. מניית חברת פיתוח תוכנות ההימורים פלייטק, שבבעלות הישראלי טדי שגיא, עלתה ב-7%; מניית ענקית ההימורים המקוונים האוסטרית-בריטית בווין פארטי זינקה ב-17%.

כריסטי הודיע אתמול כי יתמוך בתקופת ניסיון בת 10 שנים בה יותרו הימורים מקוונים בניו ג'רזי, כדי לבדוק האם השינוי בחוק יסייע לעסקי בתי הקזינו בעיר אטלנטיק סיטי שבמדינה. עם זאת, כריסטי הטיל וטו על הצעת החוק בעניין, ודרש להכניס בה מספר שינויים, בהם הגבלת ההיתר החוקי לתקופת ניסיון, העלאת המס המוטל על הימורים ברשת, והגדלת הנתח מההכנסות שיופנו לתוכניות לסיוע למתמכרים להימורים. לפי ההערכות, השינויים שביקש כריסטי להכניס בהצעת החוק יאושרו על ידי בתי המחוקקים של ניו ג'רזי עד החודש הבא, ויסללו בכך את הדרך לאישור החוק בחתימתו של המושל.

"זו תוצאה טובה מהצפוי אשר סוללת את הדרך להתרת הימורים מקוונים בניו ג'רזי החל מחודש ספטמבר השנה", העריך האנליסט סיימון פרנץ' מבית ההשקעות פנמור גורדון, בדו"ח למשקיעים שפירסם היום. "הערכנו שהמושל יטיל וטו על החוק כולו", כתב האנליסט איוור ג'ונס מבית ההשקעות נומיס, בדו"ח למשקיעים שפירסם היום. "אלו חדשות הרבה יותר טוב מהצפוי". ג'ונס ציין עוד כי אישור חוקי להימורים מקוונים בניו ג'רזי עשוי לעודד מדינות אחרות בארה"ב ללכת בעקבותיה.  

סגירה חיובת באסיה עקב נתוני הסחר בסין

נתונים מקרו כלכליים מעודדים בסין גררו את מרבית בורסות אסיה לעליות. מדד MSCI אסיה פסיפיק עולה ב-0.4%. סיאול עלתה ב-1%; הונג קונג עלתה ב-0.2%; שנחאי עלתה ב-0.5%; אוסטרליה עלתה ב-0.7%. טוקיו נסחרה בניגוד למגמה, על רקע התחזקות הין, וירדה ב-1.8%

מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-2% בינואר, התמתנות לעומת אינפלציה של 2.5% שנרשמה בדצמבר. שצפויה להרגיע את הבנק המרכזי. מדד המחירים ליצרן בסין ירד ב-1.6% בינואר, לעומת החודש המקביל בשנה שעברה. ההתמתנות היתה בהתאם לתחזיות כלכלנים, והשפעתה מרגיעה, בין היתר כי היא מתירה לממשל הסיני להמשיך במגמת התמריצים ולנסות לעודד את הצמיחה המהירה בסין, שהתמתנה בשנה האחרונה.

במקביל התפרסמו נתוני הסחר של סין, שהעידו על קצב צמיחה מהיר ביצוא וביבוא. העודף במאזן הסחר בינואר הסתכם ב-29.2 מיליארד דולר, פחות מ-31.6 מיליארד דולר בדצמבר, אך גבוה מהתחזיות. היצוא זינק ב-25%, הרבה יותר מהר מצמיחה של 14.1% ביצוא בדצמבר, אך פחות מהצמיחה ביבוא - 28.8% בינואר, לעומת 6% בלבד בדצמבר. כל הנתונים היו גבוהים מהערכות כלכלנים.

סוני, יצרנית האלקטרוניקה הגדולה ביפן, צנחה ב-8.5% במסחר בטוקיו לאחר שאתמול דיווחה על הפסד רבעוני בסך 10.8 מיליארד ין (115.65 מיליון דולר). הפסד זה היה קטן ביחס לרבעון המקביל, והחברה אף עברה לרווח תפעולי, אך אנליסטים ציפו כי החברה תעבור גם לרווח נקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker