הין בשפל של שלוש שנים על רקע התפטרות נגיד הבנק המרכזי ביפן

ראש הממשלה שינזו אבה כבר החל בחיפושים לנגיד הבנק המרכזי הבא של יפן לאחר ההתפטרות הצפויה של הנגיד הנוכחי, שלטענת אבה לא עשה די במדיניות החלשת הין, שנועדה להקל על היצוא היפני ולעודד את הצמיחה

רויטרס
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מטבע הין נפל היום (ד') לשפל של כמעט שלוש שנים מול הדולר והיורו לאחר הודעת הפרישה אתמול של נגיד הבנק המרכזי של יפן, מסאקי שיראקאווה ובעקבות ציפיות כי הנגיד הבא יאיץ את מדיניות ההרחבה המוניטרית האגרסיבית שבה נקטה יפן בחודשים האחרונים כדי להקל על הייצוא, עליו נשענת הכלכלה היפנית.

עם סגירת המסחר בבורסת טוקיו, שקפצה ב-3.8% בעקבות הודעה שיראקאווה, נסחר הין בירידות של 0.2% מול הדולר לשער של 93.77 ין לדולר, מעט מתחת לרמת השיא שנרשמה במאי 2010. היורו נסחר מול הין בשער של 127.71 ין ליורו, השער הגבוה מאז אפריל 2010.

שינזו אבהצילום: אי–פי

"יפן עולה על הציפיות בשווקים בכל הקשור לקצב יישום המדיניות המוניטרית שלה, שתמשיך להפעיל לחץ על הין", אמר איאן סטנארד, ראש חטיבת המט"ח האירופית של מורגן סטנלי.

ראש ממשלת יפן הנבחר, שינזו אבה, הפעיל לחץ כבד על הבנק המרכזי של יפן לעשות יותר כדי להאיץ מחדש את הכלכלה, שנמצאת בקיפאון כבר כשני עשורים. אבה הבהיר כי הוא מעוניין בנגיד שיהיה אמיץ יותר במדיניות המוניטרית מאשר הנגיד היוצא, שיסיים את תפקידו באפריל.

למרות תלונות מצד ממשלות כמו גרמניה וקוריאה הדרומית, תמיכתו של אבה במדיניות מרחיבה אגרסיבית לא הרגיזה עד כה מדינות רבות אחרות והפכה את הין למטבע סחיר יותר, אמר מינורי אושידה, אסטרטג המט"ח הראשי בבנק מיצובישי-UFJ.

לפני שבועיים הכריז הבנק המרכזי של יפן כי ימשיך ברכישת נכסים בשווקים הפיננסים - ללא הגבלה, בדומה למדיניות ההרחבה הכמותית של הבנק הפדרלי בארה"ב. בנוסף, קבע הבנק יעד אינפלציה של 2%. זוהי ההתחייבות החזקה ביותר שעשה הבנק בשני העשורים האחרונים להילחמות בדפלציה, לאחר שבשנים האחרונות יעד האינפלציה של הבנק עמד על 1%.

הבנק ירכוש כ-13 טריליון ין (145 מיליארד דולר) בנכסים בכל חודש החל מינואר 2014. בין היתר ירכוש הבנק אג"ח ממשלת יפן ב-2 טריליון ין ואג"ח ארה"ב ב-10 טריליון ין.

יפן הצליחה להגיע לשיעור אינפלציה של 2% ב-1997 לאחר שהועלה מס המכירה הדומה למע"מ, אך מאז לא נרשמו עליות מחירים עקביות. אבה, שמפלגתו הליברל דמוקרטית זכתה בבחירות האחרונות, אמר כי יפעל לסיום הדפלציה.

יפן מתמודדת כבר שנים עם גירעון עצום, דפלציה, חוב ממשלתי ענק, הזדקנות האוכלוסיה וצמיחה אפסית. הין היפני החזק הקשה בשנים האחרונות על היצואנים במדינה יחד עם ירידות הביקושים למוצרים יפנים באסיה. המדינה נמצאת כיום במיתון הרביעי מאז 2000.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker