המחוקקים האמריקאים נכנסים לסבב חדש בקרב על התקציב

על מנת להימנע מקיצוצים אוטומטיים בתקציב - מחציתם בתקציב הביטחון - על המחוקקים להגיע לפשרה עד סוף החודש

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לצפייה בפרק 1 בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

מאני טיים - כל מה שאתם צריכים לדעת על כלכלה

נשיא ארה"ב ברק אובמה קרא אתמול לקונגרס להעביר חבילה קטנה של קיצוצים תקציביים ורפורמות בחוקי המס, על מנת למנוע מחבילת קיצוצים אוטומטיים להיכנס לתוקפה ב-1 במארס, מה שצפוי לפגוע בכלכלה האמריקאית. מנהיגי הרפובליקאים בקונגרס מיהרו לדחות את הצעותיו, אותן הם תפסו כניסיון להעלאות מסים נוספות, בהמשך להעלאת המסים על השכבה העשירה ביותר בארה"ב מוקדם יותר השנה.

צילום: אי–פי

חבילת הקיצוצים, שארית של "המצוק הפיסקלי" מהשנה שעברה, יצמצמו את התקציב האמריקאי בכ-85 מיליארד דולר בשנה. כמחצית מהקיצוץ יהיה בתקציבי הביטחון, והיתר בתכניות פנים כמו שירותי הביטוח הלאומי וביטוח הבריאות. המחוקקים האמריקאים נקלעו למירוץ נגד השעון בשנה שעברה, בניסיון למנוע כניסה לתוקף של שלל העלאות מסים וקיצוצים אוטומטיים בתקציב. ההסכם שהושג מנע העלאת מס ההכנסה על כלל שכבות האוכלוסיה מלבד בעלי הכנסות של יותר מ-450 אלף דולר בשנה, כלומר, קצת פחות מהמאיון העליון. אך המחוקקים בחרו לדחות את ההחלטה על אופן הקיצוץ בתקציב בחודשיים, וכעת עליהם להתמודד עימם, בטרם יסתיימו חודשיים אלה.

אובמה אמר אתמול כי הוא עדיין מאמין שעדיין ניתן להגיע להסכמה על תכנית רחבה ומאוזנת להשגת קיצוץ של 4 טריליון דולר בגירעון במאזן התקציבי. אך כעת, כאשר נותר פחות מחודש להשגת הסכמה שכזו, אובמה קרא להסכמה על חבילה מצומצמת יותר, שתמנע את כניסת הקיצוצים האוטומטיים לתוקף, ותעניק למחוקקים זמן נוסף להשגת פשרה רחבה.

משרד התקציבים של הקונגרס (CBO) פירסם אתמול הערכה לפיה הגירעון במאזן התקציבי צפוי לרדת ל-845 מיליארד דולר בשנת התקציב 2013, לאחר 4 שנים רצופות של גירעון גדול מטריליון דולר. עיקר הצמצום בגירעון יושג מהעלאת המסים על עשירי ארה"ב, לפי משרד התקציבים, אך הערכה זו כוללת גם את הקיצוצים האוטומטיים שייכנסו לתוקף ב-1 במארס.

לפי תגובות הרפובליקאים, יתכן כי חבילת הקיצוצים אכן תיכנס לתוקף. "מצטערים, אובמה, אבל לא נסכים להעלאות מסים נוספות שיאפשרו הגדלת הוצאות הממשל עוד יותר", אמר הסנאטור הרפובליקאי פאט טומי בהצהרה. "אנחנו צריכים לעמוד בהבטחתנו לציבור האמריקאי, ולהותיר על כנם את הקיצוצים בתקציב שאתה עצמך חתמת עליהם". מנהיג הרפובליקאים בסנאט, מיץ' מקונל, אמר כי על אובמה לציין הצעות ספיציפיות לקיצוצים, ולנטוש את קריאתו להעלאות מסים נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker