אחרי 5 שנים

תביעה נגד S&P על חלקה במשבר הפיננסי

משרד המשפטים האמריקאי הגיש תביעה נגד S&P בטענה כי הונתה משקיעים ותרמה לגרימת המשבר הפיננסי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

 משרד המשפטים האמריקאי הגיש ביום ראשון תביעה אזרחית נגד סוכנות דירוג האשראי הגדולה בעולם, סטנדרד אנד פור'ס (S&P), בטענה כי החברה ניפחה את דירוגי האג"ח מגובות המשכנתאות ותרמה בכך למשבר הפיננסי העולמי.

התביעה הוגשה בבית משפט פדרלי בלוס אנג'לס, והינה התביעה הפדרלית המשמעותית הראשונה נגד מגזר דירוג האשראי, שבתקופת בועת האשראי נהנה מרווחי עתק בעודו מעניק דירוגים גבוהים על חבילות מורכבות של משכנתאות שהיו הראשונות שקרסו כאשר שוק הנדל"ן האמריקאי החל להיחלש. הדירוגים הגבוהים גרמו להשקעות רבות להיראות בטוחות מכפי שהיו, וכיום התפיסה היא שתרמו ליצירת המשבר, שגרם להפלת המערכת הפיננסית ולמיתון כלכלי עולמי.

יותר מתריסר תובעים מדינתיים צפויים להצטרף לתביעה הפדרלית, והתובע הכללי של ניו יורק מכין תביעה נפרדת. הרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC) חוקרת אף היא עבירות אפשריות ב-S&P.

לפי התביעה הפדרלית, בין ספטמבר 2004 ל-אוקטובר 2007, S&P "תכננה, השתתפה וביצעה תכנית מתוך ידיעה מלאה וכוונה להונות משקיעים" בנוגע לניירות ערך מגובי משכנתאות, נאמר בכתב התביעה נגד החברה והחברה האם שלה, המו"לית מקגרו-היל. S&P גם טענה באופן כוזב כי דירוגי האשראי שלה "אובייקטיביים, עצמאיים ואינם מושפעים מניגודי עניינים".

S&P פרסמה הצהרה לקראת הגשת התביעה, לפיה פעלה בתום לב כאשר פירסמה את דירוגי האשראי. "תביעה של משרד המשפטים תהיה חסרת בסיס עובדתי או משפטי", נאמר בהצהרה, בה צויין גם כי מתחרותיה העניקו בדיוק את אותם דירוגים לכל ני"ע האמורים.

מגעים להסדר בין S&P למשרד המשפטים הגיעו לסיומם בשבועיים האחרונים, לאחר שהתובעים ביקשו להטיל קנס של יותר ממיליארד דולר, ודרשו כי החברה תודה בדבר עבירה, לדברי כמה מקורבים למגעים. הסכום היה מוחק את רווחי מקגרו-היל למשך שנה שלמה. S&P הציעה לשלם קנס בסך כ-100 מיליון דולר, לדברי אותם מקורות, ולא הייתה מוכנה לא להודות ולא להכחיש אשמה. לטענת S&P, אמרו המקורות, הודאה באשמה תחשוף אותה לשלל תביעות אזרחיות.

לא ברור האם הרשויות חוקרות גם את סוכנויות דירוג האשראי הגדולות המתחרות – מודי'ס ופיץ'. דובר מודי'ס לא מסר תגובה, דובר פיץ', דניאל נונן, אמר כי הסוכנות אינה מגיבה על פעולה המתמקדת ב-S&P, אך הוסיף כי "אין לנו סיבה להאמין שפיץ' היא יעד לפעולה שכזו".

התביעה מתמקדת בכ-40 ניירות ערך מגובי משכנתאות, כלי השקעה מורכבים בהם אגרות חוב מגובות על ידי מאגרי משכנתאות גדולים, בדירוגים שונים. ניירות הערך נוצרו בשיא בועת הנדל"ן וסייעו ליצירת גם בועת אשראי גדולה. סטנדרד אנד פור'ס קיבלה תשלום של כ-13 מיליון דולר על דירוג ניירות הערך.

תובעים חשפו הררי אימיילים שנכתבו על ידי עובדי S&P, שבחלקם הובע חשש רב לגבי דירוג ניירות הערך האלו. החברה העבירה לממשל יותר מ-20 מיליון עמודי אימיילים במסגרת החקירה, לדברי אנשים המקורבים לחקירה.

מאז המשבר הפיננסי ב-2008, בו ניירות ערך רבים שזכו לדירוגי אשראי גבוהים הפכו בן ליל לחסרי ערך, נשמעו ביקורות חריפות בנוגע להתנהלות חברות דירוג האשראי, ועלו שאלות לגבי יכולתן לבצע ניתוח עצמאי לגבי ניירות ערך שעל דירוגם הן מקבלות תשלום. בספרו "השורט הגדול" (The Big Short), כתב מייקל לואיס על פגישות של כמה מנהלי קרנות גידור עם עובדים בסוכנויות דירוג האשראי, שהודו שאינם מבינים לעומק את ניירות הערך אותם הם מדרגים. הספר יצא ב-2010, וכלל עדויות נרחבות, וטרוניה בסוף הספר על היעדר תביעות בנושא.

חקירה של הסנאט שפורסמה ב-2010 העלתה כי S&P ומודי'ס התבססו על מודלים לא מדוייקים לדירוג אשראי בשנים 2004-2007, שכשלו בחיזוי ביצועי משכנתאות בסיכון גבוה; התירו ללחץ תחרותי להשפיע על דירוגיהן; וכשלו בהערכה מחודשת של דירוגי עבר לאחר ששיפרו את המודלים ב-2006.

"סוכנויות דירוג האשראי המשיכו ליצור מפלצת גדולה יותר ויותר – שוק האג"ח מגובות המשכנתאות", כתב עובד אחד של S&P באימייל פנימי בדצמבר 2006. "בואו נקווה שכולנו כבר נהיה עשירים ואחרי פרישה כאשר מגדל הקלפים הזה יתמוטט". עובד אחר כתב בהודעת טקסט באפריל: "אנו מדרגים כל עסקה. פרות יכולות להבנות עסקה, ועדיין נדרג אותה".

סוכנויות דירוג האשראי הגדולות לרוב מקבלות תשלום ממנפיקי ניירות הערך אותם הן מדדרגות – במקרה הזה, הבנקים שיצרו את חבילות המשכנתאות המגבות את ניירות הערך ורצו לשווק אותם. המשקיעים לא היו מעורבים בתהליך, אך היו תלויים בדירוגי הסוכנויות.

מטה S&P
מטה S&Pצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker