מייקל לואיס: "צריך לפרק את גולדמן סאקס לחתיכות קטנות יותר"

הפרשן הכלכלי והפיננסי בביקורת על ספרו של גרג סמית' על עזיבתו את גולדמן סאקס בשל התרבות הארגונית של הבנק

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

 "צריך לפרק את גולדמן סאקס לחתיכות קטנות יותר, כמו גם חברות אחרות הנחשבות גדולות מכדי ליפול. המטרה צריכה להיות שהמוסדות הנותרים יהיו כה משעממים וברורים, עד כי מו"לית, שאל משרדיה נכנס בחור צעיר העובד באחד מהם ומציע לכתוב על חוויותיו בחברה, תתהה מדוע שמישהו ירצה לקרוא אודותיהן".

כך מסכם הפרשן הכלכלי מייקל לואיס את ביקורת הספר שלו על ספרו של גרג סמית', בנקאי גולדמן סאקס לשעבר שהתפטר מהבנק ברוב רעש וצלצולים בשנה שעברה, תוך שהוא מבקר חריפות את התרבות הנהוגה בבנק.

הפגנה נגד גולדמן סאקסצילום: בלומברג

לואיס, הפרשן הכלכלי ומחבר שלל ספרים על הענף הפיננסי האמריקאי, בהם הספר "The Big Short" על המשבר הפיננסי והאנשים שעמדו מאחורי בועת האשראי האמריקאית, כתב למגזין "ניו ריפאבליק" ביקורת על ספרו של גרג סמית': "Why I Left Goldman Sachs". ספרו של סמית' התפרסם בהמשך למאמר שפירסם ב"ניו יורק טיימס" בשנה שעברה, ובו הוא מרחיב את ביקורתו על התרבות הנהוגה בגולדמן סאקס.

לדבריו, התיאורים בספר אינם מפתיעים או חדשים, אך הוא בכל זאת מעריך את האומץ של גרג סמית', אחד הבודדים מתוך החברה המעזים לצאת נגדה. לטענתו, החולשה של הספר נעוצה בעמדתו של סמית', שעדיין מתחבט בשאלות המוסריות, ובהיעדר התייחסות רצינית לסיבה שהתרבות של גולדמן סאקס השתנתה בתקופת עבודתו בחברה. לכן, סובר לואיס, יתכן כי ספרו של סמית, לא זכה לתהודה רבה - "לא מפני שאי אפשר להאמין לו, אלא מכיוון שהוא עצמו חלוק בדעתו".

להערכת לואיס, העובדה שלא ברור מדוע סמית' החליט לפתע לעזוב את הבנק ולחשוף את התרבות הפנימית שלו, פוגעת בטענות שלו יותר משהיא פוגעת בבנק. קשה להאמין שהסיבה היא דרישת שינוי אמיתית מהבנק. "אם גולדמן סאקס ישתנה, יהיה זה שינוי שהוטל עליה מבחוץ - או על ידי כוחות השוק, או על ידי החלטה ממשלתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker