בנקים איראניים מצליחים לעקוף הסנקציות ומבצעים עסקות בינלאומיות

הבנקים משתמשים בטלפון ובמייל כדי לבצע עסקות עם שותפים בינלאומיים, ועוקפים כך את מערכת התקשורת הבין-בנקאית סוויפט שממנה הוצאו בשנה שעברה

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

בנקים איראניים הצליחו לעקוף את הסנקציות ולבצע עסקות פיננסיות בינלאומיות למרות ניתוקם ממערכת התקשורת הבין-בנקאית העולמית סוויפט (SWIFT), כך דיווח "וול סטריט ג'ורנל", שציטט מקורות בחברה הבלגית המפעילה את המערכת.

לפי הדיווח, הבנקים האיראניים מצאו שיטות פשוטות יותר לביצוע עסקות עם שותפים בינלאומיים, כמו שליחת הוראות בטלפון או במייל. "השיטות האלה אינן בטוחות כמו סוויפט ואינן נוחות", אמר ל"ג'ורנל" גוטפריד לייברנדט, מנכ"ל סוויפט. "אבל זה נכון, יש הרבה אלטרנטיבות לסוויפט".

במארס 2012 נותקו הבנקים האיראניים ממערכת הבנקאות הבינלאומית באמצעות הסרתם מסוויפט - ובכך למעשה הוחמר באופן משמעותי המצור הכלכלי על איראן. סוויפט היא מערכת תקשורת אלקטרונית מאובטחת, שבאמצעותה בנקים בכל רחבי העולם משדרים זה לזה פקודות על העברות כספים ופעולות בנקאיות שונות. היתה זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שמדינה שלמה נותקה מהמערכת.

מיד לאחר פרסום ההחלטה על ניתוקה של איראן מסוויפט היא החלה לחפש דרכים לעקוף את המערכת. כבר באותו חודש החלה הממשלה בטהרן לייבא כמויות גדולות של זהב מטורקיה.

משרד האוצר האמריקאי הודיע השבוע על הידוק נוסף בסנקציות שהוא מטיל על איראן. בין היתר הוחלט למנוע מאיראן לשים יד על הכנסותיה מיצוא נפט. על פי ההחלטה, איראן תוכל מעתה להשתמש בהכנסותיה ממכירת נפט רק במדינות היעד, דבר שמגביל מאוד את גישתה למזומנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker