איל הון שמילא תפקיד מרכזי במשבר באיסלנד נידון לשנת מאסר

יון אסגייר יוהנסון, שעמד בראש אימפריית הקמעונות האיסלנדית-בריטית באוגור, הורשע בעבירות מס ■ תחילת ריצוי עונשו נדחה בשנתיים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המיליארדר לשעבר, האיסלנדי יון אסגייר יוהנסון שעמד בראש אימפריית הקמעונות האיסלנדית-בריטית באוגור, הורשע היום בעבירות מס על ידי בית המשפט העליון של איסלנד ונידון לעונש של שנת מאסר ולקנס של 62 מיליון קרונות (484 אלף דולר).

יוהנסון הורשע ב-9 סעיפי אישום, בהם אי דיווח על רווח הון ורווחים ממכירת מניות והפרת החוקים החשבונאיים בתקופה שבה עמד בראש באוגור. עם זאת, תחילת ריצוי העונש נדחתה בשנתיים.

צילום: בלומברג

יוהנסון, שחברת האחזקות שלו, באוגור, החזיקה בנתחים בחברות בריטיות רבות - בהן אול סיינטס, האוס אוף פרייזר, המליז, אייסלנד ו-וולוורת'ס - היה לנער הפוסטר של פריחתה של איסלנד.

שנה לפני התמוטטות כלכלת איסלנד בשנת 2008, היה יוהנסון האיש השלישי בעושרו במדינה עם הון אישי שהוערך ב-1.6 מיליארד דולר והוא הוכתר על ידי כתב העת "ריטייל וויק" לאדם השלישי בעוצמתו במגזר הקמעונות הבריטי.

אמנם, באוגור קרסה עם קריסתה הפיננסית של איסלנד, ובעקבות הפרשה עלו שאלות לגבי הקשר בין אימפריית הקמעונות של יוהנסון לבין גליטניר - אחד מ-3 בנקים איסלנדיים שנפלו בעת המשבר הפיננסי.

באוגור ועסקים הקשורים לחברה לוו יותר מ-1.5 מיליארד יורו מגליטניר לפני המשבר, מה שהפך אותם לחשיפה הגדולה ביותר של גליטניר לסיכון. כמה חברות שהחזיק יוהנסון החזיקו גם בנתחים גדולים בגליטניר. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker