ג'ון מאלון פותח זירת קרב חדשה מול מרדוק: רוכש את וירג'ין מדיה

העסקה תציב את ליברטי גלובל של מאלון בתחרות ישירה מול חברת הטלוויזיה בריטיש סקיי של מרדוק

מיכל רמתי
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ליברטי גלובל, חברת המדיה הבינלאומית של איל המדיה האמריקאי ג'ון מאלון, הסכימה לרכוש את חברת הטלוויזיה בכבלים הבריטית וירג'ין מדיה תמורת 16 מיליארד דולר במזומן ובמניות, בצעד שנחשב לקריאת תיגר על רופרט מרדוק.

חברת ניוז קורפ של מרדוק היא בעלת השליטה בחברת הטלוויזיה בלוויין בריטיש סקיי, חברת הטלוויזיה בתשלום הגדולה בבריטניה. בין מרדוק למאלון יריבות ממושכת, שכוללת, בין היתר, חשש של מרדוק מניסיון השתלטות של מאלון על ניוז קורפ, ומאבק מר על השתלטות על חברת הטלוויזיה בלוויין האמריקאית דיירקטי.וי לפני כעשור.

העסקה הנוכחית מעניקה לוירג'ין מדיה שווי של 23.3 מיליארד דולר כולל חובות, פרמיה של 24% למחיר הנעילה של וירג'ין ביום שני, לפני הדיווחים הראשונים על העסקה. כל מניית וירג'ין מדיה תירכש ב-17.5 דולר במזומן, 0.2582 מניות A של ליברטי גלובל ו-0.1928 מניות C. בעלי מניות וירג'ין מדיה יחזיקו בעקבות העסקה בכ-36% מהחברה הממוזגת, וב-26% מזכויות ההצבעה. בכוונת ליברטי גלובל לממן את רכיב המזומן של הסקה באמצעות הנפקת אג"ח.

רופרט מרדוקצילום: רויטרס

עבור ליברטי גלובל, העסקה מייצגת התרחבות משמעותית באירופה. לאחר העסקה, כ-80% מהכנסות ליברטי גלובל יגיעו מ-5 מדינות – בריטניה, גרמניה, בלגיה, שווייץ והולנד, לדברי מנכ"ל החברה מייק פריס. ליברטי גלובל היא כבר כיום חברת הכבלים השנייה בגודלה בעולם, אחרי קומקאסט. 90% מהכנסותיה ב-2011 הגיעו מאירופה. ניוז קורפ, שחזקה בתחום הטלוויזיה בלוויין, באמצעות רשתות סקיי שלה ברחבי אירופה, מתחרה עימה על תואר חברת הטלוויזיה בתשלום הגדולה באירופה. שתי החברות נמצאות כבר בתחרות ישירה בגרמניה, שם מחזיקה ניוז קורפ ברשת הטלוויזיה בלוויין סקיי דויטשלנד, וליברטי גלובל ביוניטימדיה כבל.

בשנים 2004-2005, התגוששו מאלון ומרדוק על חברת הטלוויזיה בלוויין דיירקטי.וי. מאלון הגדיל אחזקותיו בניוז קורפ של מרדוק ל-18%, ומחשש כי מאלון ינסה להשתלט על החברה, יצר מרדוק "גלולת רעל" על מניות ניוז קורפ, שימנעו ממאלון להגדיל אחזקותיו. המאבק הסתיים בהחלפת מניות, כאשר מרדוק מכר למאלון את אחזקות ניוז קורפ בדיירקטי.וי, תמורת הנתח של מאלון בניוז קורפ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker