הספרדים זועמים: הפוליטיקאים שהנהיגו גזירות צנע קיבלו שוחד של מיליוני יורו

הציבור הספרדי יצא להפגין ברחובות וקרא לראש הממשלה, מריאנו ראחוי, להתפטר לאחר שהתקשורת המקומית חשפה מסמכים המפרטים העברת מעטפות של אלפי יורו מתורמים פרטיים וחברות נדל"ן לפוליטיקאים בכירים במפלגת השלטון

סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> קשה להיות מופתעים מהתגובה הקיצונית של תושבי ספרד לשערוריית השחיתות הפוליטית שנחשפה באחרונה. לספרדים נמאס לשלם על כל הרעות החולות של השלטון: זה התחיל במדיניות כלכלית והתרסקות מגזר הנדל"ן שהובילה את המדינה לצעדי צנע חריפים, והגיע לשיא בחודש האחרון לאחר שנחשף שאותם הפוליטיקאים שהובילו את צעדי הצנע, גם קיבלו תשלומי שוחד במעטפות.

ביום שני רעדו השווקים באירופה, ובורסת מדריד נפלה ב-3.8%, נוכח הסערה שהנהגת המדינה במשבר נקלעה אליה. לעצבי המשקיעים לא תרמו נחת גם דבריו של ראש ממשלת איטליה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, שדיבר נגד מדיניות הצנע והרפורמה במדינתו. בורסת מילאנו נפלה ב-4%.

שני העיתונים הגדולים בספרד, "אל פאיס" ו"אל מונדו", חשפו פרטים חדשים בפרשיית שחיתות במפלגת השלטון (מפלגת העם PP), וצירפו עותקים של מסמכים המתעדים במדויק העברות של 7.5 מיליון יורו לידי פוליטיקאים בכירים במפלגה דרך חשבון מקביל, ובין היתר, לידי ראש הממשלה מריאנו ראחוי, שלצד שמו מצוין סכום של 250 אלף יורו.

העובדה שהמפלגה היתה נגועה בשחיתות ידועה כבר מאז 2009, אז התפוצצה הפרשה לראשונה ונפתחה חקירה בנושא. הפרטים שהתפרסמו בחודש האחרון הוסיפו לתערובת המושחתת גם את ראש הממשלה והזכירה לספרדים, שמתמודדים כיום עם אבטלה של 26%, שהבכירים שלהם קיבלו מעטפות עם מזומנים כשהמשק הספרדי שיגשג לפני 2009. שיעור התמיכה במפלגת השלטון נכון לתחילת פברואר צנח ל-23.9%.

הפגנות במדריד נגד פרשות השחיתות השבועצילום: רויטרס

בכירי המפלגה, ובינהם גם ראחוי, מכחישים את ההאשמות ואף איימו לתבוע את העיתונים על הפרסומים, אך הזעם בציבור הספרדי גואה, ואת ההמונים המפגינים קשה לעצור.

לפי חשיפת העיתונאים בספרד, גזבר מפלגת השלטון לשעבר, לואיס ברסנאס, העניק בכל חודש לבכירי המפלגה מעטפות מלאות שטרות בסכומים שבין 5,000 ל-15 אלף יורו, בנוסף למשכורותיהם. ב-18 בינואר, עוד לפני חשיפת המסמכים, פורסם כי בית המשפט בספרד קיבל דיווח מהרשויות בשווייץ, לפיו ברסנאס החזיק חשבונות בהיקף 22 מיליון יורו במדינה. כמה ימים לאחר מכן הגיע הפרסום ב"אל מונדו" שטען כי מקור הכסף שהועבר לפוליטיקאים הבכירים במפלגתו של ראחוי הוא בתשלומים מחברות בניין, חברות ביטוח ותורמים אלמונים, לפני שהכלכלה נכנסה למיתון, שעדיין לא יצאה ממנו. כ-200 בכירים בספרד נמצאים כעת תחת חקירה בנושא. ברסאנס צפוי להיחקר היום על ידי חוקר השחיותיות הראשית בספרד.

חשבונות סודיים בשווייץ

החשד הוא שכל הכספים הועברו דרך חשבונות בשווייץ וכי המפלגה ניהלה שתי מערכות חשבונאות נפרדות כדי להתחמק מהחוק הספרדי האוסר על תרומות ממקורות חשאיים למפלגות. העברת תשלומים נוספים על השכר אינה נחשבת לעבירה כל עוד הפוליטיקאים דיווחו עליהם לרשויות המס, אך הנתונים האלה עדיין חסרים, והציבור הספרדי מעוניין בתשובות מיידיות. מזכ"לית המפלגה, מריה דולורס דה קוספדל, טענה כי החשבונות שהוצגו מזויפים, אבל חלק מהם כבר הוכחו כנכונים. "מעולם לא קיבלתי כסף שחור", טען ראחוי בתחילת השבוע, אך הציבור הספרדי מעוניין בהוכחות.

ראחוי נראה נחוש בהופעותיו בתקשורת לאחר ההתלקחות המחודשת של הפרשה. הוא הכחיש כל קשר לפרשה ואמר כי המפלגה תוכיח את חפותה. ואולם ההצהרות רק הלהיטו את ההמונים בספרד עוד יותר, ואלה יצאו לרחובות והפגינו נגד השחיתות. "השבוע אפרסם את כל המסמכים הקשורים לשכר ולנכסים שבבעלותי", אמר ראחוי וציין כי אלה יפורסמו באתר הממשלה הרשמי.

"במקום פתרון למדינה, ראחוי נהפך לעוד בעיה", אמר בתחילת השבוע אלפרדו פרז, ראש המפלגה הסוציאליסטית בספרד הנמצאת באופוזיציה, וקרא לראש הממשלה להתפטר. גם מפלגת השמאל המאוחדת קראה לראש הממשלה להתפטר, אך מפלגתו של ראחוי הכחישה בתוקף את הטענות והוסיפה כי כרגע אין סיכוי להצבעת אי-אמון.

תושבי ספרד כבר הספיקו בשנה האחרונה להתנגח עם כוחות המשטרה כאשר יצאו להפגין נגד צעדי הצנע של הממשלה לאחר שראחוי ומפלגתו השמרנית הטילה משמעת תקציבית של קיצוצים חדים והעלאות מסים בניסיון לצמצם את הגירעון והחוב ולהרגיע את המשקיעים. כעת, הם יוצאים שוב לרחובות ממורמרים וזועמים מאי פעם לאחר שגילו שאותם בכירים שהטילו עליהם תקנות צנע, קיבלו מעטפות שמנות עם מזומנים. ההפגנות הגדולות ביותר התקיימו במדריד, אך גם בערים גדולות אחרות יצאו התושבים לרחוב. "ראחוי גנב, תתפטר", "את העונש על השחיתות תשלמו בכלא", "הבושה של ספרד", הם רק חלק מהכרזות שנשאו המפגינים.

החקירה שהחלה ב-2009 זכתה לכינוי "תיק גרטל", על שם המואשם העיקרי בה, פרנסיסקו קוררה, שגרטל (חגורה) הוא תרגום של שם משפחתו בגרמנית. קוררה היה מקורב לבכירי מפלגת העם, שזכה בחוזי קבלן שמנים בזכות מתנות שהעניק לכ-17 פוליטיקאים. החקירה העריכה כי סכום התשלומים שקיבלו הפוליטיקאים הסתכם ב-5.5 מיליון יורו. 1.3 מיליון יורו מתוכם, עברו, לפי הטענות, לברחנאס שהתפטר ב-2009 יחד עם שבעה בכירים נוספים במפלגה, בעקבות חשיפת הפרשה.

שופט בית המשפט העליון פבלו רוז, שממונה על חקירת "תיק גרטל", ביקש מהתביעה לבחון את ההאשמות לגבי התשלומים הלא חוקיים, ועשוי לפתוח בקו חדש של חקירה. המפלגה עצמה הזמינה אף היא בדיקה חיצונית של המסמכים שפורסמו ב"אל פאיס".

כאשר "תיק גרטל" נחשף לראשונה ב-2009 מיהר ראחוי להגן על ברסנאס וטען כי הוא קורבן לעלילות של מתנגדיו. שנה לאחר מכן נסוג ראחוי מהתמיכה ומפלגת העם דרשה ממנו ומשישה בכירים נוספים להתפטר. כעת, לאחר החשיפה האחרונה, ציינה מזכ"לית המפלגה קוספדל את חפותו של ראחוי ואמרה כי הוא קורבן לעלילות מתנגדיו.

חברת הסקרים מטרוסקופיה מצאה כי 96% מהספרדים מאמינים ששחיתות נפוצה בכל המערכת הפוליטית בספרד, לאחר שבשנים האחרונות נחשפו עשרות מקרים, ובהם מעילה בכספי ציבור שביצע חתנו של המלך חואן קרלוס.

שחיתות גם ביוון ובאיטליה

לא רק ספרד נגועה בשחיתות. ביוון נעלמו בחודשים האחרונים מסמכים שחשפו שמות בכירים שהעבירו כספים לחשבונות בשווייץ ובמקלטי מס אחרים. באיטליה, שם העלמות מס נחשבות לספורט לאומי, נחקר ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני בפרשת שוחד והחשד הוא כי בכירים אחרים מעורבים אף הם.

בניגוד לכך, במדינות אחרות כמו שוודיה ודנמרק, לא שומעים כמעט על פרשות שחיתות והן תופסות בעקביות את המקומות הראשונים במדדי השקיפות ואת המקומות האחרונים במדדי השחיתו. כמו גם, אי אפשר להתעלם מהתרבות המקומית שבה הלשנה על העלמות מס נתפשת כמעשה מקובל וראוי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker