סין מעוניינת להעלות את שכר המינימום והמסים על עשירים ותאגידים

הממשל הסיני הורה לתחנות טלוויזיה ורדיו להפסיק לפרסם מוצרי יוקרה כמו שעונים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הממשל הסיני פירסם היום סדרה של רפורמות שהוא מעוניין לבצע על מנת לצמצם את הפערים החברתיים במדינה, ולהילחם בשחיתות. ממשלת סין חשפה רפורמות נרחבות במערכת המס, שנועדו לגרום לעשירים, לחברות גדולות ולמשקיעי נדל"ן לשלם מסים גבוהים יותר, ולצמצם את הפערים בין האליטות העירוניות למאות מיליוני הכפריים העניים. במקביל, הורה הממשל להגביל פרסומות של מוצרי יוקרה כמו שעונים, כחלק ממאבקה בשחיתות.

אחת הנקודות המרכזיות ברפורמה היא דרישה להגדיל את הפרשותיהן של חברות ממשלתיות לקופת המדינה, באמצעות העלאה של החלק מרווחיהן אותו הן מחזירות למדינה בצורת דיווידנד בכ-5% עד 2015. התכניות שאושרו על ידי ממשלת סין כוללות גם התחייבויות לקדם רפורמות בשערי הריבית על פקדונות והלוואות על מנת לעודד חיסכון, ולצמצם השקעות ספקולטיביות. במקביל, תוצב תקרה על שכר בכירים בחברות הממשלתיות.

ון ג'יאבאוצילום: בלומברג

במקביל, התחייבה סין להעלות את שכר המינימום ל-40% מהשכר הממוצע במדינה, להגדיל את השקעות המדינה בחינוך, בריאות ובדיור ציבורי, ולהוציא כ-80 מיליון אנשים מעוני עד 2015. מקדם ג'יני של סין, מדד בינלאומי לאי-שיוויון, עלה ל-0.474 ב-2012, גבוה יותר מרמה של 0.4 שכלכלנים לעתים מציינים כרף שמעליו נגרם חוסר נחת חברתי. ככל שהנתון קרוב יותר לאפס, כך הוא מעיד על שיוויון גדול יתר. קירבה לאחד מעידה על אי-שיוויון גדול יותר.

באזורים כפריים, כמעט 128 מיליון אנשים מוגדרים כעניים, והכנסתם השנתית הייתה נמוכה מ-2,300 יואן (368 דולר) ב-2011. השכר הממוצע בסין הוא 730 דולר בחודש, ואם אכן תיושם הרפורמה, יועלה שכר המינימום ל-290 דולר.

במקביל, הממשל הסיני מנסה להתמודד עם השחיתות בשורות הממשל באמצעות איסור חדש על פרסום. תחנות רדיו וטלוויזיה סיניות יידרשו לאסור על פרסום של מתנות יקרות כמו שעונים, בולים נדירים ומטבעות זהב, כחלק ממאמצי הממשלה לשים קץ לבזבזנות ולרברבנות, דיווחה היום סוכנות הידיעות הממשלתית של סין, סינחואה. הפרסומות "פרסמו ערכים לא נכונים וסייעו ליצירת אתוס חברתי רע", נאמר בהודעת מינהל הרדיו, הקולנוע והטלוויזיה הסיני (SARFT), לפי הדיווח.

האיסור מגיע בעקבות קריאותיו של נשיא סין הנכנס, שי ג'ינפינג, להגברת המאבק בשחיתות. שי אמר בנאום ב-22 בינואר כי התמקדות ב"זבובים", כלומר, הדרגים הנמוכים המעורבים בשחיתות, חשוב לא פחות מיציאה נגד "הנמרים", כלומר הבכירים. "כמעוזי תרבות ואידיאולוגיה חשובים, על ערוצי הרדיו והטלוויזיה לממש את תפקידם לחינוך אנשים", אמר דובר SARFT לסינחואה. באוקטובר, הממשל הסיני אסר על עובדי ציבור לבזבז כספים על סעודות ומשתות פאר ועל מכוניות יוקרה, והורה להם להימנע מקבלת מתנות יקרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker