איל הנדל"ן היהודי-בריטי צ'נגוויז תובע פיצויים מממשלת בריטניה

צ'נגוויז תובע פיצויים של יותר מ-200 מיליון ליש"ט מהמשרד להונאות חמורות בבריטניה בגין פשיטה ומעצר לא חוקיים ב-2011

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

צ'נגוויז וחברות הקשורות לעסקיו הגישו תביעה לבית המשפט העליון בבריטניה נגד המשרד להונאות חמורות בבריטניה (SFO) - גוף האחראי על חקירת הונאות ושחיתויות חמורות בממלכה המאוחדת.

התביעה נוגעת לכניסה, חיפוש ותפיסה בלתי חוקיים שבוצעו במשרדיה של חברת "קונצנזוס ביזנס גרופ" (CBG) - השייכת לצ'נגוויז - ובביתו ב-9 וב-10 במארס 2011. כמו כן, היא נוגעת למעצרו הבלתי חוקי והמשך חקירת SFO שהופסקה ביוני 2012.

וינסנט צ'נגוויזצילום: אייל טואג

כתב ההגנה של ה-SFO צפוי להיות מוגש ב-28 בפברואר. התביעה טוענת להסגת גבול, כליאת שווא, הפרות של חוק זכויות האדם הבריטי, שימוש שלא כדין במשרה ציבורית והעמדה לדין בזדון.

צ'נגוויז ואחיו רוברט בנו מאז סוף שנות ה-80 אימפריה פיננסית שהתבססה על נדל"ן מסחרי בבריטניה ועל נתחים בחלק מהחברות הגדולות במדינה, כמו גם מספר רב של פאבים ומסעדות. האחים ספגו הפסדים כבדים במהלך המשבר הפיננסי והיו חשופים לבנק קאופתינג באיסלנד. כשהזרוע הבריטית של קאופתינג קרסה, הפסיד רוברט צ'נגוויז מיליארד ליש"ט בתוך 24 שעות. מעצרם של השניים היה במסגרת חקירת קריסתו של הבנק. קאופתינג היה אחד משלושת הבנקים האיסלנדים שקריסתם בשיאו של המשבר הפיננסי, באוקטובר 2008, הוביל לקריסת המערכת הפיננסית של איסלנד ואילצה את המדינה לבקש סיוע בינלאומי.

הסכום שתובע צ'נגוויז ככל הנראה יהיה גבוה מ-200 מיליון ליש"ט. הנזקים כוללים הפסדים הנובעים מהסכם פשרה בשווי 1.6 מיליארד ליש"ט לגבי קאופתינג, הפסדים הנובעים ממכירת השקעות, הפסדים הנובעים ממינוי כונס נכסים לחברות שבשליטת צ'נגוויז, אובדן מסגרות אשראי, הפסדים מניסיונות לקבלת מימון מחודש לחלקים מתיק ההשקעות של תיק הנדל"ן של צ'נגוויז, נזק למוניטין ואובדן מוניטין, פיצויים עונשיים והחזרי הוצאות משפטיות ואחרות. "מדובר בתביעות משמעותיות המשקפות את ההפסדים העסקיים המהותיים שהינם תוצאה ישירה של הפעולות הבלתי חוקיות של ה-SFO בהובלתו של המנהל הקודם", אמר צ'נגוויז, אשר נעזר בשירותיה של חברת בלאק קיוב, המורכבת מיוצאי קהילת המודיעין הישראלית בגיוס מודיעין עסקי על החקירה.

"הדגשתי מספר פעמים בעבר את אי הנוחות שלי מכך שמשלם המסים צריך לממן את הפיצויים בגין תביעות אלה - אולם ה-SFO בחר להפעיל את סמכויותיו הדרקוניות על בסיס מידע שסופק להם מצדדים שלישיים בעלי עניין, המצויים בניגוד אינטרסים", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker