בנק RBS הבריטי נקנס ב-612 מיליון דולר על חלקו בפרשת הליבור

(עדכון) שר האוצר הבריטי קרא לתשלום הקנס מכספי הבונוסים של העובדים, ולא מכספי משלמי המסים השולטים בבנק

רויטרס
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
בלומברג

(עדכון) רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) נקנס ב-612 מיליון דולר בגין מעורבותו בשערוריית הליבור. הבנק הודיע היום כי ישלם 475 מיליון דולר פיצויים לממשלת ארה"ב ועוד 137 מיליון דולר (87.5 מיליון ליש"ט) לממשלת בריטניה. 

RBS, ש-81% ממנו נמצאים בבעלות ממשלת בריטניה מאז נזקק לסיוע בשיא המשבר הפיננסי ב-2008, נקנס בארה"ב ובבריטניה על חלקו בתיאום הריביות המשמשות לקביעת הליבור, הריבית הבין בנקאית על הליבור. לפי דיווחים, הוא עשוי גם לעמוד בפני אישומים פליליים. ג'ון הוריקן, ראש מחלקת בנקאות ההשקעות של RBS, צפוי לעזוב את הבנק בעקבות הסדר עם הרגולטורים.

RBSצילום: אי–פי

מנכ"ל RBS, סטיבן הסט, הזהיר לפני פרסום הקנסות מפני "יום עגום" עבור הבנק, שבמהלכו ייחשפו אימיילים מביכים החושפים את היקף התיאום בין סוחרים.

הקנס על RBS נוגע גם למחלוקת חריפה נוספת בבריטניה - האם הקנסות שישלם RBS בפרשה זו, כמו גם בפרשות אחרות, צריכים להיות משולמים מרווחי הבנק, כלומר מכספי משלמי המסים שחילצו אותו, או מהבונוסים של בנקאיו ומנהליו. שר האוצר הבריטי, ג'ורג' אוסבורן, אמר השבוע כי יש לשלם את הקנסות מהבונוסים, ולא מכספי משלמי המסים. שר העסקים וינס כייבל אמר כי חבל שהבנק לא הולאם במלואו במשבר הפיננסי, כיוון שכעת הממשלה סובלת "מהגרוע משני העולמות - אחריות ללא שליטה".

משלמי המסים "יושבים" כעת על הפסד של כ-15.7 מיליארד ליש"ט על האחזקה הממשלתית ב-RBS. ממשלת בריטניה הזרימה לבנק עד כה 45.5 מיליארד דולר על מנת למנוע קריסתו.

הקנס הוא גבוה מזה ששילם ברקליס, הבנק הראשון שהגיע להסדר עם הרגולטורים בארה"ב ובבריטניה ושילם 450 מיליון דולר. עם זאת, הוא נמוך בהרבה מקנס בסך 1.5 מיליארד דולר שהוטל על UBS השווייצי בפרשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker