נדל"ן מגניב

כך יצר אחיה של עדי נוימן ביזנס משילוב בין בניינים, סטארט-אפים ורשתות חברתיות

אדם נוימן הקים לעצמו אימפריית נדל"ן קטנה בתוך פרק זמן של 3 שנים בארה"ב, בעיקר בניו יורק ■ 80%-70% מהדיירים או החברים הם בתחומים יצירתיים כמו מדיה, טכנלוגיה, היי טק וארכיטקטורה

אדם נוימן ועדי נוימן
אדם נוימן ואחותו עדי נוימןצילום: עודד הירש
חיים הנדוורקר

אדם נוימן (33) עשה דבר שלא הרבה הצליחו לעשות. הוא הקים לעצמו אימפריית נדל"ן קטנה בתוך פרק זמן של 3 שנים בארה"ב, בעיקר בניו יורק. מן שילוב בהחלט יוצא דופן של נדל"ן וסטארט אפים שחלקם הגדול בתחום ההיי טק. כל זה בבניינים "סופר קולים".

>> ראיון מיוחד עם אדם נוימן

נוימן הקים ביחד עם שותפו מיגל מקלווי את חברת WEWORK. לחברה יש 10 בניינים כיום - 6 מהם בניו יורק, 2 בסן פרנסיסקו ו-1 בלוס אנג'לס. רוב הבניינים הם בשכירות לזמן ארוך ורק 2 נמצאים בבעלות החברה.

ככלל, הבנינים של נוימן נמצאים באזורים טובים. למשל, באזור הדאון טאון או באיזור רובע הבשר ה"קול" של מנהטן. בעוד כמה חודשים ייפתח בניין חדש באיזור בראיינט פארק. שטח הבנינים עומד על יותר מחצי מיליון רגל רבועה.

כמה דיירים יש לו? נוימן לא מדבר על הדיירים שלו במושגים של "דיירים" או "שוכרים". הכל אצלו שאול מעולם הרשתות החברתיות. "יש לנו כיום 4,000 חברים", הוא אומר. "מה שאתה רואה כאן זה לא בניין שכירות רגיל. אנחנו יוצרים קהילה. יש לנו כאן רשת חברתית פיסית. האנשים שעובדים כאן לא שוכרים רק משרד אלא רוכשים חברות בקהילה שלנו. אנחנו מספקים הרבה שירותים. למשל, יש מקום לקבל קהל, אנשים שעובדים בבניין נפגשים זה עם זה. 30% מהחברים שלנו עושים עסקים זה עם זה. הם מקבלים שירותי משרד, הם יכולים לרכוש ביטוח בריאות - שזה מאוד יקר כאן בארה"ב ולא קל לחברות סטארט אפ לרכוש אותו עצמאית.

"אם הם צריכים שרותי סליקה נוכל לסייע להם במחיר מוזל. 70%-80% מהדיירים או החברים הם בתחומים יצירתיים כמו מדיה, טכנלוגיה, היי טק וארכיטקטורה. יש לנו גם קרנות גידור, עורכי דין, רואי חשבון, סוכנות דוגמנות ורשתות חברתיות. הייתי מגדיר את השוכרים שלנו כחברות יצירתיות בראשית דרכן. במקביל לבניינים שלנו אנחנו עובדים גם על רשת חברתית וירטואלית. כרגע הרשת הזו פתוחה רק לדיירים בבניין אצלנו. בשלב הבא נפתח אותה לציבור הרחב".

הכניסה לבניין הראשי של החברה ברחוב ואריק בדאון טאון של מנהטן נראית מאוד תעשתית. עשרות זוגות אופניים חונים בלובי. אנשים בג'ינסים עם שקיות ניילון עם ארוחת הצהריים שלהם ממתינים למעלית. יחסית לאכסדראות המפוארות של בנייני המשרדים בניו יורק, הכניסה היא מאד לא מרשימה, בלשון המעטה. אבל זה בהחלט לא מעיד על מה שמתרחש בקומות למעלה.

הבניין ברחוב ואריק הוא ללא ספק בניין הדגל של החברה. שטחו יותר מ-100 אלף רגל רבועים. יותר מ-1,000 איש עובדים כאן. מדובר בבניין סופר קול בו מאות משרדים מופרדים על ידי מחיצות של זכוכית ואלומיניום. הקירות כהים. יש משרדים שבהם יושב אדם אחד, שני אנשים שלושה וארבעה. אלו הם כמה מטרים מרובעים ספורים וזה הכל.

נוימן אומר שאצלו לא מחשבים על פי מטרים מרובעים אלא על פי מספר שולחנות העבודה. זה מציג לדעתו טוב יותר את שטח המשרד. בכניסה לאחת הקומות יש משהו שנראה יותר כמו בית קפה. מאוחר יותר יציע לי שם נוימן קפה או בירה. "מי שרוצה לשתות בירה בצהריים יכול לקבל את זה".

אני שואל את נוימן כמה עולה לשכור משרד. "המחיר נע בין 650-3,000 דולר. ממוצע העובדים למשרד נע בין 1-6 אנשים".

אנו ממשיכים בסיור. הקומה הרביעית בבניין נקראת האינקובטור. כאן יושבים אנשי ההיי- טק. בכניסה לקומה יש מכונות משחק וגם מכשיר טלוויזיה. שניים משחקים כדורסל וירטואלי על המסך. אולי זה חלק מהעבודה שלהם ואולי לא.

סטלה, העוזרת האישית של נוימן, אומרת שאם אצעק "שלום" בעברית כמה אנשים בוודאי יענו. אני מבקש רשות לצעוק "שלום". "לא, רק התלוצצתי", היא משיבה - ועם סטלה לא משחקים משחקים. "תראה כמה שקט כאן, והשקט הזה נשמר. חבל להפריע אותו".

אנחנו פוגשים את נוימן לבוש סוודר שחור, ג'ינס, סניקרס וכובע צמר חום-אדמדם. הוא עסוק בטלפון. הפגישה עמו מתאחרת. מאיפה אתה בארץ? "לא כדאי לפרט", הוא צוחק. "גרתי ב-11 מקומות. אמי רופאה אונקולוגית בבית החולים רמב"ם. אבי רופא עיניים מנהל מחלקה בוולפנסון. הייתי חובל בחיל הים. אחותי עדי גרה בניו יורק. עדי אמרה לי שוב ושוב: בוא לבקר. ואחרי הצבא באתי לניו יורק. די מהר נכנסתי לעסקים. זה העסק ה-5 שלי".

"נכשלתי יפה בשני העסקים הראשונים", מספר נוימן, "העסק הראשון היה רעיון שלי ושל עדי. המצאנו נעלי עקב לנשים שמתקפלים. אחותי היתה דוגמנית וראינו את הקושי שיש לנשים לארוז את נעלי העקב שלהן. אחרי כמה חודשים והפסד של 30 אלף דולר של אחותי, סגרנו את העסק. הבנו שזה לא יעבוד. אחר כך יצאנו עם מכנסי תינוקות עם מגינים לברכיים. תינוקות הרי זוחלים, וחשבנו שיהיה טוב להגן על הברכיים שלהם. העסק עדיין קיים ומצליח. את המוצר הזה מוכרים ב-400 חנויות, כולל זה בארניז וסאקס. במקביל, בנינו עסק קטן למשלוחים אבל זה לא עבד. זה לא היה בשבילנו. הפרויקט הבא היה בניין משרדים לעסקים קטנים שמבוסס על היותו בניין ירוק. זו הגירסה המוקדמת של מה שאנחנו עושים היום. אני והשותף שלי מכרנו את החלק שלנו לבעל הבניין. מהמכירה הזאת עשינו כמה מיליונים".

מאיפה בא הכסף להקים את WEWORK? "המשקיע שלנו", אומר נוימן, "הוא קרן הסיכון בנצ'מרק. הם השקיעו בנו 15 מיליון דולר. הם האנשים שסייעו לדחוף את טוויטר, אינסטגראם ועוד חברות היי-טק. הם קרן הסיכון הכי מצליחה בהסטוריה ומתמחים בהיי-טק ולא בנדל"ן אבל עובדה שהם החליטו להשקיע בנו".

הקשר הישראלי סביב החברה של נוימן חזק מאד. נוימן בנה לעצמו צוות ישראלי. מנהל הכספי הראשי הוא אריאל טיגר, הם הכירו בקורס חובלים. טיגר למד תואר שני באוניברסיטת שיקגו ואחר כך עבד בדויטשה בנק בתפקיד בנקאי בתחום המיזוגים והרכישות.

טיגר מספר כי "עזבתי את וול סטריט כי חיפשתי אתגר גדול יותר. אדם ואני אמרנו זה לזה שיום אחד נעשה משהו ביחד. נדלקתי על הרעיון של החברה הזאת. באתי לפה כשרק אדם ומיגל היו פה והיום יש לנו 90 עובדים". יש עוד ישראלי בכיר בחברה. מנהל מחלקת האירוח הוא צביקה שחר. הוא ואדם חברים מהתיכון.

בין "החברים" בבניין של אדם נמצא גם אופיר קדמי. הוא התחיל את הקריירה שלו כצלם אופנה בארץ ואחר כך הפך לצלם פירסומות. מאוחר יותר הוא פתח את המגזין הדיגיטלי "זוז". עכשיו הוא יוצא עם מגזין דיגיטלי חדש המנצל את יתרונות האייפד. למגזין קוראים אנלימיטד מגזין.

"באייפד החוויה שונה לחלוטין", סיפר קדמי. "חשבתי שאוכל ליצור מגזין המיועד לאייפד שיהיה ייחודי. ביקרתי כאן הרבה ולפני חצי שנה עברתי לניו יורק. שכרתי משרד לארבעה אנשים. בינתיים הכל מהשקעה עצמית. הוצאנו כמה מהדורות ובמהדורה הבאה נתחיל לגבות כסף.

קדמי מראה לנו את המגזין שלו. המגזין הזה מיועד לסטייל, אופנה, מוסיקה ואומנות. מזיזים את האי פד. והנה התמונה מתגלגלת ורואים דוגמניות אחרות. מגלגלים מצד לצד ואפשר לראות דוגמנית אחרת ב-360 מעלות. נחמד מאד.

כאשר אנחנו עוצרים בקומה השמינית , אני פוגש פנים מוכרות. זהו דרור בן שטרית שאני עוקב אחריו כבר כמה שנים טובות. בן שטרית במקור מהרצליה, מעצב מוצרים שעושה גם ארכיטקטורה מעניינת שהביאה לו עבודות באבו דאבי ובטורקיה. הוא עיצב מוצרים לחבורת בולטות כמו רוזנטל וטאמי ולפני כמה חודשים העביר לכאן את המשרד שלו - בסך הכל 12 איש.

יש לבן שטרית משרד מרשים מאוד. הוא העוגן של קומת העיצוב של הבניין הזה. מסביב למשרד שלו יש "נציגויות" של משרדי עיצוב שדרור עובד איתם וגם אנשי מקצוע אחרים בתחום שהגיעו שלא דרכו. בסך הכל 210 איש.

אנחנו ממשיכים בסיור. בכמה אולמות אנשים אוכלים צהריים ליד שולחנות קהילתיים. זה זמן טוב לנטוורקינג. אני שואל את מיגל, השותף של אדם, למה הקירות כל כך כהים. "חשבנו שזה ייצור אווירה יצירתית יותר. זה מקום שנותן לך השראה באופן שונה. יש לזה סקס אפיל", השיב.

בחזרה למשרד של אדם. נוימן אומר כי שווי החברה שלו היום הוא צפונית ל-100 מיליון דולר. זה כנראה הרבה יותר מזה. "אנו חברה רווחית מהשנה הראשונה ונמצאים עכשיו בשלב של גיוס כספים נוסף ולכן אני צריך להיזהר במה שאני אומר. מה שכן, אני יכול להגיד שבחרנו לעבוד דווקא עם בנק הפועלים. הנה עוד קשר ישראלי של החברה שלנו. בדרך כלל ישראלים שיגיעו לכאן ירצו לעבוד עם הבנקים המקומיים כמו צ'ייס וסיטי. אנחנו בחרנו לעבוד עם הפועלים. ציון קינן, מנכ"ל הבנק, היה כאן ואנחנו מקבלים מהבנק תמיכה יפה מאד. יש לנו עוד משקיעים ישראלים. מארק שימל מהבעלים של אי.די.בי וסם בן אברהם הבעלים של רשת אטריום".

בשיחת טלפון לאחר ההמפגש האישי , אנו תופסים את נוימן בדרך לשיעור במרכז הקבלה של ניו יורק, שם הוא לומד עם איתן ירדני. "אני גם מביא אותו לשיעור אצלנו במשרד עם העובדים הבכירים. הוא מלמד אותנו יישום ספריטואלי בביזנס. איך להתמודד עם הצלחה ועם כישלון.

-ומה הלאה?

"הצפי שלנו הוא שיהיו לנו 10,000 חברים עד סוף השנה ובסך הכל אני מעריך שננהל שטח של 1.3 מיליון רגל רבועים. תראה, אנחנו בתחילת הדרך. החברה שלנו מתפתחת מהר. ב-2014 נהיה בינלאומיים. אולי נפתח בניין אפילו בארץ. האמת, ניסיתי לסגור עיסקות בארץ ולא הסתדר. למה? לא קל לשאת ולתת עם בעל בית ישראלי. ישראלי אחד בחדר מספיק. מה שבטוח זה שאנחנו צומחים מהר. אני בטוח שבסוף נגיע לארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker